Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriFED'in stabilcoin raporu ortaya çıktı

FED’in stabilcoin raporu ortaya çıktı

Fed, stabilcoinlerin riskleri ve avantajları konusunda rapor yayımladı.

FED'in stabilcoin raporu ortaya çıktı

Fed, bugün ortaya çıkan dijital varlıkların risklerine ve potansiyeline dikkat çekerek stabilcoinler hakkında yeni bir araştırma raporu yayınladı. Peki FED stabilcoin raporunda neler yer alıyor? Stabilcoinler yasaklanacak mı? Tüm detaylar haberimizde…

Raporda, araştırmacılar Gordon Liao ve John Caramichael, mevcut stabilcoin ekosistemini ve stablecoin’lerin kredi aracılığı ve merkez bankası bilançosu üzerindeki etkisini inceliyor.

Belgede, ABD Federal Rezerv para politikasının istikrarına yönelik potansiyel tehditler ortaya konurken, bunların hafifletilebilme yolları inceleniyor.

Güvenli liman varlıkları

Rapor, dolara sabitlenmiş sabitkoinlerin diğer kripto varlıklara kıyasla “güvenli varlık” niteliği taşıdığına vurgu yapıyor. Raporda, “Bu bölümler, stabilcoinlerin piyasa sıkıntısı sırasında dijital bir güvenli liman olarak hizmet etme potansiyelini gösteriyor” ifadeleri kullanılıyor.

Fakat, bir kaçış olması yada bu güvenli liman varlıklarının toplu olarak geri alınmasının, piyasaları ciddi şekilde bozabileceği konusuna dikkat çekiliyor. Araştırmacılar, bu tarz olumsuz durum etkilerinin azaltılması için denetim ve likidite gereksinimleri öneriyorlar. Bilindiği üzere en büyük sabitkoin olan Tether, düzenleyicilere göre tarihsel olarak tam bir denetim sunmaktan kaçınıyor.

Bu tür bir istikrarsızlığın, şeffaf finansal denetimler ve stabilcoin rezervlerinin likiditesi ve kalitesine ilişkin yeterli gereksinimler gibi uygun kurumsal ve/veya düzenleyici bariyerlerle çözülebileceğini düşünüyoruz

İki katmanlı sistemler

Fed araştırması, kredi aracılığı konusunda daha derine iniyor, esasen stabilcoinlerin geniş çapta benimsenmesinin finansal kurumların bilançolarını nasıl etkileyebileceği ve bunun tüketiciler ile bankalar arasındaki iletişimi nasıl etkileyeceği üzerinde de duruyor. Fiziksel nakdin tokenize edildiği ve merkez bankasındaki tam rezervlerle desteklendiği stabilcoin dar bankacılığını, stabilcoinlerin ihraççılarının ticari bankalarda tuttuğu mevduatlar tarafından desteklendiği iki katmanlı aracılık ile karşılaştırıyor.

Raporda, “Çeşitli senaryolar arasında, iki kademeli bir bankacılık sistemi hem stablecoin ihracını destekleyebilir hem de geleneksel kredi yaratma biçimlerini sürdürebilir” deniliyor.

Bu noktada araştırmacılar, iki katmanlı bir sistemin ABD finansal istikrarı için daha az risk oluşturduğu sonucuna varıyor. Dar bir banka yaklaşımının ise, sistemi riske atan bir durum yaratabileceği konusuna vurgu yapılıyor.

Öte yandan, Fed raporu, stabilcoin’lerin ticaret dışında daha fazla kullanım alanı görebileceğini söylüyor.

Toplantı Şubat ayı içinde

Stablecoin’ler son haftalarda düzenleyicilerin odak noktasında yer aldı. Her iki Kongre odasının da, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun Sabitkoinler hakkındaki raporunu görüşmek üzere Şubat ayında yapılması planlanan oturumları bulunuyor. Oturum sırasında, kanun yapıcılar, stabilcoin ihraççısı Circle’dan Jeremy Allaire ve Bitfury CEO’su Brian Brooks da dahil olmak üzere bir dizi kripto CEO’dan bilgi alacaklar.

(Visited 126 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,636.00 0.67%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,178.07 1.13%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.478233 2.16%
solana
Solana (SOL) $ 36.52 5.78%
xrp
XRP (XRP) $ 0.342046 3.36%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.59 3.77%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.068672 5.14%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 4.05%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 18.99 4.80%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.57 0.46%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.13 6.00%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.24 2.82%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.318762 4.02%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.517502 3.37%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.48 6.85%