Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaBitcoinBitcoin'in Çok Kötü Haftasından Çıkarılacak 5 Ders

Bitcoin’in Çok Kötü Haftasından Çıkarılacak 5 Ders

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin, Btc, kripto, kriptopara

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Çin ve boru hattına yapılan siber saldırıların tümü başka bir kazaya neden oldu. Ancak iyimser olmak için de bir nedenimiz var.

Elon Musk’ın Bitcoin’e vurmasıyla başlayan ve Çin’de yinelenen kripto baskıcılığı ile sona eren çalkantılı piyasa çöküşü Bitcoin’in 40.000 $’ın çok altına çekilmesine neden oldu.

Peki bütün bunlardan ne anlamalı?

Öncelikle, altı aylık kripto piyasalarının aya gitmesinin ardından, bir fiyat düzeltmesi gecikmişti. Hiçbir şey, Bitcoin bile sonsuza kadar yükselmiyor. Ayrıca, piyasa çökmelerinin nadiren tek bir nedeni vardır. Musk’ın maskaralıklarından aşırı kaldıraçlı traderlara kadar bir dizi olayın kripto fiyatlarını düşürmek için birleştiği bu hafta durum buydu.

 İşte Bitcoin’in cehennemden sonraki haftasından beş önemli çıkarım

1. Başlangıcından bu yana, Bitcoin ve kripto pazarı, fiyatlarda çılgın yükselmelere ve ardından kusursuz çökmelere eğilimlidir. 2013 yılında Bitcoin’in ilk kez 1.000 dolara ulaştığı zaman oldu; fiyat 20.000 $ ‘dan 3.000 $’ a düştüğü 2017 ICO çılgınlığının ardından, 2018’in başlarında başka bir çöküş yaşadı. Bu hafta benzer bir düşüş yine oldu. Ancak her kaza bir öncekinden daha az şiddetli gerçekleşti. Tabii ki de, Bitcoin’in şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden yükseldiği % 40’lık bir düşüş, önceki döngülerdeki %80 veya %90 düşüşlere benzemiyor. Volatilite bu yolculuğun bir parçası. Bu yüzden bu duruma alışsanız iyi olur.

2. Ana akım medyanın çoğu kriptoya düşmandır. Ana akım medya, Bitcoin’i yıllarca görmezden gelerek, genellikle kripto topluluğuyla alay etmiştir. Son gelen haberlerle  Reuters ve diğerleri, Çin’den gelen haberleri yanlış sunarak (mevcut bir yasağın tekrarı yerine yeni bir yasak olarak bildirerek), zaten gergin olan kripto piyasasında paniğe yol açmıştır.

3. Bitcoin’in bir itibar sorunu mevcuttur: Colonial Pipeline’ı (ABD’de boru hattı) kapatan siber saldırganlara yapılan Bitcoin fidye yazılımı ödemesi, tüm kriptoları suçlular için bir araç olarak görenler için daha da fazla imkan sağladı. Bu arada, Bitcoin’in çevresel bir tehdit olduğunu söyleyen eleştirmenler korosunun sesi daha da yükseldi. Her iki iddia da abartılırken, bu kadar çok ilgi görmeleri, on iki yıl sonra kripto paranın hala bir itibar problemi olduğunu gösteriyor. Bu arada, kriptodaki en önde gelen etkileyicilerin çoğu, endüstrinin olgunlaşmasına yardımcı olmak yerine lazer saçan gözleriyle her şeyi cehenneme çeviriyor.

- Sponsorlu Reklam-

Coinbase

4. Coinbase herkesi hayal kırıklığına uğrattı: Kripto çöküşünün ortasında, endüstrinin amiral gemisi olan Coinbase, müşterilerin sinirlenmesine neden olan yaygın kesintiler yaşadı. Bu hala nasıl olabiliyor? Ticaret hacmindeki artışların endüstrinin normal bir parçası olması ve Coinbase ve diğerlerinin hazırlık yapmak için bolca zamanları olduğu göz önüne alındığında, bu teknoloji başarısızlıklarının artık hiçbir mazereti olamaz. Şimdiye kadar ki tek sonuç, bunun kasıtlı bir hesaplama olduğu ve Coinbase’in ekstra altyapı ve sunuculara harcama yapmak yerine kesintileri tolere etmeyi seçtiği sonucunu ortaya çıkarıyor.

5. Kriptonun temelleri hala sağlam: Haydi zor haftayı yüksek bir notla bitirelim. Kripto fiyatları dipteyken ve medya Bitcoin’i vururken bile, iyimser olmak için bolca sebebimiz var.  Şirketlerin zayıf whitepaper vaatleriyle yüz milyonları topladığını gören 2017 ICO patlamasının aksine, bu yıl Dfinity’den Uniswap’e kadar dev adımlar atan göz kamaştırıcı bir dizi proje gerçekleşti. Kripto artık geleceğe dair soyut bir bahis değil, her yerde büyüyen bir gerçekliktir.

Ve son olarak MIT profesörü Gary Gensler’in 2018 yılında çekilmiş bir videosunda lisans öğrencilerine “Kaçınız Bitcoin sahibisiniz?” diye soruyordu. Videoda öğrencilerin her biri evet derken, bugün profesörleri Gensler SEC’in başkanı olarak görev yapıyor. Böyle bir haftadan sonra ne kadar ilerlediğimizi hatırlamakta fayda var.

(Visited 360 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,882.00 2.34%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,875.26 0.11%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 465.71 1.66%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.17 2.23%
 • solanaSolana (SOL) $ 161.88 1.28%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.61 2.77%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.236592 1.17%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.33 2.2%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.50 1.14%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.69 2.03%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.98 1.4%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.48 0.81%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 624.74 0.86%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.52 2.95%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003628 1.66%