Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaBitcoinBitcoin Boğaları Yanıt Veriyor, Fiyat Daha Yükseğe Çıkabilir mi?

Bitcoin Boğaları Yanıt Veriyor, Fiyat Daha Yükseğe Çıkabilir mi?

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin Boğaları Yanıt Veriyor, Fiyat Daha Yükseğe Çıkabilir mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün yaklaşık 47.000 $ ‘dan 53.000 $’ a yükseldiğinde, birkaç saat içinde yaklaşık 150 milyon dolarlık short pozisyon tasfiye edildi.

Ether (ETH), Binance Coin (BNB) ve diğer büyük kripto para birimleri de aynı dönemde yaklaşık %15 oranında arttığından, kripto para birimi piyasası bir bütün olarak güçlü bir kısa sıkışma (short squeeze) gördü.

Bitcoin’in tek bir gün içinde % 12’lik toparlanmasının ardından, vadeli işlemler piyasası tamamen sıfırlandı ve fonlama oranları nötr seviyelerde seyrediyor.

Bitcoin’de kısa sıkışma yükseliş emaresi olabilir mi?

Ticaretteki kısa sıkışma (short squeeze), vadeli işlemler piyasasındaki short satış emirlerinin kısa bir süre içinde tasfiye edilmesi anlamına gelir.

Short pozisyonlar tasfiye edildiğinde, short satıcılar pozisyonlarını geri almaya zorlanır ve ironik bir şekilde piyasadaki alıcı talebinin artmasına neden olur.

Bu nedenle, short pozisyonların sayısı hızla azalır ve long sözleşmeler veya satın alma emirleri piyasaya hakim olmaya başlar.

Long’ların sayısı önemli ölçüde arttığında, Bitcoin’in fonlama oranı yükselir. Bunun nedeni, piyasada daha uzun emirler olduğunda fonlama oranının artmasından kaynaklıdır.

- Sponsorlu Reklam-

Finansman oranı % 0’ın üzerindeyse, alıcılar her sekiz saatte bir short satıcılara pozisyonlarının bir kısmını ödemek zorundadır ve bunun tersi de geçerlidir.

Son 24 saatteki BTC’nin güçlü rallisine rağmen, Bitcoin fonlama oranı nispeten düşük kaldı.

Aslında, Bybt.com’a göre, Bitcoin için büyük borsalardaki fonlama oranı, nötr oranın altında olan % 0.01’in de altında.

Bitcoin Boğaları Yanıt Veriyor, Fiyat Daha Yükseğe Çıkabilir mi?
Bitcoin vadeli işlem fonlama oranı. Kaynak: Bybt.com

Bu, Bitcoin vadeli işlem piyasasında hala long pozisyonlardan daha fazla short olduğu anlamına gelir ve bu da daha fazla yukarı tarafı katalize edebilir.

Bu eğilim Bitcoin için yükselişe geçiyor. Çünkü short sözleşmelerin toplu tasfiyesinden sonra geliyor. Moskovski Capital’in CIO’su Lex Moskovski konu ile ilgili şunları söyledi :

“Bu kısa yükselişte ~ 150 milyon dolarlık Bitcoin short’u tasfiye edildi. Hiçbir şey sabah kavrulmuş ayılardan daha güzel kokmaz.”

Bitcoin Boğaları Yanıt Veriyor, Fiyat Daha Yükseğe Çıkabilir mi?
Bitcoin kısa likidasyonları. Kaynak: Glassnode

İlginizi çekebilir: Safemoon Gerçekten Aya mı Gidiyor?

Analistler Bitcoin’in kısa vadede daha yüksekleri hedefleyebileceğine inanıyor

Yakın vadede yatırımcılar 55.500 $ ‘lık fiyat seviyesinin, tüm zamanların en yüksek seviyesinin geri kazanılması için önemli bir nokta olduğunu söylüyorlar.

Bir kripto para birimi türevleri trader’ı olan Johnny şunları söyledi :

“Düşük seviyeyi süpürdük ve şimdi çok güçlü bir sıçrayışımız var. Henüz ormandan çıkmadık. 55.500 $ geri aldıktan sonra yeni ATH hakkında konuşabiliriz. Şimdilik, seviye seviye oynayın. Şimdiye kadar güçlü bir tepki oluştu.”

Eski bir kurumsal trader olan Adnan van Dal, Bitcoin’in ABD pazarı açılana kadar düşmemesi durumunda daha büyük bir ralli olasılığının yaşanması ihtimalinin arttığını vurguladı.

Bitcoin, ABD piyasası açılana kadar 51.000 $ ‘ın üzerinde kalır ve 55.000 $’ ın üzerinde bir toparlanma hedeflerse, öngörülebilir gelecekte tüm zamanların en yüksek seviyelerini görebiliriz.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,802.00 1.37%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,752.11 0.95%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 482.57 2.99%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.13 0.9%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.51 1.43%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.02 1.54%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.247436 5.17%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 35.96 0.13%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.48 0.93%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 185.45 1.12%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 55.53 0.31%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.65 2.72%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 609.34 1.02%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.49 2.59%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003593 0.66%