Ana SayfaHolochain (HOT Coin) HaberleriGöreceli Güç Endeksi (RSI) nedir?

Göreceli Güç Endeksi (RSI) nedir?

Traderların fenerlerinden Göreceli Güç Endeksi (RSI)

Rsi, göreceli güç endeksi rsi nedir

Yazımızda, “Göreceli Güç Endeksi (RSI) nedir?” sorusunun yanıtını sizin için derledik.

Tradingde zamanlama çok önemlidir. Hem alım, hem de satış doğru zamanda yapılırsa kârlıdır. Çoğu zaman, traderlar pozisyonlarını korumak yerine erken davranıp satış yaparak karlarından vazgeçmiş olurlar. Ya da trend değiştikten sonra trade etmeye devam ederler. Bu, kârların kaybına yol açar ve çoğu zaman yapılan trade bir kayba dönüşür.

Trend, trade yapmak için önemli olsa da, tersine dönüş sinyallarine dikkat etmek de önemlidir. Traderlar bu uyarı işaretlerini tespit etmeyi öğrenirlerse, birçok acemi traderının tecrübe ettiği tepeden alıp ve dipten satış yapmaktan kaçınabilirler. Yatırımcıların trend dönüşlerini tespit etmelerine yardımcı olabilecek bir araç, göreceli güç endeksi (RSI) göstergesidir.

RSI temelleri

RSI, 0 ile 100 arasında hareket ederken son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir momentum osilatörüdür. Genellikle, herhangi bir varlık üzerindeki aşırı alım ve aşırı satım seviyelerini tespit etmek için kullanılır.

Bir varlık, kısa veya uzun vadede gerçek değerini aştığında aşırı alım olarak kabul edilir ve bu, bir düzeltmeye karşı savunmasız olabileceğinin erken bir işaretidir.

Benzer şekilde, aşırı satım göstergeleri, satışın fazla yapıldığını ve varlığın gerçek değerinin altında bir fiyattan işlem gördüğünü gösteriyor. Bu varlıklar toparlanmaya hazır olarak kabul edilir.

İlginizi çekebilir: Trendin dönmesi için son bir darbe daha gerekiyor

RSI’nin 50 ile 100 arasında işlem görmesi durumunda boğaları desteklediği varsayılır. Öte yandan, RSI’nin 0 ile 50 arasında olması ayıların avantajlı olduğuna işaret eder. RSI’da 50’lik bir okuma nötr olarak kabul edilir ve boğalar ile ayılar arasında bir dengenin olduğunu gösterir.

Çoğu grafik yazılımındaki varsayılan ayar, 70’in üzerindeki bir göstergeyi aşırı alım ve 30’un altındaki bir göstergeyi de aşırı satım olarak tanımlar. Bununla birlikte, traderlar alım veya satım için kılavuz olarak yalnızca bu değerleri kullanırlarsa, ayı aşamasında çok erken satın alım yapmaları ve aynı şekilde boğa aşamasının ilk zamanlarında da satmaları muhtemeldir.

Bu nedenle, karı maksimize etmek için bu aşırı alım ve satım göstergelerinin nasıl kullanılacağını anlamak önemlidir.

Temellere bazı örnekler

BNB-USDT
BNB/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Binance Coin (BNB), tüm zamanların en yüksek seviyesinin üzerine çıktı. Ve bu yılın Şubat ayında yükseliş trendinin bir sonraki ayağına başladı. RSI 70’in üzerine çıktığında kripto para 52 dolardı ve bu aşırı alım olduğunu gösteriyordu. Traderlar bu noktada satmış olsaydı, gelecekteki kazançların büyük bir bölümünü kaçırmış olacaklardı.

Herhangi bir coin, bir aralık veya kritik direnç seviyelerini kırarak yeni bir yükseliş trendi başlattığında, RSI’nin aşırı alım bölgesinde kalma olasılığının yüksek olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, profesyonel traderların yeni bir yükseliş trendinin başlangıcını belirlemeleri ve bir düşüşü beklemeden satın alıma başlamalarıdır. Sürekli alım nedeniyle, RSI önemli bir süre aşırı alımda kalıyor. Bu nedenle, bu durumda, pozisyon 70’in üzerine çıktı diye satış yapılmamalıdır.

Aşırı alım koşulları nasıl belirlenir?

BNB-USDT
BNB/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Erken dönemde RSI 85’in üzerine çıkarsa, temkinli olma zamanıdır. 19 Şubatta, BNB/USDT çifti, fiyatın 348.70 dolarda yerel bir zirveye ulaştığı sırada, RSI’nin 95’in üzerine çıktığını gösteriyor.

Altcoin 23 Şubat’ta o seviyeden yüzde 46 düzeltilerek 186.10 dolara geldi. Çılgınca satın alma aşamalarında, bir zirve tahmin etmek zordur, bu nedenle traderlar RSI 85’in üzerinde işlem yapmaya başladığında karlarını korumak için duruşlarını sıkılaştırmalılar.

12 Nisan’da RSI tekrar 85’in üzerine çıktı ve yerel bir zirve yaptı. Bu, yatırımcıların güçlü boğa evrelerinde bile RSI 85’e ulaştığında dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise şubattan mayıs ortasına kadar RSI’ın hiçbir zaman aşırı satım bölgesine inmediğidir. Boğa evrelerinde, RSI genellikle 40 ile 50 arasında destek alır. Fiyat bu seviyeler arasında düştüğünde, traderlar temkinli olmalı ve uzun pozisyonlar başlatmak için başka destekleyici sinyaller aramalıdır.

BTC/USDT
BTC/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Yukarıda gösterildiği gibi, Bitcoin (BTC) Ekim 2020’de yükseliş trendine başladı. Boğa koşusunun başlamasının ilk birkaç gününde RSI’nin nasıl sıçradığına ve 70’in üzerinde kaldığına dikkat edin. Bununla birlikte, RSI bu dönemde 85’in üzerinde aşırı alım bölgesine ulaşmadı.

RSI, Ocak ayında 85’in üzerine çıktı ve bu dönemde satış yapan traderlar yerel bir zirve yakaladı. Fiyat düzeltilirken, RSI aşırı alım bölgesinden 40 seviyesine yakın düştü ve bu da traderlara alım fırsatı sunmuş oldu.

ETH/USDT
ETH/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Ether (ETH) de Kasım 2020’de boğa koşusuna başladı ancak RSI aşırı alım bölgesinde devam etmedi. RSI, yalnızca Ocak ayının başında 85 seviyesinin üzerine çıktı ve bu aşamada satış yapan trader’lar, erken satış karı elde edeceklerdi. Bu, her seferinde işe yarayacak bir gösterge veya strateji olmadığı anlamına gelir.

Ancak, RSI 40 seviyesine ulaştığında traderlar iki alım fırsatı daha elde etti. Bu onlara pazara yeniden girme ve kalan boğa koşusunun büyük bir bölümünü ele geçirme fırsatı verecekti.

RSI 11 Mayıs’ta 83.46’ya yükseldi, 85 işaretinin biraz altında kaldı ve en büyük altcoin 12 Mayıs’ta zirveye ulaştı. Bu, 85 seviyesinin büyülü bir rakam olmadığını ve fiyat yaklaştığında traderların temkinli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Ayı sapmaları

RSI bir momentum osilatörüdür, bu nedenle fiyat yükseldiğinde RSI da öyle olmalıdır. Bununla birlikte, zaman zaman RSI fiyat hareketinden uzaklaşır. Bu gibi durumlarda, fiyat yükseldiğinde bile RSI bunu yapamaz.

Bu fenomene negatif veya düşüş eğilimi denir. Bu, yükseliş momentumunun zayıflayabileceğine dair bir uyarı işaretidir.

BTC/USDT
BTC/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Yukarıdaki grafik, büyük bir düşüşle sonuçlanan olumsuz bir ayrışmaya iyi bir örnektir. Bitcoin 8 Ocak’ta 41.950 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken RSI 89’un üzerine çıktı. Ancak, Bitcoin yükselmeye devam ederken, RSI daha düşük zirveler yapmaya devam etti. Bu, yükseliş momentumunun azaldığının bir işaretiydi.

Negatif bir ayrışma oluştuğunda, traderlar dikkatli olmalı ve satış yapmadan önce fiyatın aşağı doğru tepki vermesini beklemelidir. Bu durumda, 50 günlük basit hareketli ortalamanın altındaki kırılma veya RSI’da 45 seviyesinin altındaki kırılma, trendin rotasını çizmiş olabileceğinin bir işaretiydi.

BNB/USDT
BNB/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

19 Şubat’ta BNB tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 348.70 dolara ulaştığında RSI 95’in üzerine çıktı. Oradan, yukarı fiyat hareketine devam etti, ancak RSI daha düşük zirveler yaparak negatif bir ayrışma oluşturdu.

Yatırımcılara yükseliş momentumunun zayıfladığı ve altcoinin bir trend değişikliği için hazır olduğu konusunda geniş bir uyarı vermiş oldu. Traderlar RSI 45 seviyesinin altına düştüğünde veya fiyat 20 günlük üssel hareketli ortalamanın altına düştüğünde ve ardından 15 Mayıs’ta üzerine çıkamadığında pozisyonlarını satabilirdi.

DOT/USDT
DOT/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Polkadot (DOT), negatif ayrışmanın keskin bir düşüşle sonuçlandığı bir başka iyi örnektir. Ancak bu durumda RSI bir satış sinyali vermedi. Bu nedenle, tek bir göstergeye güvenmemek önemlidir. Hareketli ortalamaların altında bir kırılma, trendin değiştiğine dair bir işaretti ve RSI zaten momentumda zayıflığın sinyalini verdiği için traderlar orada satış yapabilirdi.

Farklılıkları tespit etmek neden önemlidir?

RSI, boğa aşamasının sonunu işaret etmeye yardımcı olabilecek önemli bir göstergedir. Aşırı alım bölgesinde göstergerler ve negatif sapmalar, trend değişmeden önce pozisyonlarda kâr elde etmek için kullanılabilir.

Traderlar, zirveyi zamanlamaya çalışmak yerine, RSI ve hareketli ortalamalar trendin ivme kaybettiğini gösterdiğinde satmayı düşünmelidir.

Burada ifade edilen bilgiler sitemizin görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve trade hamlesi risk içerir, karar verirken kesinlikle kendi araştırmanızı yaparak işlem yapmalısınız.

(Visited 161 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz