Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainABD’nin Bitcoin ETF Sorunu: Yetkililer Neyi Bekliyor?

ABD’nin Bitcoin ETF Sorunu: Yetkililer Neyi Bekliyor?

- Sponsorlu Reklam-

ABD’nin Bitcoin ETF Sorunu: Yetkililer Neyi Bekliyor?

ETF’lerin, ana akım yatırımcıların kripto para piyasasına girmesinin bir yolu olduğu bilinmekte. ABD, bazı açılardan ETF onayı için son sınır konumunda. Reddedilenlerin sayısı, SEC’in bu başvurulardan talep ettiği standartlara da hitap ediyor.

ABD’deki firmalar uzun yıllardır ABD Menkul Kıymetler ve Borsa (SEC) Komisyonu tarafından onaylanmış bir borsa yatırım fonu (ETF) almaya çalışıyor. Ancak, başarı elde etme oranı çok düşük.

ETF aslında varlıkları izleyen bir güvenlik yapısı. Ancak diğer hisse senetleri gibi herkes tarafından borsada alınıp satılabilirler.

ETF’lerin önemli olmasının nedeni, ana akım yatırımcıların kripto para piyasasına girebilmelerinin bir yolu olmaları. ETF’ler, kripto yatırımlarını yönetme sorumluluğunu uzmanlara devrediyor.

Bu, kripto para dünyasında aşırı derecede bilgili olmayan yatırımcılar için kripto dünyasını ulaşılabilir kılıyor.

Birden fazla ülke Bitcoin ETF’lerine yeşil ışık yakıyor

Kanada, Şubat 2021’de birini onaylayan ilk ülke oldu. Purpose Investments tarafından hazırlanan Bitcoin ETF, Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. Lansmanının dokuzuncu gününde 624 milyon dolar kazandı.

Kuzey Amerika, kripto ETF’lerini onaylayan tek kıta değil. Brezilya, QR Capital’in ilk ETF’sini onayladı. Henüz listelenmedi, ancak Haziran ayında Sao Paulo borsasına girecek.

Şirketler, ABD’de ETF’leri onaylatmaya çalışıyor

- Sponsorlu Reklam-

ABD’nin Bitcoin ETF Sorunu: Yetkililer Neyi Bekliyor?

ABD, bazı açılardan ETF onayı için son sınırdır. Uzun süredir devam eden küresel bir finansal süper güç olarak, ABD SEC’in kararları sadece ülke için değil, aynı zamanda dünyanın geri kalanı için de önemlidir.

ABD’deki şirketler SEC onayı almaya çalışıyor. Şu anda, VanEck’in SEC’deki son dosyalama süreci değerlendirililiyor.

Komisyon başvuruyu 18 Mart’ta kabul etti ve 45 günlük onay sürecini başlattı. Ancak, onay sürecini dilediği gibi uzatma yetkisine de sahip.

VanEck, Valkyrie, Wisdom Tree, Fidelity Investments ve Goldman Sachs da 2021 yılı içerisinde bu başvuruyu yapan diğer firmalar.

Ancak SEC, çoğu zaman hızlı bir şekilde reddetmeden önce başvuruları incelemek için uzun bir süre harcıyor. Cameron ve Tyler Winklevoss, 2013 yılında bir kripto ETF için başvuruda bulundu. Değerlendirilmesi yıllar aldı ve sonunda 2017’de reddedildi.

Bu girişimler hüsranla sonuçlandıktan sonra VanEck’in Dijital varlık stratejisti Gabor Gurbacs Mart ayında bir tweetinde şunları söyledi:

“Yetkililerin bir adım öne çıkıp bir Bitcoin fonunu onaylama zamanı geldi. Avrupalıların ETF’leri var. Kanadalıların ETF’leri var. ETF’ler piyasalara birçok fayda sağlıyor.”

Grayscale Bitcoin Trust bile geçtiğimiz günlerde yatırımlarının onaylandıktan sonra hisselerini ETF’lere dönüştürmek istediğini tekrarladı. Bu, kripto yatırımların yaşam döngüsünün son aşaması olacak.

Şirket başlangıçta 2016 yılında bir ETF için başvurdu, ancak “dijital varlıklar için düzenleyici ortam, böyle bir ürünün başarıyla piyasaya sürülebileceği noktaya gelmediği” için çekildi.

Yetkililer güvenlik konusunda endişeli

Komisyon, bu reddetmelerin nedenleri konusunda netti. Birçoğu yerel ticaret hacmi eksikliğinden ve manipülasyon endişelerinden bahsediyor.

Örneğin, 2019 Bitwise Bitcoin ETF’nin reddedilmesinde SEC, dosyalama işleminin dolandırıcılığa ve piyasa manipülasyonuna karşı koruyabileceğine dair yeterli kanıta sahip olmadığı gerçeğine büyük ölçüde yer verdi.

Yetkililerin görevleri yatırımcıların paralarını korumak olduğundan bu endişeler göze gayet makul geliyor.

Ancak, yoğun reddedilme sayısı SEC’in bu başvurulardan talep ettiği standartlara da hitap ediyor. Bitwise yanıtında, Komisyon Winklevoss uygulamalarına ve bunların Bitwise’ın argümanlarına benzerliklerine bile atıfta bulundu.

SEC komisyon üyesi Hester Pierce, Forbes ile yaptığı röportajda konu hakkında şunları söyledi:

“Onay için komisyonu tatmin edecek epey zor standartlar istediğimizi itiraf etmeliyim. Bu da işi içinden çıkılmaz bir hale getirmiş olabilir.”

Pierce sık sık bu retlere karşı çıkıyor ve komisyondaki muhalif seslerin başında. Öte yandan eski patronu, eski SEC Başkanı Jay Clayton, komisyon sahte ve kayıtsız ilk token tekliflerini alırken işin başındaydı. Kendisi Bitcoin ETF’leri ile onay süreci arasındaki engel olarak görülüyor.

Ancak Clayton, Aralık 2020’de görevinden ayrıldı. ETF başvuruları bekleyen şirketler, bunun başvurularının sonucunu nasıl etkileyeceğini yakın zamanda görecek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,654.00 4.15%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,187.43 4.14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 482.92 6.07%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.02 1.90%
solana
Solana (SOL) $ 199.54 4.97%
xrp
XRP (XRP) $ 1.06 3.31%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.76 2.03%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.300299 23.42%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000073 15.13%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.92 3.65%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.95 1.78%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.47 3.00%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.16 1.76%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.24 1.89%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.84 0.44%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.99 6.26%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.70 2.56%