Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaBitcoinBitcoin ağı canlanıyor: Yeni bir rekor kırıldı...

Bitcoin ağı canlanıyor: Yeni bir rekor kırıldı…

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin, BTC, Bitcoin ağı, Bitcoin node

Ulaşılabilir Bitcoin ağ nodelarının sayısı ilk kez 13.000 seviyesini aştı. Daha önce belirtildiği gibi, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesine Ocak ayında 11.613 seviyesi ile ulaşılmıştı.

Bitnodes.io’dan alınan verilere göre, bu kilometre taşına 5 Temmuz’da ulaşılabilir node sayısı 13.374’e ulaştığında erişildi. Yazının yazıldığı sırada ise, Bitnodes verilerine göre, mevcut ağ nodelarının sayısı yaklaşık 12.835 seviyesinde.

Başka bir ağ istatistik sağlayıcısı Coin.Dance, Bitcoin ağındaki node sayısı 12.825 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin Core yazılımını çalıştıran nodelar, mevcut sayının %98,77’sini oluştururken, kalanlar Bitcore ve Bitcoin Knots gibi daha az popüler uygulamalar dağılmış durumda.

Bitcoin Core 0.21.1, Mayıs ayında Taproot aktivasyon kodu ile piyasaya sürüldü ve Coin.Dance verilerine göre yaklaşık 5.000 node’un aktif olarak kullanmasıyla şu anda mevcut düğümler arasında en çok kullanılan sürüm durumunda. Bitnodes’tan alınan verilere göre, bu sayı 5,125 civarında ve bu da toplam ağ nodelarının %40’ına karşılık geliyor.

Bitcoin, BTC, Bitcoin ağı, Bitcoin node
Kaynak: Bitnodes

Ayrıca, Bitnodes veriler, ağ nodelarının neredeyse yarısının Tor’da çalıştığını gösteriyor. Ocak ayında mevcut nodeların yalnızca 1/4’ü gizli bir ağ olan Tor’da çalışıyordu. Tor kullanarak Bitcoin Core gibi bir istemci çalıştırmak, bağlanan nodeların IP adreslerini gizlediği için ek bir gizlilik katmanı sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Elon Musk yine bir şart koştu! Altcoin madenciliğine mi başlayacak?

Bitcoin ağı gün geçtikçe merkeziyetçilikten uzaklaşıyor

- Sponsorlu Reklam-

Bitnodes verilerine göre, ağ node sayısı geçen yıl 2.739 node artış gösterdi ve Bitcoin’in merkeziyetsizlik anlayışını güçlendirdi.

Ağ node sayısındaki büyüme, aynı zamanda kapasitenin altı aydan kısa bir sürede %70’in üzerinde arttığı Lightning Network ekosisteminde şu anda gerçekleşen büyümeye benzerlik gösteriyor.

Temmuz ayının başlarında, halka açılan Lightning Network kapasitesi, bir haftadan kısa bir sürede 100 BTC artarak 1.800 Bitcoin’i geçti. Lightning Network istatistik izleyicisi Bitcoin Visuals’dan elde edilen veriler, LN (Lightning Network) nodelarının sayısının 12.800’ün üzerinde olduğuna işaret ediyor ve bu da tüm zamanların en yüksek seviyesidir.

İlginizi çekebilir: Seviyeler belirlendi: Dört kripto varlık bu noktalara tutunmazsa düşecek

(Visited 210 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 62,093.00 1.2%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,753.17 1.97%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 485.16 3.31%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.13 0.62%
 • solanaSolana (SOL) $ 157.24 1.1%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.12 1.86%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.247550 4.09%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 35.83 0.36%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.46 1.36%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 185.27 0.94%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 55.33 0.8%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.68 2.85%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 609.93 0.14%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.48 2.75%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003586 0.42%