Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriFSB: Kripto dünyasında çıkar çatışmaları tehdit yaratıyor

FSB: Kripto dünyasında çıkar çatışmaları tehdit yaratıyor

FSB: Kripto dünyasında çıkar çatışmaları tehdit yaratıyor

G20 ekonomilerini denetleyen Finansal İstikrar Kurulu (FSB), FTX gibi kripto şirketlerindeki hızlı büyüme nedeniyle küresel finans sisteminin potansiyel olarak kararsızlaşma riskine karşı önemli bir uyarıda bulundu.

Bugün yayımlanan bir raporda FSB, “çok işlevli” kripto şirketlerinin güvenlik açıkları içerdiğine dikkat çekti ve bu durumun küresel finansal ortam üzerinde olumsuz etkiler yaratma potansiyeli olduğunu belirterek, önlemlerin artırılması gerekliliğine vurgu yaptı.

FSB’nin son raporu, özellikle geçen yılki FTX çöküşünün ardından çok yönlü kripto para şirketlerinin oluşturduğu risklere odaklanarak dikkat çekici bir uyarı içeriyor.

Raporda, özellikle ticaret ve diğer çeşitli faaliyetlere yönelik olan bu firmaların, geleneksel finans sektöründeki zayıf noktaları nasıl büyütebildiği vurgulandı.

Raporda ele alınan zayıflıklar arasında kaldıraç, likidite uyumsuzlukları, teknolojik ve operasyonel zayıflıklar yer alıyor.

Ayrıca FSB, etkili kontrollerin, operasyonel şeffaflığın ve açıklamaların eksikliği ile çıkar çatışmalarının, bu kripto varlıklarla ilişkili riskleri daha da artırdığına dikkat çekti.

Şu anda kanıtlar, bu risklerin geniş finansal istikrara ve ekonomiye yönelik sınırlı bir tehdit oluşturduğunu gösterse de, FSB gelecekteki potansiyel krizleri önlemek için proaktif önlemler alınmasını talep ediyor.

Bu yılın başlarında FSB ve Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), kripto faaliyetlerini denetlemeyi amaçlayan önemli önerileri yayınladı. Ancak, FSB, finansal sistem genelinde kripto risklerinin artmasını önlemek için düzenleyicilerin bu önlemlerin yeterliliğini değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

FSB’nin son raporu, uluslararası iş birliğini artırmayı ve bilgi paylaşımını geliştirmeyi amaçlayan daha fazla çaba gerektiğini belirtti. Özellikle hızlı teknolojik değişimin karakteristik olduğu bir ortamda, FSB, kripto faaliyetlerinden kaynaklanan potansiyel risklerle başa çıkmanın önemine dikkat çekti.

Ayrıca FSB, kripto düzenlemesi konusunda işbirlikçi ve küresel olarak koordineli bir yaklaşımın güçlendirilmesinin iyi olacağını söyledi.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz