Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriGüney Koreli Profesör’den Kripto Para Ödeyen Tuvalet

Güney Koreli Profesör’den Kripto Para Ödeyen Tuvalet

Güney Koreli Profesörden Kripto Para Ödeyen Tuvalet

Spekülasyondan başka çok az faydası olan veya hiç faydası olmayan değersiz kripto paralar endüstride “shitcoin” olarak adlandırılırlar.

Bir shitcoin şimdi, bugüne kadarki en komik gelişmelerden birine konu oldu.

G. Kore Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde şehir ve çevre mühendisliği profesörü olan Cho Jae-weon, kendisinin tasarladığı çevreye duyarlı bir tuvaleti tanıttı.

Mesele sadece tuvalet değil!

Profesör’ün evindeki tuvalet, dışkıları biyogaz ve gübreye dönüştüren bir laboratuvara bağlı.

Aslında, Science Walden projesi ilk olarak Temmuz 2021’de kripto topluluğunda bir tür gırgır olarak ortaya çıktı. O zaman, insan dışkısını metan gazına dönüştüren ve “sahiplerini” Ggool adlı dijital bir parayla ödüllendiren BeeVi tuvaleti de tanıtılmıştı.

Nasıl çalışıyor?

Tuvalette, atıkları bir yeraltı tankına fırlatan bir vakum mekanizması bulunuyor. Dışkı, tanka bırakılmış mikroorganizmalar tarafından parçalanarak metana dönüştürülüyor. 

Bundan sonra metan, yapı için bir enerji kaynağına dönüştürülüyor. Şimdiye kadar, bir gaz sobası, ısıtma suyu ve bir katı oksit yakıt hücresine güç sağlamak için kullanılmış.

Kripto para kazandıran tuvalet

Profesör Cho ayrıca Ggool (“bal” anlamına geliyor) olarak adlandırdığı bir kripto para da tasarladı. Çevre dostu tuvaleti kullanan kişi günde 10 Ggool kazanıyor.

Çevre mühendisi, ortalama bir insanın günde yaklaşık 500 gram dışkıladığını ve bunun 50 litre metan gazına dönüştürülebileceğini söylüyor. Bu gaz da 0,5 kWh elektrik üretebilir veya bir arabayı yaklaşık 1,2 km sürmek için kullanılabiliyor.

İlginizi çekebilir:  İlk destek Binance'den geldi: El Salvador yeni kripto merkezi oluyor

Ggool daha şimdiden, bir takım öğeleri satın almak için kullanılabiliyor. Kampüsteki öğrenciler, kafeler, restoranlar ve kitapçılar dahil olmak üzere çeşitli satın alma seçeneklerine erişebiliyorlar.

(Visited 67 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel