Çarşamba, Ekim 20, 2021
gzhsfau
Ana SayfaBitcoinBitcoin'de (BTC) Ayı Piyasasının Çanları mı Çalıyor?

Bitcoin’de (BTC) Ayı Piyasasının Çanları mı Çalıyor?

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin'de Ayı Piyasasının Çanları mı Çalıyor?

Bitcoin Pi döngüsü teknik göstergesi, 2017 boğa koşusunun sonunda bu yana ilk kez sinyal verdi.

Bu göstergenin iki yeri değiştirilmiş hareketli ortalama (DMA) eğrisi tekrar harekete geçti ve Bitcoin boğa piyasasına potansiyel bir son verdi.

Bitcoin Pi Döngüsü

Bitcoin (BTC) haftalık en yüksek kapanışını 60.000 $’ın biraz üzerinde yaptı. Bugün, 60.000 $’ın altındaki bir aylık işlemin ardından 62.750 $’lık yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bununla birlikte, yeni tüm zamanların en yüksek seviyesi, Pi döngü göstergesi sinyal verdikten sonra sönebilir. Pi döngüsü, 350 günlük ve 111 günlük DMA’ların kesişimidir. Bu sinyal, önemli tarihsel Bitcoin ayı piyasalarından hemen önce parladı.

Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin 63.000 $’dan işlem görüyor.

Bitcoin'de Ayı Piyasasının Çanları mı Çalıyor?
Kaynak: Tradingview.com‘dan BTC/USD

- Sponsorlu Reklam-

İlginizi çekebilir: Simpsons’un Son Bölümünde Dikkat Çeken Bitcoin Fiyatı

Önceki Zirveler

Şu ana kadar Pi döngüsü tepe göstergesi, 2013’te iki kez ve 2017’de bir kez olmak üzere üç döngü zirvesinde sinyal verdi. Bütün bu durumlarda, Bitcoin’in fiyatı DMA’ların geçişinden sonraki beş gün içinde zirve yaptı.

Bitcoin'de Ayı Piyasasının Çanları mı Çalıyor?
Kaynak: Tradingview.com‘dan BTC/USD

Tarihsel olarak, Pi döngüsü sinyalinin hemen ardından, birkaç yıl süren bir ayı piyasası gözlemlendi. Bu döngüler sırasında Bitcoin, takip eden yıllarda değerinin yaklaşık %80’ini kaybetti.

İlginizi çekebilir: Bitcoin ve Ethereum için Büyük Fiyat Manipülasyonu Geliyor!

Bitcoin’de Boğa Koşusu Sona Mı Eriyor?

Bitcoin, bugün veya önümdeki günlerde mevcut döngüsünün zirvesine ulaşırsa, %80’lik bir düzeltme ile fiyat 12.000 $ bölgesine geri gelebilir.

Bu, 2017’nin en yüksek seviyesi olan 20.000 $’ın altına düşmesi demek. Öte yandan, şimdiye kadar Bitcoin döngüleri tarihinde bu asla gerçekleşmedi.

Ayrıca zincir içi Bitcoin analizine de bir göz atmak lazım. Ana göstergelerinden hiçbiri boğa piyasasının son aşamalarına benzeyen bir faaliyet göstermiyor.

Aksine, göstergelerin büyük çoğunluğu BTC fiyatında daha fazla artışa işaret veriyor. Borsalarda sürekli düşen BTC arzı, Hodl dalgaları, rezerv riski ve Hodl arzı, zincir içi analizin en önemli göstergelerinden bazılarıdır. Hiçbiri şu anda bir pazar zirvesinin özelliklerini göstermiyor.

Pi Göstergesi, Pazarı Isındırabilir

Pi döngüsü üst göstergesi sinyal vererek Bitcoin’in boğa piyasasının sonuna yaklaştığını gösteriyor.

Bununla birlikte, diğer teknik veya zincir içi göstergelerden bu sinyale uyan hiçbir işaret bulunmuyor. Aksine, tarihsel olarak döngüsel zirveleri işaretleyen çoğu ana gösterge şu anda bu tür karamsarlıktan uzaktır.

Pi döngüsü göstergesine herhangi bir anlam yüklersek, pazar giderek daha fazla ısınacak. Bu, yükseliş eğiliminin makro yapısını sağlam tutmak için nispeten küçük bir %20-30 oranında düzeltmenin gelebileceğinin bir işareti olabilir.

İlginizi çekebilir: Elon Musk Tweet Attı, Bitcoin Yükselişe Geçti

(Visited 33 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,915.00 3.14%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,861.97 1.66%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 483.58 0.43%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.10 1.55%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.21 0.86%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.58 1.4%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.243546 1.38%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 37.87 4.21%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.04 0.49%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.96 1.07%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 56.87 2.13%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 26.04 0.15%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 614.80 0.18%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.46 2.14%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003596 0.3%