Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriFTX Borsası Alacaklıları Bir Milyonu Bulabilir! MASAK da İnceliyor

FTX Borsası Alacaklıları Bir Milyonu Bulabilir! MASAK da İnceliyor

FTX Borsası Alacaklıları Bir Milyonu Bulabilir MASAK da İnceliyor

Geçtiğimiz hafta iflas başvurusunda bulunan Sam Bankman-Fried’ın kurucusu olduğu FTX borsası, iflasın çözümünün ne kadar karmaşık olacağının bir işareti olarak bir milyondan fazla alacaklısı olabileceğini bildirdi.

ABD federal mahkeme veri tabanına dün eklenen bir dosyada şöyle yazıyor:

Borçluların dilekçelerinde belirtildiği gibi, aslında, bir milyondan fazla alacaklı olabilir.

FTX borsası ayrıca, özellikle müşterilerinin e-posta adresleri halihazırda kayıtlı olduğu için, alacaklılara fiziksel gönderimin yerine, e-posta ile iflas bildirimlerinin gönderilmesini talep ediyor.

Dosyalamada geçen haftaki yüz milyonlarca dolarlık olağandışı kripto çıkışı da kaydedilmiş. Bazıları tarafından, bir hack olayı veya içeriden bir yapılan bir operasyon olduğu şeklinde tahminler yapılan çıkışların nedeni hala bilinmiyor.

FTX borsası Cuma günü Chapter 11 iflas koruması başvurusunda bulunmuş ve 10 ila 50 milyar dolar arasında varlık ve yükümlülükler ile 100.000’den fazla alacaklı olduğunu bildirmişti. 

Pazartesi günkü mahkeme dosyasında ayrıca, yapılan başvuruda acil durum ilan edildiği belirtiliyor:

FTX, bu davaların acil olarak açılmasını gerektiren ciddi bir likidite kriziyle karşı karşıya bulunuyor.

MASAK’tan FTX Borsasına İnceleme

Öte yandan, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) da, FTX borsasının ilişkili olduğu kişiler nezdinde inceleme başlatıldığını duyurdu.

MASAK Başkanlığı’nın açıklamasında, son günlerde basın ve yayın organlarında, FTX.com ticari unvanıyla küresel ölçekte faaliyet gösteren platformun müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği hususlarına ilişkin haberlere dikkat çekildi.

Söz konusu açıklamada, şöyle yazıyor:

Basında çıkan haberlere konu FTX.com ticari unvanlı küresel kripto varlık alım satım platformu ile ilişkili olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin işlem ve faaliyetleri, FTX.com’a ilişkin haberlerin kamuoyu gündemine düştüğü ilk andan itibaren Başkanlığımızca dikkatle takip edilmiş ve gerekli tedbirler ivedilikle alınmıştır. Platformun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları gibi yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 sayılı kanunun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır.

Diğer taraftan FTX TR, Twitter hesabından kullanıcılara yönelik olarak dün şöyle bir açıklama yayınladı:

FTX TR olarak MASAK yükümlülüklerimizi yerine getirmek için her zaman gayret ettik. Bundan sonraki süreçte de MASAK’a karşı görev ve sorumluluklarımıza sadık kalarak hareket edeceğimizi ve size karşı şeffaf olacağımızı önemle bildirmek isteriz.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz