Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaBitcoinBitcoin’de Kaldıraçlı Pozisyonlar Piyasadan Tasfiye Ediliyor

Bitcoin’de Kaldıraçlı Pozisyonlar Piyasadan Tasfiye Ediliyor

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin’de Kaldıraçlı Pozisyonlar Piyasadan Tasfiye Ediliyor

Zincir-içi veri sağlayıcısı Glassnode’a göre, Bitcoin piyasalarının aşırı kaldıraç oranlı pozisyonlarını ortadan kaldırması alışılagelmiş bir durum olmakla birlikte son birkaç gündür böyle bir durum yaşanıyor.

Geçen hafta Coinbase’in listeleme beklentisiyle çok sayıda yatırımcı kaldıraç oranını artırdı. Bu, sistemde uzun bir sıkışma ve kademeli tasfiye riskini artırarak BTC’nin fiyatını 14 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.900 $’a yükseltti.

Raporda, türev borsalarındaki açık pozisyonun, hafta sonunun bitişinde neredeyse 5 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmeleri kapatılmadan önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 24.7 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Kaldıraçlı Pozisyonların Tasfiye Edilmesi

Bitcoin’de Kaldıraçlı Pozisyonlar Piyasadan Tasfiye Ediliyor

Glassnode’a göre, Binance, Bitmex ve OKEx gibi türevler sunan büyük borsalardaki uzun pozisyonların tasfiyelerinin, 22 Şubat’ta belirlenen önceki likidasyon miktarının neredeyse iki katı olan 1.85 milyar dolara ulaştı.

“Dikkate değer olan, Bitcoin piyasa türevlerinin  aşırı kaldıraç oranını ne kadar hızlı ortadan kaldırdığıdır ve tüm bu tasfiye olayının saatlik dilimlerde temizlenmesi ve takas edilmesi.”

Sürekli takas sözleşmeleri için fonlama oranının negatif bölgeye düştüğünü ve bu boğa piyasası için yeni bir döngünün düşük bir ihtimal olduğu söylendi. Türev borsalarının dengeyi sağlamak için kullandıkları bir mekanizma olan fonlama oranı negatife döndüğünde, piyasanın çoğunluğunun açığa satış yaptığı anlamına gelir, bu da korku duygusunda bir artış olduğunu gösterir. Raporda bununla ilgili şunlara yer verildi:

- Sponsorlu Reklam-

“Vadeli işlemlerin fon oranları sıfıra geldiği veya negatifleştiği önceki örnekler, kaldıraçta önemli bir dalgalanmanın gerçekleştiğini gösterdi ve takip eden haftalarda genellikle fiyat için yapıcı oldu.”

Analistler, bir elektrik kesintisinin ve bu kesinti sonucu ortaya çıkan hash oranlarındaki düşüşün de hızlı satışa katkıda bulunduğunu öne sürdü. Günlük yatırımcılar için stop-loss tetiklendiğinde, faktörlerin bir kombinasyonunun kademeli bir etkiye neden olması muhtemeldir.

İlginizi çekebilir: Amerikalı Milyarder İş Adamının Bitcoin Hakkındaki Görüşleri Değişti

Bitcoin’de Güncel Durum

Bitcoin’de Kaldıraçlı Pozisyonlar Piyasadan Tasfiye Ediliyor

Bitcoin’de fiyat düşmeye devam ediyor, ancak çok daha yavaş bir hızda kaldıraç dalgalanmasının piyasaları normal durumuna döndürdüğü ortaya çıkıyor.

BTC, Tradingview verilerine göre gün içinde %3.7 bir düşüşle 55.400 dolardan işlem görüyordu. Fiyat, geçen haftaki ATH’den bu yana bir düşüş yaşıyor ve BTC’nin 50 günlük hareketli ortalamasının etrafında gezinmesiyle dördüncü bir düzeltme gibi görünüyor.

Aşağı yönde takip edilecek bir sonraki seviye, 50.500 $ olan önceki düzeltmenin son düşük seviyesi iken, yukarı yönlü direnç şu anda 58.000 $ seviyesinde oluştu.

İlginizi çekebilir: 1,2 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin On Dakika İçinde Binance’dan Taşındı

(Visited 5 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,312.00 4.26%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,180.07 4.61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 482.37 6.97%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.03 4.28%
solana
Solana (SOL) $ 198.57 5.54%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 5.61%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.05 3.96%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.301923 28.67%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000074 38.73%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.59 3.09%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.92 3.26%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.62 4.02%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.32 2.96%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.69 4.09%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.85 2.64%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.92 12.65%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.46 3.41%