Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainDeFi Alanındaki 5 Tarihi Gelişme

DeFi Alanındaki 5 Tarihi Gelişme

- Sponsorlu Reklam-

DeFi Alanındaki 5 Tarihi Gelişme

Kripto dünyası NFT çılgınlığı ile kasıp kavrulurken merkeziyetsiz finans (DeFi), kripto alanının prensi olarak yerine tekrar oturmaya hazırlanıyor. İşte karşınızda son zamanlarda ilginin yoğunlaştığı DeFi’de büyük bir rol oynayan 5 önemli gelişme.

1. Uniswap’ın Piyasaya Sürülmesi

DeFi Alanındaki 5 Tarihi Gelişme

2018’de piyasaya sürülen Uniswap (UNI), bir merkeziyetsiz borsadır (DEX). Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi projesi olan Ethereum (ETH)  ağı üzerine inşa edilmiştir. Uniswap, en önemli DeFi projelerinden birisidir.

Proje, kripto para birimi kullanıcılarına, işlemleri yönetmek için merkezi bir tarafa ihtiyaç duymadan varlıklarını takas etmeleri için bir yol sunmayı amaçlamaktadır. Uniswap, Binance gibi geleneksel borsa mantığı ile işleyen ve merkezi borsalar (CEX’ler) tarafından kontrol edilen kripto para borsası alanını tamamen alt üst etti.

Hatta, 2021 yılının Şubat ayında Uniswap, 100 milyar dolarlık işlem hacmini aşan ilk merkeziyetsiz borsa oldu.

Aynı zamanda projenin asli tokeni UNI, önde gelen merkeziyetsiz borsanın DeFi alanında oluşturduğu etkiyi gözler önüne seriyor ve bu yazının yazıldığı sırada 15,3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bu, onu piyasadaki en değerli 9. kripto para birimi yapıyor.

- Sponsorlu Reklam-

İlginizi çekebilir: UNI (Uniswap) Satın Almak İçin 10 Neden

2. SushiSwap Fork

DeFi Alanındaki 5 Tarihi Gelişme

Uniswap, merkeziyetsiz borsa (DEX) alanında bir gelişme dalgası oluşturdu ve bu alanın on milyarlarca dolar değerine çıkmasına sebep oldu.

Uniswap tarafından tetiklenen en dikkate değer gelişmelerden birisi, DEX dünyasında rakip bir proje olan SushiSwap’tır (SUSHI). SushiSwap, Uniswap’ın merkezileştirilmiş risk sermayesi dünyasıyla ilişkisine karşı çıkan bir topluluk tarafından yönetilen forktur.

Sushiswap, başlangıçta Uniswap’tan likidite çekerek ana zincirin güçlü bir rakibi haline geldi. Daha sonra DeFi alanında değerli bir uygulayıcı olarak statüsünü pekiştiren birkaç ürün geliştirdi.

Bugün SUSHI, 2.1 milyar dolar piyasa değeri olan platform ile pazar payı bazında en büyük beşinci DEX’tir.

İlginizi çekebilir: 880 Milyon Dolarlık SushiSwap Token Kilidi Açılıyor!

3. Yearn.Finance’ın Adil Lansmanı

DeFi Alanındaki 5 Tarihi Gelişme

DEX’ler bir yandan DeFi ekonomisini yönetirken diğer yandan alanı karakterize ederler. Ve başka hiçbir platform Andre Cronje’nin kurucusu olduğu Yearn.Finance (YFI) etkisine sahip olamaz.

Yearn Finance, DeFi savunucularının DeFi ürünleriyle etkileşime girmesi için kolay bir yol geliştirdi. Ama aynı zamanda alana, “adil lansman” kavramını da getirdi.

Token Üretme Etkinliğinde (TGE), tüm YFI tokenleri katılan herkesin kullanımına sunuldu. Hiçbir YFI tokeni, geliştiriciler veya erken dönem yatırımcıları için ayrılmadı. Yearn.Finance, bu etkinliği “Adil Lansman” adıyla düzenledi.

4. DeFi İçin Akıllı Sözleşmeler

DeFi Alanındaki 5 Tarihi Gelişme

Akıllı sözleşmeler, DeFi uygulama ve platformlarının çalışmasını sağlar. Birçok akıllı sözleşme, Ethereum blokzincirinde yer alıyor.

Gerçekten de akıllı sözleşmeler olmasaydı DeFi olmazdı. Bununla birlikte ve popüler inancın aksine, akıllı sözleşmelerin tarihi Ethereum’dan yaklaşık 20 yıl öncesine kadar uzanır.

1996 yılında Nick Szabo, önceden tanımlanmış bir dizi talimatı uygulamak için akıllı sözleşmeler ortaya koydu.

2012’de Vitalik Buterin, Ethereum’u oluşturarak bu konsepti Bitcoin’in blokzincirine uyguladı.

İlginizi çekebilir: Flare, Akıllı Sözleşme İşlevselliğini Stellar’a (XLM) Getirmeyi Planlıyor

5. Bitcoin’in Genesis (Başlangıç) Bloğu

DeFi Alanındaki 5 Tarihi Gelişme

Ve son olarak, Bitcoin olmadan DeFi alanı ortaya çıkmazdı. Birçok kişi DeFi alanının doğuşunu 2020 yılındaki “Summer of DeFi”ye dayandırsa da gerçekte Bitcoin orijinal bir DeFi ürünüdür.

Bitcoin’in teknik incelemesinde (whitepaper) Satoshi Nakatamo, Bitcoin’in blokzinciri hakkında şunları söyledi:

“Tamamen peer-to-peer bir elektronik para sürümü, çevrimiçi ödemelerin bir finans kurumuna uğramadan doğrudan bir taraftan diğer tarafa gönderilmesine izin verir.”

Buna göre Bitcoin, finans endüstrisinin anahtarı olan alternatif ve merkeziyetsiz bir ödeme hizmeti olarak sunulmuştur. Ancak bugün Bitcoin, merkeziyetsiz ödeme için nadiren kullanılan bir değer saklama aracı haline geldi.

İlginizi çekebilir: Satoshi Nakamato Ne Zaman Dünyanın En Zengin Kişisi Olacak?

(Visited 19 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,178.00 1.02%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,912.41 0.8%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 470.67 2.42%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.19 1.54%
 • solanaSolana (SOL) $ 166.49 3.04%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.38 2.75%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237933 0.93%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 37.17 1.99%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 27.06 1.35%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.73 2.64%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 58.22 0.1%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.56 1.27%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 624.90 2.97%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.52 1.4%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003681 0.73%