Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriFed faiz kararı öncesinde kriptolar düşüşte

Fed faiz kararı öncesinde kriptolar düşüşte

Piyasalar, faiz artırımlarının duraklama dönemine girmesini bekliyor

Fed faiz kararı öncesinde kriptolar düşüşte

Bu hafta FED faiz kararı için toplanırken, kriptolar kayıplar kaydediyor. Uzmanlar, merkez bankasının 0,25’lik bir artışı tercih edeceği ve bunun son artırım olacağı konusunda büyük ölçüde hemfikir.

Yazım esnasında Bitcoin son 24 saatte yüzde 5’e yakın düşerken, Ethereum yaklaşık yüzde 3,7 kayıpta. Diğer taraftan ABD’deki S&P 500 ve Nasdaq endeksleri çok az değişim gösterdi.

Fed faiz kararının Çarşamba günü saat 21:00’de, toplantı sonrasında açıklanması planlanıyor, ancak piyasalar gelecekteki hareketlere ilişkin ipuçları için Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısını bekliyor olacak. 

Son toplantı ile ilgili DataTrek araştırma şirketinin kurucusu Nicolas Colas şöyle söyledi:

Çarşamba günü, FOMC’nin Fed faizlerini yüzde 0,25 puan artırarak yüzde 5,00 – 5,25’e çıkaracağı neredeyse kesin.

 

Eğer bu hafta gerçekten de mevcut oran artırım döngüsünün sonuysa, Başkan Powell’ın toplantı sonrası basın toplantısında bu olgudan biraz bahsetmesi beklenebilir. Piyasaların iskonto ettiği şey bu ve onlar bu gerçeğin teyidini duymak isteyecekler. Powell’ın Fed Funds Futures’ı yakından izlediğini biliyoruz, bu nedenle daha fazla faiz artırımına duyulan ihtiyaç hakkındaki düşüncelerini nasıl şekillendireceği konusunda net bir seçimi var. 

CME verileri, vadeli işlem piyasalarının yüzde 89 oranında 25 baz puanlık bir artış olasılığını gösteriyor. Uzmanlar farklı görüşlere sahipler, bazıları artırımlara ara verilmesini beklerken, diğerleri faiz indirimlerini öngörüyor.

MacroHive analistlerinden Dalvir Mandara bugünkü bir notunda şöyle yazdı:

Piyasanın 3 Mayıs FOMC’de 25 baz puanlık bir artırım olasılığını yüzde 90 olarak fiyatlamasına katılıyoruz, ancak 2023’ün geri kalanı için 60 baz puanlık faiz indirimlerine katılmıyoruz.

Mandara ayrıca, Bitcoin fiyatının şimdilik “düzeltici bölgede” kaldığını ifade etti.

BTC yazım anında 27.989 dolar civarında işlem görüyor. Yatırımcılar, Powell’ın bu haftaki toplantı sonrasındaki açıklamalarından hoşnut olmazlarsa, 25.400 dolar destek seviyesinin altına düşüş, daha aşağı seviyeleri gösterebilir.

(Visited 158 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  EigenLayer airdrop etkinliği ne zaman? EigenLayer nedir, nasıl çalışır?

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz