Ana SayfaKripto Para HaberleriFED’in enflasyon yorumuyla kripto dalgalanıyor! ABD'deki resesyonun etkisi ne olur?

FED’in enflasyon yorumuyla kripto dalgalanıyor! ABD’deki resesyonun etkisi ne olur?

FED’in enflasyon yorumuyla kripto dalgalanıyor ABDdeki resesyonun etkisi ne olur

Kripto para fiyatları, FED Başkanı Jerome Powell’ın beklenenden daha güvercin açıklamaları sonrasında yükseldi.

ABD borsaları dahil riskli varlıklar, Powell’ın enflasyonla mücadelede ilerleme kaydedildiğini ifade etmesiyle yükseldi.

BTC fiyatı yazım anında 23.700 dolar civarında olup, günlük %2.9 yükselişte.

EBCBCF75 2630 482D A0B6 8480B348D5EF

Ether son 24 saat içinde %3,8 artışla 1.640 dolarda. Şu sıralarda ETH 1.800 dolar direncine doğru hızlı bir yükselişin kapısını açacak olan kısa vadeli bir flama yapısının yukarı yönlü bir kırılması aşamasında.

ADA, SOL, MATIC, DOT gibi büyük altcoinler, FED kararı öncesine göre %4-8 yükseldi.

DE4104CB E51C 49D4 A7F6 1FDBCA323967

Diğer taraftan Powell, FED’in kısa vadeli piyasa hareketlerine değil, uzun vadeli ekonomik eğilimlere odaklandığını söyledi.

Pek çok analist dünkü toplantı öncesinde, finansal koşullarda erken gevşeme istemediği varsayımına dayanarak, Powell’ın sert yorumlar yapabileceği konusunda uyarmışlardı.

Fakat piyasaya çelme takacak sert sözler olmadı; dolayısıyla kripto gibi varlıklarda ufak bir sıçrama yaşandı.

Ancak Powell, faiz artırımlarına hâla ihtiyaç olduğunu ve muhtemelen birkaç artırımın daha garanti olduğunu söyledi. Bu da piyasanın, yalnızca bir adet 25 baz puanlık bir artış olacağı varsayımıyla çelişebilir.

Her iki durumda da, kripto artık kısa vadede toparlanmak için yeşil ışığa sahip gibi görünüyor.

ABD resesyona girerse kripto rallisi olabilir mi?

Çarşamba günü kripto yatırımcıları için her şey olumluydu ancak, FED sonrası ralli hızla çözülebilir. ABD’de şimdiye kadarki 4. çeyrek kazançları genellikle bir resesyona işaret ediyor.

ABD ekonomisindeki durgunluk, büyük ölçüde FED’in 2022’deki agresif faiz artırımlarınının gecikmeli etkisinin bir sonucu. Ekonomistlerin ortak kanısı, ABD ekonomisinin önümüzdeki birkaç çeyrek içinde bir ara resesyona gireceği yönünde.

Makro analist Alfonso Peccatiello, geçtiğimiz günlerde bir Twitter gönderisinde dört/beş ay içinde bir resesyon beklemesini  nedenlerini açıkladı.

ABD’deki resesyon, kurumsal kazançların muhtemelen daha da kötüleşeceği anlamına geliyor ki, bu da borsaların güvercinleşen bir FED  iyimserliğinden faydalanmasını engelleyebilir.

İlginizi çekebilir:  Kurumsal yatırımcılar kripto paralara rekor düzeyde yatırım yaptı

Kripto piyasası ABD hisse senetleri ile yakından ilişkili olduğu için de asıl mesele, ekonomik zayıflık FED’i daha güvercin bir yere gitmeye zorlasa bile, kriptonun ABD resesyonunu atlatıp atlatamayacağıdır.

Son birkaç yıla bakılırsa, cevap evet olabilir. 2020’deki pandemi kapanmaları ABD ekonomisini kısa ama derin bir durgunluğa göndermişti. Covid-19 paniğiyle gelen büyük bir satış dalgasından sonra, kripto paralar, FED’in faiz oranlarını sıfıra indirmesi ve ABD’nin benzeri görülmemiş büyüklükte finansal teşvikler başlatmasıyla her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri gelmişti.

Ancak şu anda FED’in faiz oranlarını 2020’deki gibi hızlı bir şekilde sıfıra indirmesi pek olası değil. Ayrıca ABD’nin 2020-2021’deki teşvikler gibi bir kabiliyeti de artık bulunmuyor.

Sonuç olarak 2023’te finansal koşulların gevşemesi olumlu olacaktır. ABD’deki resesyon, 2020/2021’in sonlarındaki kadar agresif bir boğa piyasasına girmediğimiz anlamına gelse de, kriptoyu olumlu yönde destekliyor.

(Visited 74 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz