Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainCardano kurucusu IMF'nin kripto karşıtı açıklamalarını eleştirdi

Cardano kurucusu IMF’nin kripto karşıtı açıklamalarını eleştirdi

- Sponsorlu Reklam-

IMF, CBDC

Gelişmekte olan ekonomiler, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından, uygun şekilde düzenlenmediği takdirde dijital para birimlerinin benimsenmesinin yerel ekonomilerin “kriptolaşmasını” tetikleyebileceği konusunda uyarıldı. IMF’ye göre kriptolaştırma, dijital varlıkları benimseyen ve bu nedenle onlar için uygun bir yatırım olmayan gelişmekte olan ülkelerde finansal istikrarı potansiyel olarak zayıflatabilir.

Yakın tarihli Küresel Finansal İstikrar Raporunda, “Kripto varlıklarının ve istikrarlı paraların yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomilerde benimsenmesi, bu ülkelerin makroekonomik ve finansal istikrarına meydan okuyabilir” ifadeleri kullanıldı.

IMF, kripto para endüstrisinin devam eden evrimi ve büyümesiyle, ekonomiler için oluşturdukları risklerin de şimdilik kontrol altında gibi görünse de, büyümeye bağlı olduğunu da ekliyor. Onlara göre, ortaya çıkması muhtemel yeni risk kaynakları, stablecoin’lerden ve DeFi’den gelecek.

Özellikle IMF, stabilcoinleri destekleyen rezervlerde şeffaflık eksikliğini hem kripto piyasası hem de küresel ekonomi için riskli ve kesin bir uyarı işareti olduğunu ifade ediyor. Raporda, son zamanlarda olağanüstü büyüyen stablecoin’lerin çöküşünün küresel finans piyasasının diğer sektörlerini etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunuluyor.

Haskinson: Kripto paralar ekonomileri hiperenflasyondan kurtaracak

Üçüncü en büyük blockchain ağı Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, raporda yapılan açıklamalara yanıt verirken, IMF’nin uyarı gerekçesini eleştirdi. IMF’nin merkeziyetsizliğin ana akım haline gelmesi durumunda küresel finansın kontrolünü kaybedebileceklerinden endişe duyduğunu belirterek, kripto para birimlerinin IMF’nin uyarısının aksine gelişmekte olan ekonomileri hiperenflasyondan kurtaracağını da sözlerine ekledi.

Kripto para piyasası ve endüstrisi genişledikçe, düzenleyiciler ve hükümetlerden gelen daha fazla baskı ile karşı karşıya kalması muhtemel. Zaten IMF, Edward Snowden de dahil olmak üzere sadık kripto para savunucuları tarafından şiddetle karşı çıkılan CDBC’lerin ekonomilerin dijitalleşmesi için kabul edilebilir bir yol olduğunu ima etti.

(Visited 54 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

KaynakZYCRPTO
metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,161.00 3.23%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,157.96 2.80%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 480.69 5.02%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.01 0.41%
solana
Solana (SOL) $ 196.35 0.80%
xrp
XRP (XRP) $ 1.06 3.20%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.89 0.81%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.293484 21.89%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000077 34.78%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.12 0.17%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.69 0.76%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.41 0.97%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.25 0.61%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.83 2.44%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.85 0.74%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.91 7.35%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 125.92 0.85%