Pazartesi, Ekim 25, 2021
gzhsfau
Ana SayfaBitcoinZincir-içi veriler BTC ve ETH piyasası için sinyal veriyor: Yatırımcılar dikkatli olmalı

Zincir-içi veriler BTC ve ETH piyasası için sinyal veriyor: Yatırımcılar dikkatli olmalı

- Sponsorlu Reklam-

BTC, Bitcoin, Ethereum, ETH

Zincir içi bir gösterge olan NUPL, BTC için 12 ay önce 0.5 seviyesinin üzerine çıktı. Önceki iki boğa piyasası, NUPL seviyesi ilk kez bu seviyenin üzerine çıktıktan on iki ay sonra sona erdi.

NUPL (Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar), gerçekleşmemiş kârları gerçekleşmemiş kayıplara bölerek elde edilen bir göstergedir. Basitçe söylemek gerekirse, bugün tüm coinlerin satılması durumunda yatırımcılar için kâr veya zarar miktarını hesaplar.

Olumsuz bir oran, yatırımcıların zararda olduğuna işaret ederken olumlu bir oran ise kârda olduklarını gösterir.

Bitcoin için geçmiş NUPL verilerine bakıldığı zaman, 0.75’in üzerinde bir oran piyasa zirvesinin yaklaştığına işaret eder. Öte yandan, 0.25’in altındaki oranlar, dibin yakın olduğunu gösterir.

BTC ayı piyasasına mı giriyor?

BTC için yıllık en yüksek NUPL oranı, 21 Şubat’ta ulaşılan 0.748’di. Bu oran, önceki tüm boğa piyasalarında meydana gelen 0.75 kriterini geçemedi.

2021’deki piyasa hareketi ilginç çünkü NUPL yukarı çıkıp yeşile dönmeden önce 0.5 oranının (sarı) altına indi.

Bu hareket, aralarında keskin düşüşlerin yaşandığı iki zirve ile karakterize edilen 2013 boğa piyasasına benzerlik gösteriyor.

- Sponsorlu Reklam-

Bununla birlikte, NUPL’nin 0.5 puanının üzerinde olduğu süre, boğa piyasasının sona ermesine işaret ediyor. Hem 2013 hem de 2017 boğa piyasaları, NUPL’nin 0.5 puanın üzerine çıkmasından sonra ortalama olarak bir yıl sürdü.

Ekim 2020’de NUPL 0.5 puanın üzerine çıktığı için boğa piyasasının sonu yaklaşıyor olabilir.

Temmuz ayından bu yana olan hareketliliğe daha yakından bakıldığında, NUPL’nin daha sonra yükselişe geçmeden önce iki kez kısa süreliğine de olsa 0.5 puanın altına düştüğü görülüyor. Şu anda NUPL oranı 0.52 puanda.

BTC, Bitcoin, Ethereum, ETH
Kaynak: Glassnode

Tarihsel verilere bakıldığı zaman, NUPL oranının 0.5 puanın altına düşmesi ile boğa piyasasının sonu gelebilir.

İlginizi çekebilir: XRP ve altcoin rallisi başlamak üzere: Treni kalkmadan yakalayın!

Ethereum da Bitcoin’le benzer hareket ediyor

ETH için yıllık en yüksek NUPL 0.77 puan oldu ve bu orana Ocak ayında ulaşıldı. BTC’den farklı olarak, oran tüm zamanların en yüksek seviyesinden aşağı doğru düşse bile 0.75 puan kırıldı.

BTC’ye benzer şekilde, Ethereum piyasasında 2017 boğa koşusu, NUPL oranı 0.5 puanın üzerine çıktıktan sonra yaklaşık 1 yıl devam etti. ETH’de 0.5 puanın altındaki bir NUPL kesişmesi 2017’deki boğa koşusunun sonunu işaret etti.

BTC, Bitcoin, Ethereum, ETH
Kaynak: Glassnode

Bu nedenle, tarihsel verilere göre, 0.5 puanın altındaki bir kesişme, boğa piyasasının sonunu getirebilir.

İlginizi çekebilir: Kripto para borsalarına sert uyarı: “Sonunuz iyi olmayacak”

(Visited 327 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,853.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,229.99
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 490.49
cardano
Cardano (ADA) $ 2.18
solana
Solana (SOL) $ 217.58
xrp
XRP (XRP) $ 1.10
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.85
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.2653
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039
terra-luna
Terra (LUNA) $ 42.97
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 67.60
chainlink
Chainlink (LINK) $ 32.50
uniswap
Uniswap (UNI) $ 26.69
litecoin
Litecoin (LTC) $ 196.66
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.99
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.66