Pazar, Mayıs 22, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriFED’in kapalı toplantısından kripto paralar nasıl etkilenir?

FED’in kapalı toplantısından kripto paralar nasıl etkilenir?

FED’in kapalı toplantısından kripto paralar nasıl etkilenir?
Kripto paralar 
Rusya-Ukrayna krizinin baskısı altındayken, FED’in kapalı ve planlanmamış toplantısı bugün 14 Şubat’ta yapılacak. Gündemde yalnızca bir konudan bahsedilse de, komisyon potansiyel olarak dijital varlıkların veya kripto paraların mevcut piyasaya etkisini tartışabilir.

Beklenmeyen faiz artışı ve kripto paralar

Mevcut durumda FED’in 2022 yılında, Mart ayından başlamak üzere yedi adet faiz artışına kadar yapabileceği ve Temmuz ortasından sonra da dolar likiditesini azaltma yapacağı söyleniyor.

Fakat bazı analistler, kapalı toplantının, enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından faiz oranını artırmak için kurgulandığını varsayıyor.

Faiz artışları, geleneksel olarak kripto para gibi riskli varlıklar açısından olumsuz bir işaret olarak kabul edilir. Yani faiz artışlarının başlaması, potansiyel olarak, kripto para piyasasını vurabilir.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Hem kripto hem de geleneksel piyasaları sarsma potansiyeli olabilecek bir diğer beklenmedik olay, kripto piyasasını büyük olasılıkla olumlu yönde etkileyecek bir Merkez Bankası Dijital Para Biriminin (CBDC) duyurulması olacaktır.

Fed, Dijital Dolar, Bitcoin, Btc

Bir CBDC’nin temeli olan blok zinciri teknolojisinin kabulü, devlet tarafından resmi olarak uygulandığı için sektöre daha çok bireysel ve kurumsal yatırımcıyı çekebilir.

FED sürpriz yapmıyor

Fakat FED bugüne kadar faiz artırımı gibi önemli bir konuda piyasayı önceden haberdar etmeden sürpriz kararlar vermesi gibi bir durum pek yaşatmamıştır. Aksine şimdiki yönetim piyasayı etkileyebilecek kararları daha ziyade, kamuoyunu hazırlayarak ve minimum spekülatif harekete neden olacak şekilde almaktadır. Yani Mart ortasından önce sürpriz yapması çok da mümkün gözükmüyor.

İlginizi çekebilir: FED “Acil Durum Toplantısı”nı duyurdu! Kripto dünyası Pazartesi’yi beklemeye başladı

(Visited 231 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,541.00 1.00%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,983.42 1.29%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.531188 3.20%
solana
Solana (SOL) $ 50.63 3.12%
xrp
XRP (XRP) $ 0.415791 2.02%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.06 4.94%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.085623 1.66%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 3.27%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000121 5.94%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.04 4.56%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.09 3.49%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.28 4.56%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.13 2.54%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.435603 1.67%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.656205 4.52%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.12 7.45%