Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaAltcoin HaberleriGoerli Testnet Ether’i yüzde 673 sıçradı, Yeni plan önerildi

Goerli Testnet Ether’i yüzde 673 sıçradı, Yeni plan önerildi

Goerli Testnet Etherinyüzde 673 sıçradı Yeni plan önerildi

Test ağlarındaki tokenler gerçek dünyada hiçbir değeri olmayacak şekilde tasarlanırken, Goerli test ağının Ether’i fiyatı önemli dalgalanmalar yaşıyor.

Goerli, Ethereum için popüler bir istemciler arası yetki kanıtı test ağıdır; ancak Ethereum defterinden tamamıyla ayrıdır.

Ana ağdaki nihai dağıtımlarından önce uygulamalar üzerinde testler yapılır.

Yatırımcılar ayrıca diğer zincirlerden Goerli’ye token gönderebilirler. Kullanılan tokenler, gerçek Ether’in testnet sürümü olup, geliştiriciler için ücretsiz olması gerekir.

Goerli’nin yerel ETH’si GoETH için dağıtım yöntemi, dağıtımı esas olarak birkaç doğrulayıcı kuruluşun elinde olduğundan, büyük bir tartışma konusu oluyor. (Küçük miktarda GoETH dağıtırlar.) Geleneksel yaklaşım, birçok kişi tarafından uygunsuz görülen testnet tokenleri kazanmak için faucet adı verilen hizmetleri kullanır.

Buna karşılık, bir çapraz zincir platformu LayerZero, Goerli’nin testnet Ether’inin Ethereum ağı ile testnet arasında alınıp satılması için bir yol tasarladı. Odak noktası, geliştiricilerin testnet Ether’ini doğrudan Uniswap’tab almalarını sağlamak.

LayerZero geliştiricileri, kullanıcıların tokeni edinme konusundaki endişelerini gidermek için GoETH satın almalarına olanak tanıyan zincirler arası bir likidite havuzu başlattı. Ancak eleştirenler, bir test ağının yerel para biriminden para kazanmaya yönelik yeni yaklaşıma karşı uyarıda bulundular ve böyle bir mekanizmanın test ağının bağımsız doğasını tehdit edeceğini söylüyorlar.

Testnet Ether’inin fiyatı Cumartesi günü 1,60 dolara yükseldi; yani geçen hafta sonundaki 0,15 dolarlık fiyattan yüzde 673’ten fazla yükseldi. Token o zamandan beri değerinin çoğunu kaybetti ancak hala 0,29 dolar civarında işlem görüyor.

Uniswap kurucusu Hayden Adams, attığı bir tweette tokeni satın alanlara seslenerek testnet’in desteğini kaybedeceği konusunda uyarıda bulundu.

Goerli ETH alıyorsan, bunu neden yapıyorsun? Hepiniz bunun kullanım dışı ve yakında tamamen desteklenmeyecek bir test ağı olduğunu biliyorsunuz herhalde.

Gelişmenin ardından Polygon’un Bilgi Güvenliği Sorumlusu Mudit Gupta ise şöyle yazdı:

Goerli ETH 0,69 dolardan işlem görüyor. İyi değil. Testnet Ether’in ücretsiz olması gerekir ancak spekülatörler tarafından yapılıyor. Klavye delikanlıları, geliştiricilerin onu satın aldığını ancak hayır, almadıklarını söyleyecektir. Belki %0,1’i tüketim için satın alıyor. Bu, Goerli’nin sonunun başlangıcıdır.


Yani, Testnet Ether’in satın alınması büyük bir sorun haline geldi. Bunun için, Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Holli adlı yeni bir test ağı geliştirmek için bir çözüm öneriyor. Bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi ve node operatörlerin, istemci ve uygulama geliştiricileri için test ortamını iyileştirmesi bekleniyor.

(Visited 38 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Halving öncesi BTC kaç dolara yükselecek? Altcoin sezonu ne zaman başlıyor?

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz