Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriFTX Etkisi Devam Ediyor: Grayscale'in GBTC Fonunda Tarihi Düşüş!

FTX Etkisi Devam Ediyor: Grayscale’in GBTC Fonunda Tarihi Düşüş!

FTX Etkisi Devam Ediyor: Grayscale'in GBTC Fonunda Tarihi Düşüş

FTX’ çöküşünün piyasadaki etkileri, en büyük kurumsal Bitcoin ürünü olan Grayscale Bitcoin Trust’ta (GBTC) yıkıcı oldu. Sam Bankman-Fried’ın borsasının iflası, Grayscale’in GBTC fonunda yapılan prim oranını yaklaşık –%40‘a ulaştırdı.

2020’nin sonuna kadar GBTC, +%40’lık primle işlem görüyordu. Bununla birlikte Ocak 2021’de, indirimli işlemle birlikte ilk kez trendi tersine döndürdü. O zamandan beri, GBTC düşüşe devam ediyor.

 

Bitcoin İçin Kıyamet Günü

Son olaylar Grayscale Bitcoin Trust’ın, Bitcoin piyasası için potansiyel olarak en büyük risk haline gelmesine neden oldu. Bildirdiğimiz üzere Genesis Global, “benzeri görülmemiş kargaşa” nedeniyle, Çarşamba günü tüm para çekme işlemlerini duraklatmak zorunda kalmıştı.

Genesis Global’in ve Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group (DCG) olduğundan, bu durum direkt Grayscale Bitcoin Trust’ı da etkiledi.

Genesis duyurusundan kısa bir süre sonra, Digital Currency Group, durumun kendi işi üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını açıkladı. Ayrıca Genesis’in “herhangi bir” Grayscale ürünüyle bağlantısı olmadığını belirtti.

Ek olarak şirket, borç alıp vermediğini, kredilendirmediğini ve Coinbase’in bu tür faaliyetlerde bulunmasının yasak olduğunu iddia etti.

Öte yandan Grayscale ürünleri her zamanki gibi çalışmaya devam ediyor ve son olayların ürün operasyonları üzerinde hiçbir etkisi olmadı. GBTC ve tüm Grayscale ürünlerinin altında yatan varlıklar ise, Coinbase tarafından soğuk cüzdanlarda güvenli bir şekilde muhafaza ediliyor.

DCG Finansman Toplamaya Çalışıyor

Grayscale Bitcoin Trust şu anda toplamda 634.000 BTC‘ye sahip. Terra Luna Foundation ise “sadece” 80.000 Bitcoin’i tasfiye etti. Buna rağmen yine de BTC fiyatını 40.000 dolardan 20.000 dolara kadar düşürmeyi başardı.

Ryan Selkis’in de bildirdiği gibi, DCG şu anda likidite problemleri yaşamaya devam ediyor. Konuyla ilgili olarak ise “Şirketin likit varlık miktarının, yükümlülüklerinin altında kaldığı görülüyor. Sonuç olarak, DCG dışarından finansman toplamak istiyor gibi” yorumunu yapan Selkis, daha sonra bu tweet’i sildi. 

İlginizi çekebilir:  Binance davası sonrası borsadan ne kadar çıkış oldu

Bitcoin Topluluğu Kanıt İstiyor

Bitcoin topluluğu şimdi, Grayscale CEO’su Brian Armstrong’un Coinbase’de yaklaşık 634.000 BTC’yi rezervde tuttuğuna dair kanıt talep etti. Ancak ne Grayscale ne de Coinbase, şu ana kadar bu taleple ilgili herhangi bir tepki göstermedi.

Eleştiriler ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) da yöneldi. Başkan Gary Gensler, spot Bitcoin ETF’lerini reddetmeyi ve piyasayı kağıt BTC ile doldurmayı tercih etti. Bu yüzden FTX fiyaskosu, yakın gelecekte bir spot ETF’nin reddedilmesinde de etkili olabilir.

Placeholder’ın ortağı ve ARKinvest’in eski kripto yöneticisi Chris Burniske, GBTC ve ETHE’nin gevşemesine ilişkin korkuların asılsız olduğunu ve bunun bir histeri örneği olduğunu tweet’ledi. Bitcoin yatırımcıları ise Chris Burniske ile aynı fikirde olduklarını belirtti.

(Visited 36 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz