Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainBüyük Kripto Borsaları FinCEN Yönetmeliğine Karşı Çıktı

Büyük Kripto Borsaları FinCEN Yönetmeliğine Karşı Çıktı

- Sponsorlu Reklam-
buyuk kripto borsalari fincen yonetmeligine karsi cikti 602129385292f

Coinbase, Mali Suçlar Araştırma Ağı’nın yaptığı yeni düzenlemeyi eleştirdi. Coinbase, düzenlemenin yasa dışı işlemleri kontrol etme amacına ulaşamayacağını savunuyor.

Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) kısa süre önce bir not yayınlayarak, dijital para birimi olan yabancı mali hesapların raporlanmasına ilişkin “Banka Gizlilik Yasası”nda bir değişiklik önerme niyetini açıkladı. Şu anda kripto varlıklar Yabancı Banka ve Finans Hesapları (FBAR) düzenlemeleri kapsamında değil. Bazı büyük kripto şirketleri, ABD’yi kripto sektöründen uzaklaştıracak için bu yeni AML düzenlemesine karşı çıktı.

Twitter ve Square Inc. CEO’su Jack Dorsey borsaların ve şirketlerin kripto işlemlerinde yer alan tarafların bilgilerini rapor etmesini talep eden düzenlemelerin, son dönemde nakit işlemlerini kolaylaştırmak için gerekenin çok ötesinde olduğuna inanıyor.

Büyük resme bakıldığında Dorsey, düzenlemenin ülkenin kripto para birimi sektörünü etkileyeceğine inanıyor.

FinCEN, öneriyi 18 Aralık 2020’de yayınladıktan sonra çok sayıda itiraz aldı ve her zaman konuyu tartışmak için kamuya açık  60 günlük değerlendirme süresini yalnızca 15 gün olarak teklif etmesi de ayrı bir eleştiri konusu oldu.

Abd merkezli kripto para borsası olan Kraken’de söz konusu kuralı uygulamanın maliyetini sunumunda vurgulamadığı FinCEN’i sert dille eleştirdi.

Kraken: “Bu, FinCEN’e duyduğumuz güveni azaltan, politik olarak motive edilmiş bir gece yarısı kural koyma refleksi” diye ekledi.

Coinbase düzenlemeyi “iyi yapılmamış düzenleme” olarak adlandırıyor. Onlara göre, işlem yapmak için gereken bilgi, yasa dışı işlemleri kontrol etme amacına ulaşamaz. Coinbase’e göre, gerekli bilginin geleneksel finansta bir benzeri yok ve ayrıca mahremiyet ve güvenlik endişelerini artırıyor. Ayrıca iki federal tatil ve iki hafta sonu olduğu için kamuoyuna verilen 15 günlük sürenin haksız ve yetersiz olduğunu savundu.

- Sponsorlu Reklam-

15 günlük sürenin ve 72 sayfalık kural koyma bildiriminin doğru bir şekilde gözden geçirmek için çok kısa olduğunu savunan Coinbase, Hazine’den kripto para ekosisteminin bütünlüğünden ve kullanıcıların mahremiyetinden ödün vermeden önerilen kuralları geri çekmesi ve sektöre dahil olmasını talep etti.

FinCEN Yönetmelikleri Ne Diyor?

Önerilen düzenlemede yabancı finansal veya sanal varlık hizmet sağlayıcılarında 10 bin dolardan fazla kripto para birimi olan Amerikan vatandaşlarının kuruma bildirmeleri isteniyor.  Ayrıca, bir kişi günde 10.000 $ ‘ın üzerinde bir işlem yaparsa borsa bireyin kişisel bilgilerini bildirmek zorunda kalacak. Sektörün büyük oyuncularından önerilen düzenlemelere yönelik eleştiriler yönetmeliğin tekrardan gözden geçirilmesi ihtiyacını doğuruyor. 

 


buyuk kripto borsalari fincen yonetmeligine karsi cikti 6021293a22b04

ve

buyuk kripto borsalari fincen yonetmeligine karsi cikti 6021293a50f54

(Visited 3 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,704.00 1.06%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,725.05 2.36%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 482.24 2.94%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.12 0.82%
 • solanaSolana (SOL) $ 155.94 1.91%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 40.80 2.05%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.245138 2.05%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 35.78 0.53%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.36 1.65%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 184.58 0.64%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 55.21 0.7%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.47 3.54%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 609.18 0.57%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.48 2.47%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003576 0.51%