Cuma, Mayıs 20, 2022
Ana SayfaKriptopediFARM Coin Nedir? Harvest Finance Projesi ve Geleceği 

FARM Coin Nedir? Harvest Finance Projesi ve Geleceği 

FARM Coin Nedir? Harvest Finance Projesi ve Geleceği 

Gelişen kripto dünyasında her geçen gün yeni bir proje daha ekosisteme ekleniyor. Merkezi olmayan finans (DeFi) büyüdükçe gelişen kripto dünyasındaki projeler, yatırımcılara güzel getiriler sağlıyor. Peki kriptonun bu büyülü dünyasında en kârlı DeFi getirilerini bir arada görmek ister miydiniz? Cevabınız evet ise, bu rehberimiz ilginizi çekecek!

Bugünkü kriptopedi rehberimizde yer alan Harvest Finance, en genel tanımıyla, yatırımcılara stake havuzu aracılığıyla faiz kazandıran bir projedir. Yatırımcıların gas ücretlerinden tasarruf ettiği ve faiz geliri kazanmak için kripto varlıklarını stake etmekten başka bir şey yapmak zorunda kalmadıkları bu proje, çıkışıyla birlikte büyük yankı uyandırmıştır.

Peki, yatırımcılardan büyük ilgi gören Harvest Finance (FARM) nedir, nasıl çalışır, güvenilir mi, Yield Farming nedir, FARM coin nedir, FARM projesinin geleceği ve daha fazlası bu rehberde…

Harvest Finance (FARM) nedir? 

Harvest Finance, yatırımcıların DeFi getirileri elde edebilmesi için kaynakları bir araya toplayan bir ‘farmer’ topluluğudur. Harvest platformu, trader’lar için en kârlı havuzları bulur. Bu havuzlara trader’ların yerine para yatırarak süreci yönetir. Yani, Harvest Finance, kullanıcıları için ‘yield farming’ sürecini organize ederek otomatikleştiren bir ‘getiri toplayıcı’ olarak görev yapar.  

DeFi’nin büyümesiyle birlikte protokoller, platformlarının kullanılması karşılığında genellikle ‘stake’ token’ları şeklinde ödüller sağlar. Bu ödüllerin toplanmasına ise ‘yield farming’ ya da likidite madenciliği ismi verilir.  

Harvest Finance ise bu süreçte aracı konumunda görev alır. Birçok kullanıcıdan stake ödülü olarak elde ettiği token’ları toplar, yatırımcıları adına stake eder. Ayrıca bu işlemlerde gas ücretlerinden tasarruf sağlar.  

Yield farming nedir? 

Diğer ismi likidite madenciliği olan yield farming sistemi, bir çeşit borç verme sistemidir. Herhangi bir kripto varlığı olan trader, kendine ait olan varlıkları, sistem platformunun havuzuna ekler. Daha sonra ise belirli bir süre bu varlıklara dokunmaması gerekir; çünkü yield farming sisteminde havuzda bekleyen kripto varlıklar faiz getirisi sağlar. Faiz oranı ise havuz sistemine kripto eklerken görüntülenir. 

Trader’ın sahip olduğu kriptoları havuza eklemesinden sonra varlıklar kilitlenir (stake edilir). Kullanıcıların stake ettiği varlığa belirli bir süre erişmesine ve işlem yapmasına izin verilmez. Stake edilen bu token’ların karşılığında yield farming platformu, kullanıcıya ödül olarak FARM token verir.  

Yield farming sisteminin ayrıca riskli bir tarafı da bulunur. Eğer trader’ın stake ettiği kripto varlık değer kaybederse, müdahale imkanı bulunmaz. Yani, kazançlı olduğu kadar riskli de bir sistemdir. Bu sebeple her ne kadar kazanç miktarı cazip gelse de, risk gözetilerek kullanılması gereken bir sistemdir. 

Harvest Finance nasıl çalışır? 

Adını ‘hasat’tan alan Harvest Finance, düzenli olarak kullanıcıları adına ödül token’larını otomatik olarak toplar. Yani, hasat (harvest) eder. Daha sonra ödül olarak toplanan bu token’ları (FARM) otomatik olarak kullanıcının yatırdığı temel varlıklarla takas eder ve kazanılan faizi birleştirir. Bu sayede kullanıcılar, hem zamandan hem de çoklu işlem yapma zahmetinden kurtulur. Ayrıca ağ ücretlerinden de tasarruf edilir.  

Otomatik birikim mekanizmaları sayesinde Harvest Finance, yıllık getiri miktarını iyileştirir. Farmer’lar birikmeye başladığında, Harvest işlemi, en son farming teknikleriyle birlikte mevduatlara otomatik olarak en yüksek verimi sağlarlar.  

FARM coin projesi ve geleceği 

FARM Coin Nedir? Harvest Finance Projesi ve Geleceği 

Bu detaylı Harvest Finance rehberimizde Farm coin nedir sorusuna gelecek olursak, en doğru cevap, platformun native token’ı olduğudur. Kullanıcıların stake havuzlarında kilitledikleri kriptolarına karşılık ödül olarak aldıkları varlıktır. 

Farm Coin’in başka bir faydası da aynı zamanda likidite madenciliği yapmasıdır. Kullanıcılar likidite madenciliği ödülleriyle DEX işlem ücretlerinden bir pay kazanabilmek için diğer DEX’lerdeki LP’lere likidite sağlayabilirler.  

Platformda ödenen likidite teşviklerinin kazanılması için Harvest Finance kasalarında LP token’ları da stake edilebilir. Öte yandan token sahipleri, yönetişim teklifleri oluşturarak oy kullanabilirler. Yani, FARM coin aynı zamanda bir tür yönetişim token’ıdır.  

Eylül 2020’de piyasaya sürüldükten sonra Ekim ortasına kadar 1 milyarlık TVL değerine ulaşan Harvest Finance, anonim bir çekirdek ekip tarafından geliştirilmektedir. Asli token FARM, proje başlatıldıktan sonra adil bir şekilde dağıtılmıştır.  

FARM coin’in geleceğine baktığımızda ise, analistlere göre, gelişen kripto dünyasıyla birlikte paralel bir artış yakalayacağı düşünülüyor. Birçok kripto yatırımcısının ilgi odağı olmayı başarmış olan bu projede, 2022 yılı için büyük yükselişler öngörülüyor. Ancak FARM coin her ne kadar destansı artışlar kaydetse de, yine de yatırımcıların talebine ilişkin bir artışa bağlı. 

FARM havuzu nasıl çalışır? 

Harvest Finance’in Farm havuzunun çalışma mantığı stake’e dayalıdır. Harvest için nakit akışını sağlayan FARM coin, bu verimin %70’ini mevduatın değerini artırmak için kullanır. Kalan %30’luk kısım ise FARM’larını havuza yatıran farmer’lara dağıtır. Ayrıca iFARM’ın değerini artırmak için FARM token’larına dönüştürülür. FARM havuzu, toplamda 690.420 arzıyla haftalık FARM emisyonlarını da almaktadır.  

Yeni oluşturulan token’lar ise haftalık olarak yayımlanır. Sermaye ve likidite sağlayıcılarına %70, geliştirme takımına %20, ek geliştirme ve promosyon ödemeleri için de operasyonel hazineye %10 oranında dağıtılır.  

FARM madenciliği nasıl yapılır? 

FARM token’larının arzı, lansman sırasında sıfır adetti. 4 yıl boyunca basılacak olan FARM token’ları, 690.420 token arzıyla piyasaya sürüldü. Söz konusu 690.420 adetlik arza ise topluluk oylamasıyla karar verildi.  

Piyasaya sürülen token’ların madenciliği staking yoluyla yapılmaktadır. Yani trader’lar, Harvest Finance üzerinde staking yaparak FARM coin’lerini elde edebilirler. FARM coin zaten staking yapan yatırımcılara ödül olarak da dağıtılmaktadır. 

Öte yandan FARM coin sahibi olmak isteyen yatırımcılar, listelenen borsalardan varlığı satın alabilirler.

FARM Coin Nedir? Harvest Finance Projesi ve Geleceği 

FARM coin hakkında sıkça sorulanlar 

FARM coin nasıl elde edilir? 

FARM coin, Harvest Finance platformu üzerinde staking yapan trader’lara ödül olarak dağıtılmaktadır. Yani, madenciliği staking yoluyla yapılır. Ayrıca listelenen kripto para borsalarından da işlem çiftine göre FARM coin alımı yapılabilmektedir. 

FARM coin geleceği nasıl?

FARM coin, Harvest Finance’in asli token’ı olduğundan aslında geleceği platforma bağlıdır. Yani, eğer platform daha fazla yatırımcının staking yaptığı bir havuz haline gelirse, FARM coin’in geleceği de oldukça parlak olacaktır.  

FARM coin en çok kaçı gördü?

FARM coin 2020’de ilk çıkışını yaptıktan sonra, CoinGecko verilerine göre, 2 Eylül’de 5.078 dolara kadar ulaştı. Tüm zamanların en düşük seviyesi ise 40 dolardı.  

FARM coin kimin? 

FARM coin’in arkasındaki geliştirici ekip anonimdir.

‘FARM yapmak’ ne demek? 

FARM yapmak kriptoda; yield, getiri, verim ve üretim gibi anlamlarda kullanılır.   

FARM coin ne zaman çıktı? 

2020’nin Eylül ayında duyurulan Harvest Finance’in FARM coin’i ilk kez 1 Eylül 2020’de piyasaya sürülmüştür. Harvest Finance ile birlikte piyasaya sürülen FARM, platformun yönetişim token’ıdır.

Çıkış yaptıktan yaklaşık 1 ay kadar sonra oldukça büyük bir başarıya ulaşmış ve TVL değerini 1 milyar doların üzerine çıkarmıştır. Şu anda bu değerin oldukça gerisinde olan FARM hakkında analist ve yorumcular, ilerleyen zamanlarda yine büyük yükselişler öngörüyor. 

Coin FARM güvenilir mi? 

Harvest Finance’in FARM coin’inin güvenilirliğinden ziyade platforma odaklanmak çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü FARM coin’in madenciliği sadece staking yoluyla Harvest Finance üzerinden yapılmaktadır. Yani bu noktada, Harvest Finance’de staking’in ne kadar güvenilir ya da ne kadar riskli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.  

FARM coin neden yükseliyor? 

İlk kez piyasaya sürüldükten sonra FARM coin, 1 ay kadar kısa sürede oldukça büyük bir yükseliş kaydetti. Hatta öyle ki, 5.000 doların üzerini bile gördü. Bu destansı yükselişin asıl sebebi ise ‘borç verme’ protokolü olarak görev yapmasıydı. Yatırımcıların ilk kez karşılaştığı ve en kârlı yatırımları bir havuzda toplayan Harvest Finance, kısa sürde 1 milyar dolarlık bir TVL değerine ulaşarak, FARM coin’in de yükselişinde büyük rol oynadı.  

Yükselişin arkasındaki bir diğer neden ise yatırımcı ilgisi oldu. Yatırımcıların sadece stake ederek herhangi bir işlem yapmak zorunda kalmaması, varlığın yükselişinde etkiliydi. Çünkü sistem, yatırımcılardan aldığı kriptoları kendisi yöneterek gas ücretlerinden de tasarruf sağladı.

FARM Coin Nedir? Harvest Finance Projesi ve Geleceği 

FARM coin nereden ve nasıl alınır? 

Harvest Finance üzerinden staking yoluyla elde edilen FARM coin, aynı zamanda listelendiği borsalarda da ticarete açılmıştır. Listelendiği ilk borsalar Binance ve Coinbase’dir. Şu anda ise toplamda 25 farklı borsada işlem görmektedir.  

Bu borsalar arasında öne çıkanlar ise yukarıdaki iki borsaya ek olarak PancakeSwap, Gate.io, Uniswap, MEXC, SushiSwap, Bitrue’dur.  

FARM coin’in satın alınabilmesi için yukarıda saydığımız borsalar üzerinde öncelikle bir yatırımcı hesabı açılması gereklidir. Daha sonra ise FARM coin işlem çiftleri ile alım-satım işlemleri yapılabilmektedir. FARM coin’in işlem çiftleri arasında ise USDT, ETH, INR, WETH, PHTR, USDC, BNT, BTC, QC ve BNB yer almaktadır.  

FARM coin kaç TL? 

FARM coin’in güncel değeri bu rehberin yazıldığı dakikalarda CoinGecko verilerine göre 95.13 dolar, yani 1.393,18 TL’dir. 2 haftalık grafikte %15.7 ve haftalık grafikte %5.6 oranında düşüşte olan FARM, piyasa değerine göre 533. Sıradadır.  

FARM coin tokenomik 

Maksimum arzı 690.420 adet token’la sınırlandırılmış olan FARM coin’in dolaşım arzı şu anda 659.567 adettir. 533. Sırada yer alan FARM, 62.9 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahiptir.  

Son olarak…

Sizler için hazırladığımız Harvest Finance nedir rehberimizin yanı sıra, Wanaka Farm nedir gibi birçok kripto projesini, kriptopedi kategorimizden görüntüleyebilirsiniz. Yakın zamanda durulan NBA Top Shot nedir gibi projeler hakkında da yine Trendkoin üzerinden bilgi alabilir, Telegram kanalımıza katılarak altcoin haberleri ile ilgili en güncel gelişmeleri anında okuyabilirsiniz. 

(Visited 90 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,069.00 3.14%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,946.22 2.44%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.506809 3.99%
solana
Solana (SOL) $ 49.28 5.22%
xrp
XRP (XRP) $ 0.40821 2.44%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.64 3.85%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.084007 2.74%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 1.47%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000131 8.45%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 28.62 4.42%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.86 3.43%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.00 1.35%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.07 4.04%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.431018 0.85%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.632626 2.05%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.75 4.03%