Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriFed Başkanı’ndan enflasyon ile ilgili sert açıklamalar! Piyasalar yine gerildi

Fed Başkanı’ndan enflasyon ile ilgili sert açıklamalar! Piyasalar yine gerildi

Fed Başkanı’ndan enflasyon ile ilgili sert açıklamalar! Piyasalar yine gerildi

FED Başkanı Jerome Powell, bugün yaptığı açıklamalarda, enflasyon konusunda sert adımlar atma sözü verdi. Powell, FED’in enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini ve geçen haftaki artıştan daha agresif hale gelebileceğini söyledi. Bu oran artışlarının, gerekirse 25 baz puandan, daha agresif 50 baz puanlık artışlara geçebileceğini ifade etti.

Fiyat istikrarına geri dönüşü sağlamak için gerekli adımları atacağız. Özellikle, federal fon oranını bir toplantıda veya toplantılarda 25 baz puanından daha fazla artırarak daha agresif bir şekilde hareket etmenin uygun olduğu sonucuna varırsak, bunu yapacağız. Ve eğer ortak tarafsız önlemlerin ötesinde sıkılaştırmamız gerektiğini ve daha kısıtlayıcı bir duruşa girmemiz gerektiğini belirlersek, bunu da yapacağız.

FOMC yetkilileri, bu senenin geri kalan altı toplantı her birinde 25 baz puanlık artışın muhtemel olduğunu belirtmişti. Ancak piyasalar yaklaşık 50-50 şansla fiyatlıyor, Mayıs toplantısında bir sonraki artış 50 baz puan olabilir.

FED Başkanı’nın sert sözleri piyasaları gerdi

ABD Hisse senetleri, Powell’ın açıklamalarının ardından seansın en düşük seviyelerine gerilerken, ABD tahvil getirileri yükseldi.

Powell, daha önce olduğu gibi, covid zamanına özgü faktörlerin hizmetler üzerindeki mal talebini artırdığını belirtti. Ayrıca, tedarik zinciri ve enflasyon baskılarına katkıda bulunduğunu söyleyerek Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de değindi.

Uzun bir yüksek enflasyon döneminin uzun vadeli beklentileri rahatsız edici bir şekilde daha yükseğe çıkarabileceği riski artıyor, bu da komitenin tarif ettiğim gibi hızlı bir şekilde hareket etme ihtiyacının altını çiziyor.

Powell geçen hafta FOMC’nin de bilançosundaki yaklaşık 9 trilyon dolarlık varlığın bir kısmını elden çıkarmaya hazır olduğunu belirtmişti. Sürecin Mayıs ayında başlayabileceğini, ancak kesin bir karar verilmediğini kaydetti.
(Visited 187 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Bitcoin düşmanı Peter Schiff NFT koleksiyonu çıkardı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel