Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriGrayscale analizini yayınladı, Solana kafa karıştırdı!

Grayscale analizini yayınladı, Solana kafa karıştırdı!

Grayscale'in raporu Solana'nın büyümesine dikkat çekiyor, Geçmiş Kanıtı'nı potansiyel risk olarak listeledi

 

solana grayscale

Grayscale Investments Solana tanıtım raporunu yayınladı. Döküman, blok zincirini analiz ederken göz önünde bulundurulması gereken birçok özgün bilgi sağlıyor.

Piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto, yazının yazıldığı sırada 168 dolardan el değiştirirken, son 24 saat içinde yüzde 1,8’lik bir düşüş gösteriyor. Bu hafta, en iyi kriptoların çoğu için olduğu gibi token için de iyi geçmedi ve SOL’un fiyatı yedi günde yüzde 20 düştü.

 

Avantajları

Raporun değindiği bazı noktalar platformun hızı, büyümesi ve büyümesinin hızıydı. Rapor da Ethereum ile karşılaştırmamaya direnemedi:

Platform, büyük ve hızla büyüyen bir kullanıcı topluluğu oluşturmayı başardı. En popüler Solana cüzdanı Phantom, Aylık Aktif Kullanıcıların (MAU’lar) Ağustos 2021’de 200.000’den Ekim 2021’de 1,2 milyona çıktığını gördü. Phantom ile en popüler Ethereum cüzdanı Metamask’ı karşılaştırırken, kullanıcı büyümesi kabaca Ethereum’un 2020 Ekim ayında olduğu yerde.

Blok zincirin avantajlarına gelince, rapor Google ve Apple gibi şirketlerden güçlü bir çekirdek ekibi, düşük işlem ücretleri sağlayan teknolojisini, kullanıcı topluluğunu ve gelişen ekosistemini listeledi.

Dahası, rapor bu yılki meteorik DeFi büyümesini de irdeledi.

1
Kaynak: Grayscale Investments

Bir anlığına ekosistemin dışına çıkan rapor, Hackathon etkinlikleri gibi daha fazla geliştiriciyi çekme çabalarını gösterdi.

 

Hala tam merkeziyetsiz değil

Ancak rapor, blok zincirinin söz konusu olduğu çeşitli risk alanlarını içeriyor. Bu alanlar: diğer ağlarla rekabet, “nispeten düşük” ağ ücreti geliri, merkezileşme, potansiyel düzenleyici incelemesi ve ağ güvenliği riski.

Merkezileşme ile ilgili olarak, raporda şöyle bir gözlem yer alıyor:

Bir veya bir grup varlık bir gün SOL token arzının büyük bir kısmı üzerinde kontrol sahibi olursa, ağ aşırı merkezi hale gelebilir. Ağa katılmak için daha özel ekipman gerektirebilir ve önemli sayıda kullanıcıyı çekemeyebilir, bu da ağın merkezsizleşmesine zarar verebilir.

Dahası, rapor SOL’un gelecekteki toplam arzının kesin olmadığını da iddia etti.

Solana’ya saldırı

Ağ güvenliği ile ilgili olarak rapor, ağın yeni geçmiş kanıtı (proof-of-history) konsensüs mekanizmasının blok zincirini saldırılara açık bırakabilecek kusurlara sahip olabileceğine dikkat çekti. Dahası, ağ sadece iki gün önce dağıtılmış bir hizmet reddi ( DDoS ) saldırısı görmüştü ve bu da toplulukta kafa karışıklığına ve hayal kırıklığına neden oldu.

Bununla kalmadı; araştırmacılar Solana Protokol Kitaplığı’nda [SPL] saatte 27 milyon dolarlık hırsızlıkla sonuçlanabilecek bir hata keşfetmişlerdi. Ancak, hata daha sonra etkilenen birkaç proje tarafından giderilmişti.

(Visited 361 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakambcrypto
Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 23,005.16 3.65%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,688.74 4.90%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.513039 3.77%
solana
Solana (SOL) $ 39.78 6.43%
xrp
XRP (XRP) $ 0.364273 3.68%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.71 4.85%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.068402 6.46%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.77%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.43 3.70%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.40 2.36%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.44 3.76%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.67 5.76%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.343046 25.43%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.884596 4.33%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.41 0.44%