Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriFilecoin nedir? FIL coin geleceği ve yorumu

Filecoin nedir? FIL coin geleceği ve yorumu

filecoin nedir fil gelecegi ve fiyati

Kripto para yatırımında altcoinler bazı yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Binlerce altcoin arasından hangi coine yatım yapılacağı zor bir seçim olduğundan, bugünkü yazımızda sizlere Filecoin (FIL) hakkında bilgi vereceğiz.

Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz FIL, genel piyasa şartlarındaki düşüş nedeniyle fiyatında gerileme yaşamıştı. Ancak son 1 hafta içinde, neredeyse %100 oranındaki fiyat artışıyla adından en çok bahsedilen coin olarak öne çıktı.

 

Filecoin (FIL) nedir?

Filecoin, Gezegenler Arası Dosya Sistemini de yaratan Juan Benet tarafından kuruldu. Dosyaların güvenli bir şekilde saklanması amacıyla, ekonomik teşviklerle dosyaları depolayan eşler arası bir ağdır. Kısacası güvenli ve merkeziyetsiz bir veri depolama ağıdır. Tıpkı bulut sistemi gibi.

Kullanıcılar, dosyalarını depolama sağlayıcılarında depolamak için ödeme yapar. Depolama sağlayıcıları, dosyaları depolamaktan ve doğru şekilde sakladıklarını kanıtlamakla görevli sorumlu bilgisayarlardır. Ağa, dosyalarını saklamak isteyen herkes katılabilir.

Kullanılabilir depolamanın fiyatı tek bir şirket tarafından kontrol edilmemektedir. Bunun yerine Filecoin, herkesin katılabileceği dosyaları depolamak için açık piyasaları kullanır.

Öte yandan ağ, bir blok zinciri ve yerel kripto paraya (FIL) sahiptir. Depolama sağlayıcıları, dosyaları depolamak için FIL kazanır. Blok zincir, FIL göndermek ve almak için yapılan işlemleri ve depolama sağlayıcılarının dosyalarını doğru bir şekilde sakladıklarına dair kanıtları kaydeder.

Kullanıcılar, depolama ihtiyaçlarına en uygun sağlayıcıyı seçebilirler: maliyet, yedeklilik ve hız. Filecoin kullanan uygulamalar, ağdaki herhangi bir depolama sağlayıcısıyla depolama konusunda anlaşabilir. Merkezi depolama sistemlerinden farklı olarak, her sağlayıcı için farklı bir API uygulamaya gerek yoktur.

Kullanıcılar istedikleri zaman blok zincirdeki kanıtlara bakarak dosyalarının doğru bir şekilde saklandığını doğrulayabilirler.

Filecoin

Nasıl çalışır?

Filecoin ağı diğer kripto para ağlarına benzese de bilinmesi gereken bazı farklılıklar vardır.

Filecoin ağı, eşler arası bir ağdır. Eşler, ağlara bilgi dağıtmak, kendi aralarında veri aktarmak için kullandıkları güvenli kanallar üzerinden iletişim kurarlar. Bu ağ üzerinde dosya saklamak için ağa bağlanabilen yazılımlar kullanılmalıdır. Tıpkı Dropbox ya da Google Drive kullandığımız gibi, Slate veya ChainSafe platformlarına giriş yaparak dosyalar Filecoin ağına yüklenebilir.

İlginizi çekebilir:  Airdrop etkinliği sonrası altcoin'in günlük işlemleri fırladı!

Bilgisayar üzerinden kullanım yapabileceğiniz gibi akıllı cihazlarınız üzerinden de uygun walletler ile kullanım sağlayabilirsiniz.

Filecoin geleceği

Rekabetçi fiyatların yanı sıra açık kodlu olması, aktif topluluğa sahip olması ve güvenli depolama imkanı sağlamasıyla geleceği parlak olan coinler arasında kabul ediliyor. En çok tercih edilme nedenleri arasında, dosyaların zaman içinde doğru şekilde depolandığına dair doğrulanabilir izler üretmesi de yer alıyor.

Ağ, birçok farklı kişi ya da şirket tarafından çalıştırıldığı için kötü niyetli kullanımlar ağ tarafından fark edilerek otomatik olarak kaldırılır. Filecoin, tekrar ispatı ve uzay-zaman ispatı ile korunduğu için güvenilir olduğunu belirtiyor.

Büyük dosyaları depolamak için tasarlanmış olması da avantaj sağlar.

Filecoin fiyat

Geçirdiğimiz kripto kışı nedeniyle tüm coinlerde olduğu gibi FIL fiyatında da gerileme yaşandı.

Arcame Research’e göre kripto piyasasının klasik bir rahatlama rallisine girdiği son bir ayda, altcoinler ortalama %40 oranında bir performans gösterdi. Temmuz ayı FIL de dahil olmak üzere dijital varlıklar için yeşil mumların görüldüğü bir ay oldu.

Dolaşımda bulunan arzı 254 milyon FIL’dir ve 24 saatlik 663 milyon dolarlık işlem hacmine sahiptir. Piyasa sıralamasında 33. sırada yer alırken 2,1 milyar dolar piyasa değerine sahiptir.

Yazının yazıldığıı sırada yüzde 1 oranında düşüşle 5.73 USDfiyatından işlem görmektedir.

FIL alıp satmanın en iyi yolu, güvenilir kripto borsalarını kullanmaktır. Listelendiği borsalar arasında Binance, Huobi, KuCoin, OKX, CoinW, BTCEX yer alır.

Kripto piyasasıyla ilgili en güncel haberleri Trendkoin olarak sizlere iletmeye devam edeceğiz.

(Visited 174 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel