Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainCoinbase Nedir ve Neden 100 Milyar Dolar Değerinde?

Coinbase Nedir ve Neden 100 Milyar Dolar Değerinde?

- Sponsorlu Reklam-

Coinbase Nedir ve Neden 100 Milyar Dolar Değerinde?

San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase, bugün New York’ta halka açılacak.

Şirket, COIN kısaltması altında ticaret yapacak ve 100 milyar ABD Doları (73 milyar £) başlangıç ​​değerlemesi ile NASDAQ’da 114.850.769 hisse listeleyecek.

Coinbase, geleneksel ilk halka arz (IPO) yolunu takip etmek yerine, Spotify ve Palantir gibi büyük isimlerin öncülüğünü yaptığı bir teknik olan doğrudan bir listeleme yoluyla hisselerini doğrudan NASDAQ borsasında yayınlamayı planlıyor.

Halka arz, yeni hisseler yaratan ve bunları belirli bir fiyattan satın alan ve daha sonra bunları piyasaya satan bir aracıya sahip olmayı içerirken, Coinbase’in kullanacağı yöntemde bir şirket mevcut hisseleri satar ve aracı yoktur.

Fakat Coinbase nedir ve bu kripto para piyasasında neden önemli bir gelişme olarak görülüyor?

İlginizi çekebilir: Bu Hafta Kriptodaki En Önemli Olay Coinbase’in Halka Arzı Değil!

Coinbase İş Modeli

- Sponsorlu Reklam-

Coinbase, Airbnb’de eski bir mühendis olan Brian Armstrong ve Goldman Sachs’ta yatırımcı olan Fred Ehrsam tarafından 2012 yılında kuruldu. Görevleri, kripto para birimlerine yatırım yapmayı ve işlem yapmayı daha kolay, daha verimli ve daha adil hale getirmekti.

Şirket o zamandan beri ABD’deki en büyük kripto para borsası haline geldi.

Binance, Huobi ve OKEx dahil olmak üzere dünya çapında önemli ölçüde daha büyük ticaret hacmine sahip çok sayıda başka borsa olmasına rağmen, Coinbase’in büyümesi son zamanlarda inanılmaz oldu.

Geliri 1,8 milyar ABD dolarına yükselen şirket, 2021’in ilk çeyreğine ilişkin ön sonuçların bildirimini yeni gerçekleştirdi.

Bu, 2020’nin ilk çeyreğine göre dokuz kat ve şirketin 2020’nin tamamında yaptığı 1,3 milyar ABD dolarının üzerinde bir artış.

İlk çeyrek için net gelirin, 2020 takvimindeki 322 milyon ABD Dolarına kıyasla 800 milyon ABD Doları aralığında olması bekleniyor. Yalnızca son üç ayda, doğrulanmış kullanıcı sayısı % 30 artarak 56 milyon kişiye yükseldi.

İlginizi çekebilir: CFTC, Coinbase’e 6.5 Milyon Dolarlık Para Cezası Verdi!

Peki Coinbase Nasıl Para Kazanıyor?

Müşteriler kripto para satın aldıklarında veya sattıklarında ücret ve komisyon kazanır, ancak kripto para birimlerini müşteri cüzdanlarında saklamak için herhangi bir ücret alınmaz. Ücretler, Coinbase’in alım ve satım için% 0,5 ücret aldığı marj ücretlerini içerir, ancak bu rakam piyasa koşullarına bağlı olarak değişebilir.

Ayrıca, bulunduğunuz yere ve işleminizin toplam miktarına bağlı olarak tüm kripto işlemlerinde komisyon olan bir “Coinbase fee” alır.

Şirketin ayrıca uluslararası ödeme sistemi Coinbase Commerce, bir Coinbase Visa kartı ve fiyatı 1 ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin kripto para birimi olan USD Coin (USDC) gibi başka iş kolları da var.

Coinbase, kripto finansal hizmetler platformu Circle ile birlikte USDC’yi kurdu ve kullanıcıların kısa vadeli ABD Hazine tahvilleri gibi güvenli varlıklara takas ettikleri dolarları yeniden yatırarak stabilcoin’den para kazanıyor.

İlginizi çekebilir: Tesla Hisse Senedi Tokenleri Binance’da Listeleniyor

Ne Kadar Sürdürülebilir?

Coinbase Nedir ve Neden 100 Milyar Dolar Değerinde?

Coinbase’e yatırım yapmak söz konusu olduğunda, herhangi bir hisse senedi satın almak için aynı kurallar geçerlidir – risk vardır ve hisse senedinin performansı talebe ve şirketin gelecekteki başarısına bağlı olacaktır.

Coinbase’in kaderi açıkça Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin performansına ve alımına bağlı.

Yatırımcılar kripto para birimlerine olan ilgisini kaybederse, Coinbase’in işi sıkıntıya girer.

Coinbase ayrıca her gün yenisi gelen ve çoğu çok hızlı bir şekilde büyüyen rakiplerle mücadele etmek zorunda.

Örneğin, günlük hacimlerde 39 milyar ABD doları ile pazar lideri Binance, 2017’de piyasaya sürüldü.

Ancak geçen yıl kripto para birimi fiyatlarındaki artış göz önüne alındığında, MassMutual ve Tesla gibi bu alternatif yatırıma girmek isteyen birçok kişi ve kurum var.

Ve COVID-19 salgını hükümetleri büyük ölçüde destek tedbirlerine harcamaya zorlarken ve merkez bankaları ekonomilerini canlandırmak için çok fazla ekstra para yaratırken, birçok yatırımcı bunun neden olabileceği enflasyon hakkında endişelenmekte.

Bitcoin hiçbir zaman maksimum 21 milyondan fazla dolaşımda olmayacak şekilde tasarlandığından, bu yatırımcılar tarafından servetlerini bu sorundan korumak için bir kasa olarak görülüyor.

Brian Armstrong şahsen, kripto para birimlerindeki yükseliş açısından çok iyimser.

Armstrong, platformun halka açılmasını kutlayan bir mektupta şunları aktardı:

“Ticaret ve spekülasyon, tıpkı insanların internetin ilk günlerinde alan adı satın almak için acele etmeleri gibi, kripto para biriminde ilk büyük kullanım durumlarıydı.

Ama şimdi kripto para biriminin çok daha önemli bir şeye dönüştüğünü görüyoruz. İnsanlar kripto para birimini kazanmak, harcamak, biriktirmek, hisse almak, borç vermek, ödünç vermek, oy vermek ve diğer birçok ekonomik faaliyet türünü gerçekleştirmek için kullanıyor.”

İnsanlar kripto paraları varlıklarını kazançlı bir ortamda tutmak için alıyorlar, öyleyse neden yatırımcılar bunun yerine bir kripto borsasında hisse satın almak istesinler?

Doğrudan kripto para satın almadan bu pazardaki büyük artıştan yararlanmanın bir yolu olarak görülebilir.

Coinbase, kripto fiyatlarındaki yüksek volatilite ve kripto para birimlerini güvenli bir şekilde saklamaya çalışmanın stresli olabileceğinden endişe eden yatırımcılar için cazip bir alternatif olabilir.

Bu, özellikle yatırım yapmak için çok muhafazakar bir yaklaşım benimseyen emeklilik fonları gibi finans kurumlarına hitap edebilir.

Hiç şüphe yok ki Coinbase, COIN kısaltması altında listelendiğinde çok dikkat çekecektir.

Talep yüksek olacak ve bu büyüklükteki herhangi bir listeleme ile, işlem hacimleri büyük olacağından önümüzdeki birkaç gün boyunca büyük dalgalanmalar olacaktır.

Ancak, kripto para birimlerine yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, performansları talep seviyesine bağlı olduğundan dijital paralara yatırım yapmak daha iyidir.

COIN’in performansı, Coinbase’in paketin kripto para birimlerine ucuz ve güvenli erişim sunmasına bağlı olacaktır, bu nedenle varlıkların kendisinden farklı bir temel güvenlik açığına sahiptir.

Bununla birlikte borsada listelenme finansal ekosistemin kripto para birimlerini fark etmeye başladığının bir başka işareti ve daha fazla yatırımcıyı kripto para dünyasına çekecek.

İlginizi çekebilir: Bitcoin’de (BTC) Ayı Piyasasının Çanları mı Çalıyor?

(Visited 12 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,161.00 3.23%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,157.96 2.80%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 480.69 5.02%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.01 0.41%
solana
Solana (SOL) $ 196.35 0.80%
xrp
XRP (XRP) $ 1.06 3.20%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.89 0.81%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.293484 21.89%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000077 34.78%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.12 0.17%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.69 0.76%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.41 0.97%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.25 0.61%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.83 2.44%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.85 0.74%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.91 7.35%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 125.92 0.85%