Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaEditörün SeçimleriABD'de stabilcoin mevduat sigortası tartışılıyor

ABD’de stabilcoin mevduat sigortası tartışılıyor

- Sponsorlu Reklam-

stabilcoin

Tartışılan teminat ile bankanın ödememesi durumunda, stabilcoin sahiplerinin 250.000 $’a kadar kayıplara karşı sigortalanması tartışılıyor.

ABD’nin bir bankacılık düzenleyicisi olan Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) düşüncesine aşina olan beş kişi, stabilcoinlerin kapsam için uygun olup olmadığını tartışıyor.

Tartışmalar başlangıç ​​niteliğinde ve herhangi bir politika kararı almak için zaman çizelgesinin ne olacağı veya bu tür değişikliklerin nasıl iletileceği açık değil.

Kaynaklar, ajansın, stabilcoin ihraççılarının bankalarda tuttuğu rezervler için sözde geçişli FDIC sigortasının nasıl görünebileceğini analiz etmeye çalıştığını söylüyorlar. Bu teminat, bankanın batması durumunda token sahiplerini 250.000$’a kadar olan kayıplara karşı sigortalayacak.

Tartışmalara aşina olan kişiler, FDIC’nin stabilcoin çıkarmak isteyen bankalar için düzenli, doğrudan mevduat sigortasının nasıl görüneceğini de inceleyeceğini söylüyorlar.

Tartışmalar, ABD’de potansiyel stablecoin düzenlemesi hakkında daha geniş bir tartışmadan geliyor. Bu hafta Wall Street Journal , Biden yönetiminin stablecoin ihraççılarını banka benzeri düzenlemelere tabi tutacağını bildirmişti. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), USDC’ye ( ikinci en büyük stablecoin) Temmuz ayında şirkete bir soruşturma mahkemesi celbi göndermişti.

Müşteri başına 250 bin dolar

Stabilcoin’lerin, bir bankadaki nakit veya ticari senet gibi finansal varlıklar tarafından desteklenir olması ve talep edilmesi halinde nakit olarak 1’e 1 itfa edilebilir olmaları beklenir. En büyük iki stabilcoin Tether (USDT) ve USDC, rezerv destekleriyle ilgili olarak yakın zamanda incelemeye alınmışlardı.

Eski bir FDIC avukatı olan ve şu anda Washington merkezli bir düşünce kuruluşu Center for American Progress’te finansal düzenleme ve kurumsal yönetim direktörü olan Todd Phillips konuyla ilgili şöyle konuştu:

“FDIC muhtemelen stabilcoinlerin mevduat olarak sayılıp sayılamayacağına veya birinin bir sahip olmasının stabilcoin veren kuruluşa yatırılmış olup olmadığına bakıyor. Hatırlanması gereken bir şey, her kişinin yalnızca 250.000 dolara kadar sigortası olduğudur. Dolayısıyla, stablecoin veren kuruluşun, stablecoin’inin şu anki sahibinin kim olduğunu ve kaç tanesine sahip olduklarını takip etmesi gerekecek.

- Sponsorlu Reklam-

FDIC’in sigortaladığı her ne ise, ajans geri kalan misyonundan ödün vermemelidir. FDIC’nin temel olarak, Mevduat Sigorta Fonu’nun (DIF) güvenliğini sağlamak olan, baskın bir görevi var. FDIC bir stabilcoini sigortalarsa, bu sigorta DIF’ten çıkacak; FDIC DIF’yi riske atmayacağından çok emin olmak isteyecektir.

FDIC’nin, hangi kurumların kendilerini FDIC sigortalı olarak adlandırabileceği veya reklam için FDIC logosunu kullanabileceği konusunda katı kuralları bulunuyor. Bir bankanın web sitesindeki FDIC logosunun, tasarruf sahiplerinin bankanın güvende olduğundan emin olmalarını sağlaması gibi, belirli sabit paraların sigortası ve FDIC logosunu kullanma izni, sigorta limitine kadar hangi sabit paraların değer kaybetmeyeceği konusunda netlik sağlayacaktır Ajansın bir politika değişikliği yapmadan önce sektörden ve kamuoyundan yorum istemesi de muhtemeldir.”

(Visited 16 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kaynakcoindesk
kurbaga
Cryptoman
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Cryptoman 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. İyi düzeyde İngilizce bilen Cryptoman, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,722.00 3.06%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,134.69 3.43%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 477.54 5.94%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.03 4.69%
solana
Solana (SOL) $ 195.56 4.90%
xrp
XRP (XRP) $ 1.06 5.41%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.70 4.15%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.29659 28.84%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00007 34.89%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.42 3.29%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.77 4.05%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.50 3.73%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.20 2.72%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 187.00 2.83%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.83 2.03%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.91 14.13%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.74 4.77%