Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaAltcoin HaberleriFTX Müşterilerinin Fonlarını Alma Şansları Düşük! İşte Nedeni…

FTX Müşterilerinin Fonlarını Alma Şansları Düşük! İşte Nedeni…

FTX Müşterilerinin Fonlarını Geri Alma Şansları Düşük İşte Nedeni

FTX Bilançosu, 9 milyar dolarlık borca karşılık 900 milyon dolardan az likit varlığı gösteriyor.

Cuma günü iflas başvurusunda bulunmasından bu yana FTX borsası yine çok şey yaşadı. Borsa’nın kripto varlıklarındaki ciddi değer kaybı ve yetkisiz para çekme işlemleri, kullanıcıların fonlarını geri alma şanslarının artık çok düşük olduğunu gösteriyor.

ABD’de yapılan iflas başvurusunun ardından şirketin eski CEO’su Sam Bankman-Fried, borsanın bilançosunu yatırımcılarla paylaştı. Şirketin 9 milyar dolarlık devasa bir borcu ve 900 milyon dolardan az likit varlığı bulunuyor.

Konuya yakın kaynaklar Bloomberg’e borsanın “likitiditesi düşük” varlıklarda 5,5 milyar dolar ve “likit olmayan” varlıklarda 3,2 milyar dolar olduğunu bildirdiler. Şirketin en büyük varlıkları, krizin ortaya çıkmasından bu yana değer kaybeden Serum, Solana ve FTT gibi tokenleri içeriyor.

Üstüne üstlük, iflas başvurusundan sonraki 24 saat içinde borsadan 477 milyon dolar değerinde yetkisiz çekim yapıldı. Söylentiler, borsanın çalışanlarının olayın arkasında olduğunu işaret ediyor.

Ayrıca, geçen Pazar günü 5 milyar dolarlık çekim yapılmış. İlgili bir haberde şöyle yazıyor:

Kaynaklardan biri de bilançonun düzensiz olduğunu ve parçalı olmadığını belirtti.

FTX Bilançosundaki Varlıklar

Borsanın sahip olduğu en büyük varlıklardan biri, 2,2 milyar dolar değerinde Serum (SRM) tokenlerini içeriyor. Serum, FTX tarafından oluşturulmuş, Solana’da piyasa yapıcılar ve borç verme protokolleri tarafından kullanılan bir likidite altyapı merkezi.

Son yedi günde SRM’nin fiyatı yüzde 73 düştü. Geliştiricileri, borsanın etkisini azaltmak için projeyi devre dışı bırakmaya çalışıyorlar.

Solana (SOL) ise, FTX’in kardeş trading şirketi Alameda Research’ün büyük pozisyonlarından biriydi. Bilanço’da, 982 milyon dolar değerinde SOL gösterilmiş. Önceki raporlar, Alameda’nın bu parayı, çökmesini önlemek üzerw FTT satın almak için kullandığını gösteriyor.

Ek olarak, borsa, fiyatı son yedi günde yüzde 53 düşen 616 milyon dolar değerinde MAPS ve son yedi günde yüzde 92’den fazla düşen 554 milyon dolar değerinde FTT tokenlerine da sahip.

İlginizi çekebilir:  BTC, SOL ve ADA fiyatı nereye gidiyor?

Bunlara ek olarak, (FTX CEO’su SBF’nin iflas başvurusunda bildirmediği) bir şirketinde ayrıca 472 milyon dolar değerinde Robinhood hissesi bulunuyor.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz