Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriFED “Acil Durum Toplantısı”nı duyurdu! Kripto dünyası Pazartesi’yi beklemeye başladı

FED “Acil Durum Toplantısı”nı duyurdu! Kripto dünyası Pazartesi’yi beklemeye başladı

FED “Acil Durum Toplantısı”nı duyurdu! Kripto dünyası Pazartesi’yi beklemeye başladı

ABD Merkez Bankası (FED) Pazartesi günü, kimilerince “acil durum toplantısı”,  kimilerince de “düzenli bir olay” olarak görülen, daha önceden planlanmamış bir toplantı yapacak. Toplantıdaki tek konunun faiz oranları olduğu açıklandı.

FED’in beklenmedik duyurusu, kripto topluluğunda erken bir oran artırımı yapılıp yapılmayacağı ve artırımların ne kadar ve kaç tane olacağı konusunda tartışmaları başlattı.

ABD Merkez Bankası’nın “hızlandırılmış prosedür” kapsamındaki planlanmamış toplantısı Pazartesi günü saat 19:30’da yapılacak.

Piyasadaki ilk faiz artırımının Mart ortasından önce gelmeyeceği beklentisi nedeniyle, kripto topluluğunda toplantı konusunda çeşitli spekülatif fikirler ortaya atıldı.

Örneğin, NorthmanTrader analiz sitesinin sahibi Sven Henrich, “güvenilirliğini yeniden sağlamak için, FED’in yapabileceği en iyi şeyin sürpriz bir artırım olacağını” söyledi.

Ünlü Bitcoin (BTC) destekçisi Marty Bent de Mart ayındaki toplantıdan önce oranların artacağına inananlardan.

FED, son zamanlarda birçokları tarafından faiz artırımlarında geride kaldığı için eleştiriliyor. Örneğin hedge fonu yöneticisi Bill Ackman gibi kurumsal yatırımcılar geçen ay FED’in “enflasyon savaşını kaybettiğini” söylüyor.

Benzer şekilde, Singapur’lu PineBridge Investments yöneticisi Omar Slim geçen ay Bloomberg’e verdiği demeçte, geçici enflasyon anlatısını bu kadar uzun süre devam ettirmesinin, güvenilirliğini gerçekten zedelediğini ve Mart ayında 0,5 artırımla enflasyona yetişmesi gerektiğini söyledi.

FED kaç kez faiz artırımı yapacak?

Genel kanı, bu sene faiz oranı artırımlarının Mart ayında yüzde 0,25 artışla başlayacağı yönündeydi. Ancak, 2022’de kaç kez artırım olacağı konusunda önemli bir anlaşmazlık bulunuyor.

Goldman Sachs da, Bloomberg’in bildirdiğine göre, daha önce beş artırım beklerken, dün çıkan yüksek enflasyonun ardından şimdi yedi artırımı daha olası görüyor.

Goldman Sachs, bitcoin, kripto para

Analist Lyn Alden, faizle enflasyon arasındaki farkın (reel faiz oranı) 1951’den bu yana en yüksek seviyede olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, toplantının bu kadar büyütülecek bir konu olmadığını söyleyenler de çok. Twitter‘daki bir yorumcu toplantıların “olağan gibi göründüğünü” söylerken, bir diğeri ise “sık yapılan prosedürel bir toplantı” olarak nitelendirdi.

İlginizi çekebilir: Bitcoin, FED yetkilisinin şahin açıklamalarından sonra ABD borsalarının düşüşünü takip ediyor

(Visited 255 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 30,191.00 2.19%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,028.58 2.37%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.539519 2.16%
solana
Solana (SOL) $ 52.06 3.34%
xrp
XRP (XRP) $ 0.419337 1.26%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.05 0.93%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.086338 0.78%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.58%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000204 66.66%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 31.21 5.58%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.24 2.90%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.41 3.39%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 71.22 1.54%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.438122 1.37%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.66741 2.41%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.18 1.87%