Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaAltcoinCardano’nun (ADA) Kurucusundan İddialı Açıklama! Beklenen Güncelleme Geliyor

Cardano’nun (ADA) Kurucusundan İddialı Açıklama! Beklenen Güncelleme Geliyor

- Sponsorlu Reklam-

Cardano, Ethereum, ADA, ETH, Charles Hoskinson

60 milyar doları aşan piyasa değeri ile Cardano (ADA), dünyanın en değerli merkeziyetsiz ağları arasında yer alıyor. Cardano (ADA) şu anda 1.53 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Ethereum’un kurucularından birisi olan Charles Hoskinson, yeni bir Proof-of-Stake protokolü üzerine inşa edilen blok zincirini oluşturdu ve 2015 yılında Cardano (ADA) adıyla piyasaya sürdü. Cardano’nun Ethereum’dan büyük bir gelişme göstermesi bekleniyordu ve bu nedenle Hoskinson, yazılım mimarisine ve özelliklerine kendi başına karar vermek yerine hakemli bir akademik yaklaşım benimsedi.

Bununla birlikte proje, yazılım geliştirmede açıklık felsefesini benimsedi ve kanıta dayalı bir yöntem kullanarak yazılım özelliklerini hayata geçirdi. Yıllar boyunca, Cardano’nun araştırma ekibi dağıtık sistemlerden programlama dillerine ve oyun teorisine kadar 100’den fazla akademik araştırma yayınladı.

Oluşturulmasından bu yana Cardano blok zinciri, her biri yeni anahtar özellikler ekleyen farklı sürümler ile gelişme kaydetti. Byron Dönemi olarak bilinen Cardano’nun ilk güncellemesi Eylül 2017’de piyasaya sürüldü ve kullanıcıların Ouroboros konsensüs protokolünü kullanarak Cardano’nun asli tokeni ADA’yı federe bir ağda takas etmelerine olanak sağlandı.

Cardano, Ethereum, ADA, ETH, Charles Hoskinson

Shelley adı verilen bir sonraki güncelleme 2020’nin ortalarında hayata geçirildi ve ağ konsensüsünün merkeziyetsiz yapısı sağlandı. Lansmanla birlikte ağ, node’ların çoğunun merkezi bir grup değil topluluk tarafından yönetileceği bir yapıya yükseltildi.

Shelly’den sonra, Goguen olarak bilinen Cardano’nun en son sürümü, bir dizi hard fork aracılığıyla yeni blok zinciri işlevleri getirmeyi hedefliyor. Örneğin, Mart 2021’de ekip, Mary hard forku ile Cardano’daki yerel varlıklar için destek ekledi. Goguen döneminin bir sonraki adımını tamamlamak için Cardano, şu anda oldukça ilgiyle beklenen Alonzo adlı bir hard fork’a doğru ilerliyor. Bu yükseltme, geliştiricilerin sonunda Cardano’da akıllı sözleşme oluşturabilmelerini sağlayacak.

- Sponsorlu Reklam-

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’a göre, yüzlerce geliştirme ekibi katkıda bulunmak için çabalıyor. Hoskinson, Cardano’nun Plutus akıllı sözleşme platformunda oracle’ları, stablecoin’leri, DEX’leri ve NFT pazarını barındırma planlarını da detaylı olarak açıkladı.

İlginizi çekebilir: Çığır Açan Konsept Açıklandı: Ethereum (ETH) Tokenleri Cardano’ya (ADA) Sorunsuz Bir Şekilde Taşınacak

Hoskinson, Cardano’daki Alonzo Hard Forku İle İlgili Detayları Açıkladı

Cardano, Ethereum, ADA, ETH, Charles Hoskinson

Cardano’nun oluşturucusu Charles Hoskinson, verdiği bir röportajda beklenen Alonzo hard forkuyla ilgili detaylı bir açıklamada bulundu:

“Cardano, akıllı sözleşmelere yönelik ideal programlama modelini bulmak için dört yıllık bir araştırma ve geliştirme çalışması yürüttü. Heyecan verici olan, Alonzo’nun aslında hepsini yansıttığımız bir yer olması. Yakında, Pioneer Testnet’i başlatacağız ve bunu iki ay boyunca çalıştıracağız. Haziran sonunda ise Testnet sonlanacak. Aslında hard forku yapmak ve ana ağ için akıllı sözleşmeleri aktif etmek yaklaşık dört ila altı hafta sürecek. Ayrıca, Cardano’da merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) kodlamakla ilgilendiklerini ifade eden 1000’den fazla geliştiriciyi eğittiğimiz Plutus Pioneer Programı’nı başlattık.”

Hoskinson, aynı röportajda Cardano ekosistemindeki çeşitli uygulamalar ve kullanım durumları hakkında da bilgi verdi:

“NFT pazarlarına, DEX’lere, stablecoin’lere ve oracle’lara sahip olacağız. Bu protokollerin çoğunun kopyalanması oldukça kolaydır. Onları şu anda biçimselleştiriyoruz, böylece nasıl çalıştıklarına dair tam bir anlayışa sahibiz. Uniswap, SushiSwap ve benzeri tüm DeFi yapıları için taslaklarını çıkardığımız bir Çalışma Zamanı Doğrulaması (Runtime Verification) projemiz var. Bunları Cardano’da yeniden uygulayacağız. Sistemimiz, Ethereum’a kıyasla daha hızlı, ucuz ve öngörülebilir. Ayrıca, açık bir likidite ve müşteri sorunu var. Bunun için bazı stratejilerimiz de mevcut. Cardano’nun Ethereum’a göre sahip olduğu diğer bir avantaj, dApp’leri finanse etmek için 250 milyon dolardan daha fazla kullanılabilir olan yerleşik merkeziyetsiz bir VC-Catalyst olmasıdır. Önümüzdeki üç ay içinde 100 ile 200 girişimi finanse edeceğiz. Bunun içerisinde sadece yeni dApp’ler değil, aynı zamanda Cardano’ya geçişler de bulunuyor.”

Charles Hoskinson, Cardano’nun en çok eleştirildiği yavaş gelişme konusunda açıklık getirdi:

“Gecikmelerimizin çoğu bilimsel kaynaklı değil mühendislikle alakalıydı. Bunun nedeni ise, yanlış yaklaşım ve taktik seçimi. Bunları düzeltmek çok fazla zamanımızı aldı. Haskell’i (bir programlama dili) bir şeylere başlamak için seçtiğimizde hazır olmaması eleştirildi ve adil bir eleştiriydi bu. Dili modernize etmemiz gerekiyordu ve 2018-2019 yıllarında gecikme yaşamamızın sebebi buydu. Bütün gecikmelere rağmen, PoS ile pazarda bulunuyoruz ve Ethereum henüz tam olarak bu protokole geçebilmiş değil.”

İlginizi çekebilir: Charles Hoskinson, Cardano’nun (ADA) Hedeflerini Açıkladı!

(Visited 442 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,861.00 2.31%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,872.31 0.11%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 465.49 1.71%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.17 2%
 • solanaSolana (SOL) $ 161.66 1.5%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.62 1.87%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237012 0.45%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.34 2.26%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.55 1.14%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 187.19 1.14%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.74 0.86%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.43 0.71%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 624.95 0.73%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.52 3.92%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003641 1.11%