Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriFantom'un iniş çıkışlarının nedenleri

Fantom’un iniş çıkışlarının nedenleri

En büyük 2. halka açık zincir olam Fantom büyümesine devam edebilir mi?

Fantom, tvl

Ocak ayında tüm kripto piyasası aşağı inerken, TVL’sini büyütmeye devam eden ve BSC ile Terra’yı geçen Fantom bundan istisnaydı.

Fantom nedir?

2019 Aralık’ta piyasaya sürülen hızlı, yüksek verimli ve kolay ölçeklenebilir Layer-1 EVM uyumlu genel bir zincirdir. DAG’ye dayalı bir aBFT konsensüs algoritması olan Lachesis tarafından desteklenen ilk genel zincirdir. En önemli özellikleri şunlardır:

  • Düşük işlem maliyetleri. 10 milyon işlem için yaklaşık 1 dolarlık işlem ücreti.
  • Hızlı işlemler. Bir işlemi onaylanması 1-2 saniyedir.
  • Yüksek verim. Saniyede on binlerce işlem gerçekleştirilebilir.


Ekosistem
 

Platform, DEX, getiri, borç verme, staking, coin basım ve türevleri kapsayan 135 protokol dağıtmıştır. Polygon ve Avalanche platformlarının arkasındaki protokollerde beşinci büyük halka açık zincirdir. 

TVL’si Polygon veya Avalanche’dan çok daha büyük olup, geliştirme için çok daha fazla alana sahip bir ekosisteme sahiptir.

En son geçtiğimiz Ağustos ayında Fantom, zincirdeki gelişimi teşvik için 370 milyon FTM’lik yatırım yapacağını duyurmuştu.


Finansman

Bugüne kadar beş stratejik finansman turunu tamamlamış durumda olup, Alameda Research dahil en iyi VC’lerden 100 milyon doların üzerinde yatırım sağlamıştır.


TVL

TVL’si 18,87 milyar olup, Terra ve Binance’i geçerek 2. halka açık zincir durumuna geldi. TVL’yi en çok yüzde 34’le köprü projeleri oluştururken, bunu  yüzde 24’le getiri projeleri takip ediyor.

061FA0C0 964D 4759 8AAA F4892A7A21CA
TVL Dağılımı – Kaynak: Footprint Analytics

TVL’nin birikiminde iki büyük hızlı büyüme dönemi yaşadı.

  • Aşama 1 : 21 Eylül – 11 Ekim arasında: yüzde 857 artış

Hızlı büyümenin nedenleri: AnySwap ve Geist Finance başlıca nedenlerdir. AnySwap, köprülere olan talebin artmasıyla birlikte TVL’nin yüzde 43’ünü Fantom’a sağlamıştı. Geist Finance’s Staking de Fantom için TVL’nin yüzde 34’ünü kilitleyerek yüzde 14.580 APY ile önemli bir sermaye çekmişti.

İlginizi çekebilir:  Bitcoin düşmanı Peter Schiff NFT koleksiyonu çıkardı

Ayrıca Yearn Finance’in Fantom’a geçtiği duyurusu Fantom’un DeFi projesi konusunda güven sağladı.

  • Aşama 2: 1 Ocak’tan günümüze yüzde 224 artarak 20,8 milyar dolara yükseldi. Ethereum’un ardından ikinci en büyük halka açık zincir oldu.

Hızlı büyümenin nedenleri: Bu aşamanın ana nedeni Cronje’nin etkisidir. 1 Ocak’ta Andre Cronje (Yıln.finance’in kurucusu), Fantom’da yeni bir protokol yayınlayacağını ve ardından tokeni zincirdeki en iyi 20 TVL DeFi protokolüne airdrop yapacağını duyurdu. Başlıca DeFi protokolleri, kilitli TVL’leri, özellikle de TVL’yi kilitlemek için vampir saldırılarını kullanan 0xDAO’yu çılgınca biriktirmeye başladı. Sonuç olarak, platformun TVL’si yükseldi.

A37747D4 C123 4429 BA2B DCDB9A6A6DEB
TVL – Kaynak: Footprint Analytics

Yatırım potansiyeli

FTM tokeni 0,02 dolardan, 3,48 dolarlık yüksek bir fiyat ve yüzde 16,300’lük bir yatırım getirisi sağlamıştı.

09D9B2D4 915B 4586 AB13 0459F2193C05
Kaynak: Analytics – FTM Hacim & Fiyatı

Fakat, hızlı büyüme, airdrop’un 25 Ocak’ta bitmesiyle bir dönüm noktasına girdi. Platformun güncel sorunları aşağıda irdelenmiştir.


Popülerliğe aşırı güven

Son birkaç aydaki inanılmaz büyüme neredeyse tamamen Cronje’nin desteğiyle yönlendirildi. Yani, protokolün kaderi onun akibetine bağlı durumda.


Çekicilik eksikliği

Performansı iyi olsa da çok fazla yeni projesi bulunmuyor. Bir ekosistem, büyümeye devam etmek istiyorsa, sürekli yeni proje akışı sağlaması gereklidir. 


Doğrulayıcı düğüm azlığı

Solana’nın 1.000 doğrulayıcı düğümü varken, Terra’nın 100, Fantom’un ise yalnızca 50 adet bulunuyor. Yani, TVL’yi etkileyen DeFi protokollerini çekecek kadar yeterli değil. Platformun yeni doğrulayıcı düğümler eklemesi gerekiyor.

Özetle Fantom en üst sıralarda yer almayı hedefliyorsa, bu sorunlarının çözülmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Fantom coin nedir? FTM coin ne işe yarar?

(Visited 139 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel