Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriCapital Sports Media CEO'sundan önemli röportaj: Galatasaray ortaklığı, NFT ve Türkiye'de kripto...

Capital Sports Media CEO’sundan önemli röportaj: Galatasaray ortaklığı, NFT ve Türkiye’de kripto para

galatasaray, kripto

Futbol ekosisteminde yeni yatırımlar amacıyla kurulan Capital Sports Media, hepimizin bildiği üzere Galatasaray ile ortaklığını duyurdu. Bizler de bugünkü yazımızda siz değerli okurlarımız için Capital Sports Media’nın detaylarına ilişkin kurucu Timothy Mangnall’ın röportajını hazırladık.

Capital Sports Media, 2017’de kuruldu. Bize şirketin nasıl kurulduğundan ve 2017’den beri ne kadar büyüdüğünden biraz bahseder misiniz?

Ajansı kurmam için bana ilham veren şey, Capital Sports Media ile çalışan ve bağlantılı tüm taraflar için büyük fırsat ve tüketici katılımı oldu. Capital Sports Media’nın ana odak noktası, sporun dünyadaki görüntüsünü değiştirmektir. Odak noktamız, futbol ekosistemlerine yeni yatırımlar yapmak ve kulüp ortaklarımızla çalışırken markalar için daha iyi fırsatlar yaratmaktır.

Türkiye pazarındaki büyümemiz ise istikrarlı ve hızlı oldu. Türk futbolunun geleceğini görüyor ve anlıyoruz; Türk futbolunun hak ettiği değeri görmediğini, dünya futbolunda “uyuyan bir dev” olduğunu düşünüyoruz. Bu pazarı geliştirme ve yönlendirme fırsatına sahip olmak bizim için son derece heyecan verici. 

Capital Sports Media ne yapar? Kripto ve NFT sektöründe nasıl bir etkinliğiniz var?

Capital Sports Media olarak, önde gelen markaların spor kitlesiyle etkileşim kurmasına, işbirliği yapmasına ve bağlantı kurmasına yardımcı olarak spor organizasyonlarına birinci sınıf hizmetler sunuyoruz. Sosyal medya platformlarında tanıtım yaparak veya 3D halılar ve LED panolar aracılığıyla reklam vererek, markaları özel medya fırsatlarına bağlarken hak sahiplerimize ticari davranış, hayran katılımı ve stratejik büyüme ortaklıkları hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz.

Kripto para ve NFT sektörlerine gelirsek, 2019’da Capital Block’u kurdum. Capital Block, dünyadaki kulüpler, oyuncular ve markalar için tasarlanmış ilk özel spor NFT pazarlama ajansıdır. Biz borsalara karşı tarafsızız; yani müşterilerimizi tek bir platformla kısıtlamak yerine onlar için en iyi pazar yerlerini belirliyoruz.

Capital Block olarak, ortaklarımızı dijital dönüşümün ön saflarına yerleştirmek için stratejiler tasarlıyoruz. Sahip olunan ikonik varlıkları ve içeriği blok zincirine taşıyarak hayran toplama, yatırım yapma ve ticaret yapma imkanı yaratıyoruz.

İlginizi çekebilir: Peter Brandt’a göre BTC daha da düşecek! İşte nedeni…

Ali Sami Yen Koleksiyonu NFT’lerinde Galatasaray ile işbirliği yaptınız. Galatasaray’la işbirliğinizin kapsamı nedir ve bize Ali Sami Yen Koleksiyonu’nun hikayesini anlatabilir misiniz?

galatasaray

Türkiye pazarı dünyadaki diğer pazarların hiçbirine benzemiyor. Taraftarın katılımı ve tutkusu eşsiz. Kulüplerin tarihi ve maçları izleyen kişi sayısıyla da birlikte Türkiye, iş stratejimizi uygulamak, ligin ve beraber çalıştığımız kulüplerin gelişimine katkı sunmak için bariz bir pazardı.

Türkiye’nin ilk NFT koleksiyonu projesini hayata geçirmek için Galatasaray Spor Kulübü’yleişbirliği yaptık. Kulübün kurucusu Ali Sami Yen anısına çıkarılan bu NFT koleksiyonu, sezon boyunca kulüp tarihindeki önemli olayları öne çıkaran tarihi bir koleksiyonu yayınlamaya hazırlanıyor. Legendary, Mythical ve Iconic olmak üzere 3 parçadan oluşan Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu’nun ilki 1 Ekim’de görücüye çıktı ve 59 saniyede tükendi.

Peki Galatasaray, projeden memnun kaldı mı? Galatasaray ile NFT projeleriniz sürecek mi?

Galatasaray’ın varlıklarının gerçekten derinlemesine bir analizini yaptık. Galatasaray Spor Kulübü için neyin önemli olduğuna odaklandık. Kulüp ne istiyor? Hayranlar ve takipçiler daha fazla ne görmek istiyor? Galatasaray, Türk futbol tarihinde ilklerin kulübüdür. Bu lansman sadece Galatasaray’ın gelir kaynağına fayda sağlamakla kalmadı, kulübün taraftarlarına olan aidiyet duygusunu da artırdı. Lansmanın bir başka sonucu da taraftarların daha önce sahip olmadıkları düzeyde fırsatları onlara sağlamak oldu.

Türkiye’de başka hangi spor kulüpleriyle işbirliği yapıyorsunuz ve diğer kulüplerle de NFT projeleriniz var mı?

Capital Sport Media, Türk futbolunda varlığını güçlendirdi. Galatasaray’ın yanı sıra Beşiktaş, Göztepe ve Sivasspor ile anlaşma imzaladık. Yeni teknolojileri uygulamak, yeni medya ortakları getirmek, yeni gelir elde etmek ve daha da önemlisi, mevcut sponsorluk ilişkilerini güçlendirmelerine ve varlıkları daha iyi anlamalarına olanak sağlamak, onlarla veri bulgularımızı paylaşmak için birlikte çalışarak kulüp ortaklarımızı destekliyoruz. 

İlginizi çekebilir:  Yıllar sonra ortaya çıkan Satoshi Nakamoto gerçeği

Şimdi BÖRÜ dizisinin NFT’leri yolda. Bu proje nasıl doğdu? Koleksiyonerler ve hayranlar BÖRÜ NFT koleksiyonunda neler bulacak? BÖRÜ NFT’leri kaç set olarak çıkacak? 

galatasaray

CaglarArts Insignia ile dijital NFT içerik üretimi ve sunumu için 3 yıllık bir anlaşma imzaladık. BÖRÜ markası Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip. Yakında Blu TV’de yayınlanacak olan Börü 2039 dizisinin ilk NFT sunumunu lanse etmenin heyecanını yaşıyoruz.

NFT olarak hazırlanmış 1 adet benzersiz Kurt Kafası 1 hafta boyunca açık artırmaya çıkarılacak. Müzayedeyi kazanan ve bu NFT’yi satın alan hayrana gerçek bir 3D baskılı Kurt Kafası da sunulacak. Ayrıca dizinin son bölümünde bir sahnede müzayedeyi kazananın adı anılacak.

10 farklı çekim de NFT olarak sunulacak. Bu 10 şanslı kişi de Gala gecesine davet edilecek. Son olarak 10 NFT için 4 karakterin illüstrasyonları olacak. Dijital dizi Börü 2039, Aralık ayı sonunda Blu TV’de seyirciyle buluşacak. 

İlginizi çekebilir: Kripto kahini en iyi altcoin listesinde fiyat güncelledi: AVAX ve 3 altcoinde patlama bekleniyor

Türk kripto para ve NFT pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecek vaat ediyor mu?

Kripto para ve NFT pazarının geleceğinin Türkiye içinde son derece olumlu olduğunu düşünüyorum. Küresel olarak gitgide daha fazla kabul görüyoruz ve kripto para, ana akım medya kriptodaki küresel eğilimleri yakalamaya başlamadan önce bile Türkiye’de geniş çapta benimsendi.

Elbette Türkiye’deki genel nüfusla ilgili yapılacak büyük bir eğitim işi var. Kripto paraların hızlıca zengin olmanın bir yöntemi olmadığını anlamalı, geleceğimizin bir parçası olarak benimsemeliyiz.

Şu anda Türkiye pazarındaki enflasyon oranı ile kripto para birimlerinin Türkiye pazarının geleceğinde giderek daha önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.

Takip ettiğiniz Türk NFT sanatçıları var mı?

Elbette Türkiye’de birçok yetenekli NFT sanatçısı var. Biz bir işletme olarak her zaman projemizde bizimle çalışacak en iyi NFT sanatçısıyla bağlantı kurmaya çalışıyoruz ve şahsen ben Emre Yusufi’nin ve NFT alanında yaptığı işin büyük bir hayranıyım.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da en ileri görüşlü sanatçılardan biri olduğuna inanıyorum. Emre Yusufi, başarılı bir NFT kampanyasının en önemli unsurlarından biri olan topluluğun değerini gerçekten anlıyor.

ABD, İngiltere ve Asya ülkeleriyle kıyasladığınızda Türkiye pazarınıın yatırımcılar için en büyük zayıflıkları ve avantajları nelerdir?

Her pazarın kendi düzenlemeleri, artıları ve eksileri vardır. Ancak Türkiye’nin önündeki en büyük zorluklardan biri elbette enflasyonun tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu mevcut ekonomik durum. ​

galatasaray

Türk hükümetinin kripto paralara dair tutumunu nasıl buluyorsunuz?

Şu an hükümet hâlâ ülke için en iyi adımların ne olduğuna karar verme aşamasında. Türkiye’de kripto paraların geleceğine dair olumlu bir tutum olacağını düşünmek istiyorum. Ancak gelecek aylarda ne olacağını bekleyip görmeliyiz.

Son olarak Capital Sports Media’nın gelecek vizyonundan bahseder misiniz? Şirketinizin bundan sonraki adımları ne olacak?

Capital Sports Media’nın geleceği son derece heyecan verici. Sadece biz Türkiye’de hızla büyüyen bir spor ajansı olduğumuzdan değil, NFT Crypto ajansımız Capital Block, ilk spor ve eğlence NFT ajansı olduğu için de böyle düşünüyoruz. Türkiye’nin ve bölgenin en büyük NFT ajansı olmak için büyüyoruz. Bu alanı anlamalarına ve bir miras oluşturmalarına yardımcı olarak en heyecan verici ve lider markalardan bazılarıyla çalışıyoruz.

İlginizi çekebilir: TRX işlemleri artarken, yatırımcılar Sun’ın ayrılışından para mı kazanıyor?

(Visited 118 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz