Çarşamba, Ekim 20, 2021
gzhsfau
Ana SayfaAltcoinBloomberg analisti: Ethereum Bitcoin'in önünü açacak

Bloomberg analisti: Ethereum Bitcoin’in önünü açacak

Ethereum %320’den fazla yükseldi. Bu yükseliş ne anlama geliyor? Ethereum fiyatındaki hareketin Bitcoin üzerindeki etkisi nedir? Bloomberg analistine göre Ethereum Bitcoin'i nasıl etkiliyor? Katalizöre göre fiyat nasıl olacak?

- Sponsorlu Reklam-

eth, ethereum, Bitcoin, btc

Ether (ETH), yıl başından bu güne kadar piyasa performansı açısından Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans göstererek BTC’nin %54 getirisine karşı %320’den fazla yükseldi. Ancak Mike McGlone’a göre, Bitcoin yakında Ether’in kazanımlarını yakalayacak ve bu da birim fiyatını 100.000 dolara bile çıkartabilir. 9 Ağustos’ta BTC fiyatı 46.000 doların üzerine çıkarken analist şu şekilde düşüncelerini aktardı:

Bitcoin, Ethereum’un bu yılki performansını yakalayacak olsaydı, 1 numaralı kriptonun fiyatı 100.000 dolara yaklaşırdı.”

bitcoin, ethereum, eth
Kaynak: Bloomberg Intelligence

McGlone, Bitcoin’in Ethereum’un yıllık kazançlarıyla eşitlenmesini sağlayacak olan faktörler üzerinde durmuyor. Ancak kripto para birimleriyle ilgili önceki raporunda, kripto’nun fiyatını altı haneli rakamlara ulaştırabilecek birkaç katalizörden bahsetti. Raporda şunlar yer alıyor:

Bitcoin ve Ethereum’un yaklaşık %80’i ve Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi (BGCI) performansının çoğunluğu, ilk ortaya çıkan kriptonun küresel bir dijital rezerv varlık olarak daha geniş alana yayılmasından ve ayrıca fintech ve parasal sistemin hızlanan sayısallaştırılmasından geliyor.”

Trilyonlarca dolar kenarda bekliyor

Bitcoin destekçileri, Bitcoin’in küresel bir rezerv varlığı olması için ABD doları ile rekabet edebileceğine inanıyor. Bunu en önemli nedeni, kripto para biriminin sabit arz sınırıdır. Bu da destekçiler için, Bitcoin’i Amerikan dolarından daha sağlam bir para birimi haline getiriyor. (Federal Rezerv yalnızca 2020’de 3.1 trilyon dolar bastı). Sonuç olarak, Bitcoin geçen yıl %260 oranında yükseliş ile kapanış yaptı.

gr2
Kaynak: TradingView

- Sponsorlu Reklam-

Goldman Sachs’in 2021’de yaptığı ankette, emeklilik fonları, küresel egemen servet fonları ve vakıflar dahil olmak üzere kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin’e olan talebin bastırıldığını da belirtti. Bununla birlikte, trilyonlarca dolar rezerv olmasına rağmen, net kripto düzenlemelerinin eksikliği yüzünden akredite yatırımcılarının bu fonları Bitcoin piyasasına koymasını engelledi. Autonomous Capital Management’taki analistler, düzenlenmiş bir Bitcoin borsasında işlem gören fonun kurumlar arasında Bitcoin’in benimsenmesini hızlandıracağını belirtti. Buna ek olarak, yatırımcılar Bitcoin’i oldukça değişken bir varlık olarak görürken, geleneksel risk faktörleriyle korelasyonunun olmamasının olumlu bir şey olduğunu belirtti. Autonomous analistleri şunları ekledi:

”Bitcoin’in yatırımcı portföylerindeki mevcut altın ağırlığı ile aynı ağırlığa sahip olduğunu varsayarsak, fiyatı 2,8 kat daha yüksek yani yaklaşık olarak 112.000 dolar olacaktır.”

Ethereum rekabeti

Bitcoin hakimiyeti, Wall Street’teki kabul görülmesine dair beklentilere rağmen, Aralık 2020’de yaklaşık %73’e ulaştıktan sonra ciddi şekilde düştü. Şu anda %47,17’de duruyor ve bu, traderların yatırımlarını diğer dijital varlıklara kaydırdığını gösteriyor. Özellikle Ethereum, düşen Bitcoin baskınlık endeksinin en büyük yardımcısı haline geldi.

gr3
Kaynak: TradingView

Ether’in artan hakimiyetinin ardındaki nedenin bir kısmı, orijinalliği ve NFT patlamasından kaynaklanmaktadır. Ek olarak, Ethereum block zincirinin üzerine inşa edilen borç verme, borçlanma ve diğer finansal hizmetlerden oluşan merkeziyetsiz finans alanındaki patlama, kripto kitleleri arasında Ether’in benimsenmesini zorladı. Ethereum geliştiricileri de block zincirini ölçeklendirmek için adımlar atıyor. 5 Ağustos’ta Ethereum, gelecekte tam teşekküllü bir Proof-of-Stake protokolü olmak amacıyla yazılımını Londra hard fork’u ile güncelledi. Güncelleme ayrıca, bir iyileştirme teklifi EIP-1559 ile arz üzerinde deflasyonist baskılar ekledi. Sadece ilk gün EIP-1559, 2 milyon dolarlık Ether tokenlerinin ortadan kaldırılmasını sağladı. Pazartesi itibariyle, alınan verilere göre, bu özellik yaklaşık 5.5 milyon dolar değerinde ETH yaktı.

McGlone, Ethereum’un geçmiş performansının, 2022 veya 2023 yılına kadar piyasa değeri açısından Bitcoin’i geçebileceğine dair olasılıkları gösterdiğini belirtti. Analist, Bitcoin için 100.000 dolarlık fiyat hedefini korumaya devam ediyor.

gr4
Kaynak: Bloomberg Intelligence

”Bitcoin’i bu yolda görmemize rağmen, Ethereum’un ters yönlü harekete girme sürecini durdurabilecek çok az şey var gibi görünüyor.”

CoinGecko verilerine göre Ethereum yaklaşık olarak 3 dolardan işlem görüyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin analizi, ikinci boğa piyasasını mı öngörüyor? İşte analistlerin açıklamaları

(Visited 117 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 64,113.00 1.07%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,867.81 0.51%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 485.76 2.8%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.10 2.68%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.55 1.38%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.50 0.31%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.243458 3.26%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 38.41 4.16%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.94 2.06%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 187.37 2.61%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.57 2.05%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 26.11 0.44%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 613.94 1.06%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.46 3.71%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003601 1.66%