Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaBitcoinÇin'de Devlet Bankası Bitcoin İşlemlerini Yasakladı

Çin’de Devlet Bankası Bitcoin İşlemlerini Yasakladı

- Sponsorlu Reklam-

Çin, Bitcoin, Btc, Hashrate, Madencilik

CITIC Bank, müşterilerinin hesaplarını Bitcoin işlemleri için kullanmalarını yasaklayan bir bildiri yayınladı. Bir Wu Blockchain raporuna göre, devlete ait banka, kendi ulusal para birimi Yuan’ın (RMB) “yasal para birimi statüsünü korumaya” çalışıyor.

Ayrıca, bankanın kara para aklama risklerini önlemeye çalıştığı da iddia ediliyor. Bu nedenle, müşteriler Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alamayacak, hesaplarını kripto ile ticaret yapmak için kullanamayacak veya bu varlık sınıfıyla ilgili herhangi bir ticari faaliyet gerçekleştiremeyecek.

Wu’ya göre, bankacılık kurumları arasında kripto yasakları farklılık gösteriyor. Ülke, vatandaşlarının kripto para birimleriyle ticaret yapmasını yasaklamasa da, bazı kurumlar Bitcoin işlemlerini CITIC Bank ile aynı amaçla kısıtladı.

İlginizi çekebilir: Bir Saatte Coinbase’den 12.354 Bitcoin Taşındı

Çin, Bitcoin Madenciliğini Geride Bırakabilir

Ülkenin kripto para birimleri algısı değişiyor gibi görünüyor. Çin, ulusal kripto endüstrisinde agresif adımlar atıyor. Kripto borsa yöneticilerini gözaltına alırken, kripto yatırımcılarının paralarını hareket ettirme kabiliyetini de kısıtlıyor. Bu hamlelerin arkasından bir sonraki adımda kesin darbe madencilik sektörüne gelebilir.

Son zamanlarda Çin Sincan eyaleti, yetkililer tarafından yürütülen güvenlik denetimleri nedeniyle elektrik kesintilerine uğradı. Geçmişte genellikle olduğu gibi, güvenlik önlemleri özel olarak Bitcoin madencilik endüstrisini hedeflemiyordu, ancak sektör teminat hasarı aldı. Bitcoin’in hashrate oranı yaklaşık % 20 düştü ve ağdaki tıkanıklık arttı.

Olay, BTC’nin Çin içindeki hashrate’inin düşüş eğiliminde olabileceğini, birçok madencilerinin faaliyetlerini daha dostça yaklaşan ülkelere taşıdığını ortaya çıkardı. F2pool, dünyadaki en büyük BTC madencilik havuzlarından biri olup kurucu ortağı Chun Wang, bu geçişle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

- Sponsorlu Reklam-

“Burada, 8 yıllık operasyonumuzun ilk ayı olan Nisan 2021’de F2pool’da, Çin dışından içeriye göre daha fazla BTC hashrate geldiğini gördük. Değişim gerçektir. Son 12 ayda 24 yeni personel işe aldık, bunlardan sadece 3’ü Çin anakarasından işe alındı. Ekibi proaktif olarak ülkeden bağımsız hale getiriyoruz.”

Çin’in çevresel gereksinimleri bu eğilimi hızlandırabilir. Wu Blockchain ayrıca Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in “karbon zirvesine ve nötrlüğe ulaşmanın” önceliklerinden biri olduğunu belirtti ve şunları ekledi:

“Gereksinimleri karşılamayan yüksek enerji tüketen projeler kararlılıkla yasaklanmalıdır. Çin’in kripto madenciliği endüstrisi üzerinde olumsuz bir etkisi olacak.”

(Visited 29 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,883.00 1.96%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,912.74 0.11%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 469.66 2.1%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.19 1.24%
 • solanaSolana (SOL) $ 164.04 2.94%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.47 2.82%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237407 0.74%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.80 2.12%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.99 2.21%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.89 1.27%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 58.15 2%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.46 0.58%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 622.07 0.81%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.51 2.18%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003712 0.75%