Çarşamba, Ocak 26, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriGoogle Trend Sonuçları: NFT'ler DeFi Aramalarını Geçti!

Google Trend Sonuçları: NFT’ler DeFi Aramalarını Geçti!

Google Trend Sonuçları: NFT'ler DeFi Aramalarını Geçti

DeFi’nin yanı sıra NFT’ler (eşsiz tokenler) de kripto evreninin ön saflarında yerini aldı. 2017’de gerçekleşen ilk coin arzı (ICO) patlamasıyla karşılaştırılabilecek derecede büyük bir heyecan yarattı. Bundan önce NFT’lere duyulan ilgi her zaman DeFi’den sonra gelmişti. Ancak şu an bu durum tamamen değişti. İnanılmaz bir yere ulaştılar ve arama motoru sonuçları da bu durumu onaylayacak şekilde değişti.

Google Trend Sonuçları: NFT'ler DeFi Aramalarını Geçti
NFT ve DeFi aramaları. Kaynak: Google Trends

NFT’ler İştah Açmaya Devam Ediyor

Sanat, gayrimenkul, koleksiyon meraklıları ve sanal dünya arasında ortaya çıkan bu birliktelik, dijital varlık alanındaki en büyük gruplarından birini oluşturdu. NFT veri toplayıcısı Non-Fungible, 2020’de endüstrinin bir önceki yıla göre %300 büyüme sağladığını bir raporla bildirdi. Bu rapor sırasında NFT endüstrisinin toplam değeri yaklaşık 250 milyon dolar değerindeydi.

O zamandan beri yaşanan büyüme ise kesinlikle şaşırtıcı derecede oldu. NFT meraklıları dijital sanat eserlerine, ünlü NFT’lere, dijital albümlere, nadir koleksiyon parçalarına ve tweet’lere milyonlarca dolar harcadı.

Birçok insan son zamanlarda yaşanan bu çılgınlık karşısında şaşkına dönmüş durumda, herkesin bu dijital parçalara neden bu kadar yüksek miktarda paralar harcadığını merak ediyorlar. Belki de NFT aramalarında yaşanan son artış da bu sebepten kaynaklanıyor.

NFT aramaları, DeFi’nin uzun süre gölgesinde kaldıktan sonra artık tamamen önüne geçmiş durumda. DeFi arama sayıları 1 ve 6 Ocak arasında zirveye ulaşmıştı ancak sonrasında NFT aramalarıyla kesişerek geçtiğimiz ayın sonlarına doğru düşüşe geçti. O zamandan beri NFT aramaları fırladı. NFT’nin şu anki arama sayısı, DeFi’nin neredeyse üç katı durumunda.

Rapora göre, NFT aramaları en yoğun dönemde görülen “ICO” aramalarını geride bıraktı. Tüm göstergelere bakıldığında, NFT’lerin şu anda endüstrideki en büyük hadise olduğunu ve git gide göz ardı edilmesi zor bir hale geldiklerini görebiliyoruz.

İlginizi çekebilir: Beeple’ın “İlk 5.000 Gün” NFT’si 69 Milyon Dolara Satıldı

Yavaşlama Belirtisi Yok

Şüpheciler NFT’lerin bir ‘balon’ olduğun düşünse de meraklılar etkilenmeden tokene dönüştürülmüş varlıkları alabilmek için muazzam yükseklikte meblağları savurmaya devam ediyor.

Beeple'ın "İlk 5.000 Gün" NFT'si 69 Milyon Dolara SatıldıDün, Beeple adlı sanatçının “İlk 5000 Gün” (The First 5000 Days) eseri için yapılan açık artırma sona erdi. 69 milyon dolarlık nefes kesen bir teklif ile talibi çok olan bu NFT eseri satın alındı. Eser, tek bir tuval üzerinde 5000 farklı sanat eserinin birleşimiyle oluştu. Bu parçanın arkasındaki beyin Mike Winkelmann (Beeple), dijital sanat eserini oluşturan parçaların her birini son 5000 gün içerisinde yarattı.

 

NFT’ye ilgi duymayanlar bu meblağların neden bu kadar yüksek olduklarını anlayamazken NFT sahipleri bu varlıkların gelecekte bir servete değer olacaklarını anlayabiliyor. Bunun kanıtlanabilir bir örneği olarak CryptoPunks’ın getirisi gösterilebilir. eserinde bulunan dokuz uzaylıdan biri, 2018’de 15.000$’a satın alınmıştı, yakın zamanda 8 milyon dolara satıldı. Bu şaşırtıcı kazanç %53.000 getiriye tekabül ediyor. Eğer bu örnek endüstrinin gelecek potansiyellerini yansıtmıyorsa, başka nasıl bir örneğin bu potansiyeli göstereceğini anlamak güç olacak.

Google Trend Sonuçları: NFT'ler DeFi Aramalarını Geçti

(Visited 79 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 37,371.00 2.47%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,475.27 2.41%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 380.33 4.31%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.05 0.08%
solana
Solana (SOL) $ 95.03 6.20%
xrp
XRP (XRP) $ 0.621808 3.49%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 18.81 5.45%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.145365 6.61%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021 2.80%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 61.99 3.44%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 68.96 10.29%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.72 2.50%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.74 0.77%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 108.84 0.77%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.937374 4.25%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.59 9.21%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 52.09 2.59%