Pazar, Temmuz 3, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriGrayscale, spot Bitcoin ETF'i için SEC üzerindeki baskıyı artırıyor

Grayscale, spot Bitcoin ETF’i için SEC üzerindeki baskıyı artırıyor

Grayscale, spot Bitcoin ETF'i için SEC üzerindeki baskıyı artırıyor

Grayscale, 40 milyar dolar değerinde olan Bitcoin Trust (GBTC) yatırım aracını, borsada işlem gören bir fona (ETF) dönüştürmek için SEC üzerindeki baskısını giderek artırıyor.

Grayscale’in baskısının sonuç vermesi halinde, şimdiye kadar onaylanan dört Bitcoin vadeli ETF’lerinden farklı olarak, SEC’in onayladığı ilk spot Bitcoin ETF’i olarak kayıtlara geçecek.

Geçen hafta SEC’e gönderilen ve Financial Times tarafından yayınlanan bir mektuba göre Grayscale’in avukatları, düzenleyici kurumun bu ayın başlarında dördüncü Bitcoin vadeli ETF’sini (Teucrium) onaylama şeklinin, bir Bitcoin spot ETF’i için kapıyı araladığını iddia etti.

Avukatlar, ilk üç Bitcoin vadeli ETF’inin 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında onaylandığını fakat Teucrium ETF’inin, 1933 Menkul Kıymetler Yasası kapsamında onaylandığına dikkat çektiler.

SEC, Bitcoin ETF

Bilindiği üzere SEC, daha önce 1940 yasasının 1933 yasasının kapsamına girmeyen belirli yatırımcı korumaları sunduğunu belirtmişti. Yani SEC, Bitcoin spot ETF’lerinin 1940 yasası ile dosyalanamamasının nedenini, yatırımcının yeteri düzeyde korunmadığı iddiasına dayandırıyordu.

Grayscale‘in avukatları, 1933 tarihli yasa aracılığıyla Teucrium ETF’inin onaylanması konusu ile ilgili şu ifadeleri kaydettiler:

Teucrium onayının temel noktayı doğruladığına inanıyoruz… Konu [borsada işlem gören ürünleri] onaylamaya geldiğinde, spot bitcoin ürünlerine bitcoin vadeli işlem ürünlerinden farklı bir muamele uygulamanın hiçbir temel dayanağı bulunmamaktadır.

Grayscale CEO’su : Dava açmayı değerlendiriyoruz

SEC, Grayscale‘in ETF başvurusuna Temmuz ayına kadar karar verecek. Birkaç hafta önce Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, teklif reddedilirse SEC’e dava açmayı değerlendireceğini ifade etmişti.

Teucrium kararının yayınlanmasından hemen sonra Sonnenshein, Bitcoin vadeli ETF’leri ile Bitcoin spot ETF’leri arasında iddia edilen fark söz konusu olduğunda, SEC’in “artık ’ 1940 yasasını haklı gösteremeyeceğini ” tweetledi.

(Visited 562 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,091.04 0.60%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,062.84 2.34%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.451579 1.23%
solana
Solana (SOL) $ 32.99 1.65%
xrp
XRP (XRP) $ 0.312914 0.24%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.73 0.55%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.065931 1.68%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 0.82%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.14 0.68%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.12 0.31%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.87 0.45%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.05 0.24%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.305715 0.46%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.479534 2.95%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.27 0.03%