Salı, Kasım 30, 2021
TR Unsafe SG Сloudminer static v2 970x250 Custom size 1
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainBiden Yönetimi Bitcoin'i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

Biden Yönetimi Bitcoin’i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

- Sponsorlu Reklam-

Biden Yönetimi Bitcoin'i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

Joe Biden resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı ve Demokrat Parti yeniden iktidara geldi. Hepimiz bunun Bitcoin fiyatını nasıl etkilediğinin farkındayız. Tesadüf olsun ya da olmasın, BTC fiyatı seçim sonuçlarının açıklandığı 7 Kasım 2020’den bu yana üç kattan fazla arttı.

Politikalar BTC’yi Nasıl Etkileyecek?

Öncelikle seçim sonuçları açıklandıktan sonra BTC fiyatı neden bu kadar yükseldi? Bunun birkaç nedeni olabilir. Bazıları, dünyanın en büyük ekonomisinden sorumlu sol eğilimli siyasi partiyle, birçok insanın BTC’yi ABD dolarına kıyasla daha güvenli bir varlık olarak gördüğünü söyleyebilir. Demokrat Parti’den beklenebilecek vergilendirme ve düzenlemeler, Amerikalıları ve Amerikan şirketlerini Bitcoin’e yatırım yapmaya motive ederek fiyatının yükselmesine neden olabilir.

728x90 QR
320x100 QR

Önümüzdeki dört yıl içinde ABD ekonomi politikasını tam olarak kim yönetecek ve uzun vadede Bitcoin’i ve fiyatını nasıl etkileyecek? Kısaca göz atalım.

GARY GENSLER

Biden Yönetimi Bitcoin'i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

Burada bahsetmemiz gereken ilk önemli Demokrat Parti üyesi, Başkan Biden tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanlığına aday gösterilen Gary Gensler’dir.

Gensler, finansal teknolojiler ve blok zinciri teknolojisi ve olası uygulamaları hakkında geniş bir bilgiye sahiptir. Açıklamalarına göre, kripto para birimleri ve blok zincirleri, finans ve bankacılık dünyasında yalnızca varoluşlarıyla önemli değişiklikleri teşvik etti ve büyük olasılıkla bunu yapmaya devam edecekler. Bu teknolojiler zaten değerlidir çünkü tüm finans sektörünün gelişimi için bir katalizör görevi görürler.

Aynı zamanda Gensler, Bitcoin’in şu anda gerçek dünyada pek fazla uygulaması olmayan spekülatif bir varlığa dönüştüğünü söyledi. Ayrıca, kripto piyasalarının dolandırıcılık ve manipülasyonlara açık olduğunu savundu. Tüm bunlara rağmen, arkasındaki teknolojinin potansiyelinin çok büyük olduğunu söylüyor.

Tüm bu ifadeler Gensler’in geçmişi ve adaylığı ile birleştirildiğinde, kripto piyasalarının önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD’de ciddi şekilde düzenleneceği anlamına geliyor.

Daha Fazlasını Oku: SEC Başkan Adayı Gary Gensler Kripto Paralar Hakkında Ne Dedi?

JANET YELLEN

Biden Yönetimi Bitcoin'i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

Biden hükümetinin ekonomik politikasından büyük ölçüde sorumlu olacak bir diğer Demokrat, kısa süre önce ABD Senatosu tarafından 78. ABD Hazine Bakanı olarak onaylanan Janet Yellen.

Geçmişine ve geniş mesleki bilgisine rağmen, Yellen’in Bitcoin ve kripto para birimleri hakkındaki bazı açıklamaları bazı endişelere neden olabilir. Ocak ayında yeni pozisyon için aday gösterilmesi üzerine Senato duruşmalarında Yellen tarafından yapılan muğlak açıklamaların ardından, birçok kripto meraklısı onun profesyonelliğini ve konudaki bilgisini sorguladı.

Senato oturumları sırasında Senatör Maggie Hassan tarafından kripto hakkında soru sorulduğunda Yellen, terörist ve suç faaliyetlerini finanse etmek için kripto para birimlerinin olası kullanımı hakkındaki endişelerini dile getirdi . Ona göre, bunların çoğu esas olarak yasadışı finansman için kullanılıyor ve yasadışı ve kara para aklama faaliyetlerinin bu araçlar kullanılarak yapılmamasını sağlamak için güçlü düzenlemelere ihtiyaç var.

Bu açıklamalar, kripto topluluğunda önemli bir tepkiye neden oldu. Birçok kripto etkileyicisi, Yellen’in açıklamalarına olumsuz tepki verdi. Örneğin, Kraken borsasının büyüme lideri Dan Held, 2020’deki tüm kripto para birimi faaliyetlerinin yalnızca yüzde 0,3’ünün yasadışı olduğunu ve aynı zamanda tüm ABD dolarının yüzde 90’ının üzerlerinde kokain izleri taşıdığını belirtti.

Öyle görünüyor ki, Yellen’de, Bitcoin ve kripto para birimlerine Gensler kadar aşina olmayan eski neslin daha muhafazakar bir üyesinin sorumlu olduğunu görüyoruz. Uygulayabileceği kripto para birimi düzenlemelerinin ne kadar etkili ve uygun olacağı henüz belli değil. Neyse ki, yukarıda bahsedilen Gensler büyük olasılıkla genel düzenleme sürecinden sorumlu olacak.

ALEXANDRIA OCASIO CORTEZ

Biden Yönetimi Bitcoin'i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

Siyasi görüşleri, birçok Amerikalı için radikal solda duruyor gibi görünebilir. Örneğin, Yeşil Yeni Düzen (Green New Deal) için bir ödeme aracı olarak 10 milyon doların üzerindeki gelire % 70 kadar yüksek bir marjinal vergi getirmeyi önerdi. Ayrıca, mevcut üniversite borçlarının kaldırılması veya önemli ölçüde azaltılmasının yanı sıra ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza’nın (ICE) fonlarının kaldırılması ve feshedilmesini de savundu.

Cortez, Bitcoin hakkında doğrudan bir açıklama yapmadı ancak Twitter takipçilerini dolandırıcıların hilelerine düşmemeleri konusunda uyardı. Ancak Facebook’un kendi dijital para birimi olan Libra ile ilgili açıklamaları oldukça ilginçti.

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesindeki bir duruşmada, Facebook temsilcisi David Marcus, Facebook’un Libra projesini tartışmak için milletvekilleriyle karşılaştığında,  Marcus ve AOC arasında eğlenceli bir diyalog gerçekleşti. Ona bu yeni para biriminin kurucu üyelerinin nasıl seçildiğini sordu ve üyeliğin belirli kriterlere dayalı olduğu cevabını aldı. Seçilen üyeler projeye katılan ilk 27 şirketin temsilcileriydi. Bundan, haklı olarak, yeni para biriminin büyük şirketlerin temsilcilerinden oluşan, demokratik olmayan bir şekilde seçilmiş bir komite tarafından yönetileceği sonucuna vardı. Bu, temel bir kamu varlığı için büyük bir sorun olabilir endişesini ortaya çıkardı.

SONUÇ

Her şeyden önce, kripto para birimi endüstrisinin önümüzdeki yıllarda ciddi bir düzenlemeyle karşı karşıya kalacağını anlamamız gerekiyor. Trump yönetimi sırasında, kripto para birimi yasaları çok çok yumuşaktı. Bu değişecek. Soru, bu düzenlemenin kripto para sektörü üzerindeki etkisinin olumlu mu yoksa olumsuz mu olacağıdır.

Kripto para piyasası kesinlikle yeterli düzenlemeye ihtiyaç duyar. Demokratlar liderliğindeki ABD hükümeti, yatırımcıları çekecek ve gerekli altyapının geliştirilmesini teşvik edecek etkili bir düzenleyici çerçeve oluşturabilirse, kripto para birimini kullanan kişi sayısı artacaktır. Bu da uzun vadede Bitcoin fiyatını olumlu etkileyebilir.

Öte yandan, gelecekteki düzenleyici sistem çok katı olursa, kripto para piyasası durgunlaşabilir. Bu, özellikle kripto para birimi altyapı tesislerine yönelik gereksinimler için geçerlidir. Örneğin, kripto para birimi borsaları ve cüzdanlar.

HitBTC kripto para borsasının kullanımı, diğer birçok ülkede mevcut olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmıştır. ABD’de kripto para birimi düzenlemesi önemli ölçüde artarsa ​​ve bu tür çok sayıda borsa ABD pazarını terk ederse, Bitcoin’in genel piyasa değeri ve fiyatı etkilenebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımı kısmen veya tamamen kısıtlanmış olan diğer büyük kripto para tesisleri arasında Changelly, Binance, ByBit, BitMEX ve daha fazlası gibi platformlar bulunmaktadır.

Altkoin’ler için ise daha büyük bir tehdit var. Önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin’in aşırı düzenlemenin kurbanı olması pek olası gözükmüyor. Bitcoin satın alma fırsatı veren borsalar, her durumda ABD vatandaşlarına açık kalacaktır. Dahası, bazı altkoinler aşırı sıkı düzenleme koşulları altında çalışamama nedeniyle piyasayı terk edebilir.

İzlenmesi gereken bir diğer önemli şey, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Demokrat Parti yönetimi altında kurumsal dijital varlıkların ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) olası kaderidir.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Bu trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal bilgi yayıncısıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti sunmaz. Yayınlanan yazılar yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı değildir. İçeriklerde analist ve yatırımcıların grafik, bilgi ve yorumları kullanılmakta olup, aktarılan yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu yorumlar mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Kripto para işlemleri çok riskli işlemler olup, paranızın bir kısmını veya tamamını kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Volkan Demir
Volkan Demir
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Volkan Demir, iş hayatına özel bir bankada Kobi Bankacılığı Satış ve Pazarlama Yöneticisi pozisyonunda başladı. Daha sonra özel bir şirkette Finans Yöneticisi olarak çalışma hayatını devam ettirdi. Bitcoin Pizza Günü olarak anılan 22 Mayıs 2010 tarihinde kripto para dünyasına ilk adımını atan Demir, grafiklerin dostu, analiz uzmanı ve aynı zamanda iyi bir aşçıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 76 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 56,743.00 0.11%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,440.63 3.51%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 612.32 1.29%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.57 0.56%
solana
Solana (SOL) $ 201.88 0.14%
xrp
XRP (XRP) $ 0.982014 1.94%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 35.86 0.94%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.216813 6.58%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000049 26.06%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 53.92 11.80%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 118.20 7.60%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 24.59 0.08%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 20.08 1.70%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 201.63 2.94%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.76 2.93%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.72 4.22%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 133.35 0.01%