Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaFantom (FTM Coin) HaberleriFantom coin nedir? FTM coin ne işe yarar?

Fantom coin nedir? FTM coin ne işe yarar?

Fantom nedir, Fantom platformu ne işe yarar, FTM coin nedir sorularını sizin için araştırdık. İşte Fantom (FTM) hakkında bilmeniz gereken tüm soruların cevapları bu yazımızda. Haydi Fantom evrenine bir giriş yapalım!

Fantom blok zinciri ağı gelişmiş bir DAG tabanlı aBFT konsensüs algoritması olan Lachesis tarafından desteklenmektedir. Fantom üzerine kurulu blok zincirleri hızlı, güvenli ve yüksek oranda ölçeklenebilirdir. Bu özellikler, çok çeşitli endüstrilerde kullanılabilecek merkezi olmayan uygulamalar geliştirilebilmesine olanak tanır.

Fantom hangi sorunu çözüyor? Blok zinciri üçlemesi (Trilemma) nedir?

Blok zinciri üçlüsü, hız, güvenlik ve merkeziyetsizlik arasında denge kurmak zorunda olan dağıtılmış defter teknolojilerinde bilinen bir dağılımdır.

Üçlemeye göre, herhangi bir ödün vermeden üçünü aynı anda optimize etmek mümkün değildir. Örneğin, Bitcoin gibi dağıtılmış bir defter, fikir birliği protokolü ve merkeziyetsizlik yoluyla tartışmasız güçlü bir güvenliğe sahiptir, ancak sonuç olarak hızdan vazgeçer.

Fantom, asenkron Bizans Hata Toleransı (“aBFT”) elde ederek bu zorluğun üstesinden gelir. Fantom’un aBFT konsensüsü, işlemlerin eş-zamansız olarak işlenmesine izin vererek, Ethereum ve Bitcoin gibi senkron BFT defterlerine kıyasla işlemlerin hızını ve verimini artırır.

Fantom, merkeziyetsizlik ve güvenliği, herkesin herhangi bir zamanda ağa katılıp ayrılabileceği ve tüm düğümlerin (node) eşit olduğu izinsiz ve lidersiz bir konsensüs protokolü aracılığıyla sağlar.

Konsensüs algoritması nedir?

Konsensüs algoritması, dağıtılmış ağlardaki node’lar arasında anlaşmaya varmak için bir mekanizmadır. Merkezi bir otoriteye olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve tüm ağın veriler ve olayların sıralanması konusunda güvenilir bir şekilde anlaşmasını sağlar.

Ağa katılan düğümler (node), defterin tam bir kopyasını tutar ve fikir birliği protokolünün üzerine inşa edilen uygulamaların doğru şekilde çalışmasına izin verir.

aBFT (Eş-zamansız Bizans Hata Toleranslı) fikir birliği nedir? Ethereum ve Bitcoin gibi blok zincirlerden farkı nedir?

aBFT konsensüsü “asenkron Bizans Hata Toleranslı” konsensüs anlamına gelir. Bir ağın “Bizans Hata Toleranslı” olduğu söylendiğinde, ağın bir kısmı kötü niyetli hareket etse bile düğümlerin olayların sıralaması konusunda hala bir anlaşmaya varabileceği anlamına gelir.

Asenkron BFT, ağdaki düğümlerin, herhangi bir zamanlama varsayımına bağlı olmaksızın işlemleri içeren olay bloklarını doğrulamasını sağlar. Bu, güvenlik veya merkeziyetsizlikten  ödün vermeden işlemlerin ağ tarafından daha hızlı onaylanmasını sağlar. Bir işlem ağ tarafından onaylandığında, tam bir kesinliğe ulaşır ve değiştirilemez veya geri alınamaz. aBFT konsensüsü, düğümler arasındaki bazı mesajlar kaybolduğunda bile işlemler üzerinde anlaşmaya varır, bu da ağı daha esnek hale getirir.

Ethereum ve Bitcoin gibi blok zincirleri senkronizedir, yani işlemler birer birer bloklara eklenir. En çok bloğa sahip zincirin olayların son sırasını belirlediği en uzun zincir kuralını takip ederler. Daha önceki bloklardaki işlemlerin, daha yeni işlemlere kıyasla, olayların son sıralamasının parçası olma olasılığı çok daha yüksektir. Bu nedenle, bu ağlar, bir işlemin kalıcı olarak blok zincirinin bir parçası olmasını sağlamak için birden fazla onay gerektirir. Bu davranış, işlemlerin aBFT fikir birliğine göre daha yavaş onaylanmasına yol açar.

Lachesis nedir?

Lachesis, Fantom’un aBFT konsensüs algoritmasıdır. Lachesis eş-zamansız, lidersiz, Bizans Hata Toleranslı ve nihaidir. Bu nedenle, Fantom üzerine kurulu herhangi bir dağıtılmış defter çok merkezi olmayan, güvenli ve yüksek verimli ve düşük kesinliğe sahip.

Kesinlik (Finality) nedir?

fantom 1024x576 1

Kesinlik, bir işlemin herhangi bir tarafça değiştirilemeyeceği veya geri alınamayacağı anlamına gelir. Lachesis gibi aBFT konsensüs algoritmaları, mutlak kesinliğe ulaştıklarından, kesinlik için çok kısa bir zamana sahiptir. Mutlak kesinlik, bir bloğa dahil edildiğinde bir işlemin nihai olarak kabul edilmesi anlamına gelir.

Fantom söz konusu olduğunda, Opera Zinciri 1 ila 2 saniye içinde kesinliğe ulaşabilir.
TxFlow, bir saniyeden daha kısa sürede kesinliğe ulaşabilir.

Tersine, Nakamoto konsensüs protokolleri olasılıksal kesinliğe dayanır. Bu durumda, bir işlemin geri alınmama olasılığı zamanla artar. Bir bloğun üzerinde ne kadar çok blok oluşturulur ve böylece onun doğru olduğu onaylanırsa, o bloktaki bir işlemi geri almak o kadar zor ve maliyetli olacaktır. Bir noktada, eski blokları değiştirmek teorik olarak imkansız hale gelir ve olasılıksal kesinliği neredeyse %100’e çıkarır.

Bitcoin’in 30 ila 60 dakikalık bir kesinliği vardır; Bitcoin kullanırken, işlemin nihai ve geri döndürülemez olduğunu düşünmeden önce birkaç blok onayı beklemeniz gerekir. Ethereum’un birkaç dakikalık bir kesinliği vardır.

TxFlow nedir?

TxFlow, yanıt verme için tasarlanmış bir aBFT ara yazılım protokolüdür. Ağ güvenliğini garanti eden Lachesis gibi geleneksel bir konsensüs algoritmasıyla birlikte çalışır.

TxFlow, saniyenin altında gecikme süresi elde edebilir, bu da onu anında onay gerektiren herhangi bir uygulama için ideal hale getirir. Konu ile ilgili şu bağlantıları ziyaret edebilirsiniz: “GitHub ve TxFlow

FTM bir ERC20 tokeni mi?

Fantom’un bir ERC20 tokeni vardır, ancak doğrudan Opera ana ağında kullanılamaz.

Aşağıda mevcut dolaşımda olan farklı FTM tokenlerinin dökümü verilmiştir:

  1. Opera FTM: Fantom’un ana ağı Opera Zincirinde kullanılır
  2. ERC20: Ethereum
  3. BEP2: Binance

(Fantom Opera adresleri, Ethereum adresleriyle (0x…) aynı yapıyı paylaşır, ancak bunların Ethereum adresleri değildir.)

Fantom Cüzdanıma ERC20 tokenleri gönderebilir miyim?

Hayır. Bunları önce https://multichain.xyz/ kullanarak ana ağ FTM’sinde değiştirmeniz gerekir .

FTM tokeninin amacı nedir?

FTM tokeninin, Fantom ekosisteminde bir dizi kullanım durumu vardır. İyi işleyen, sağlıklı bir ağ için önemli bir rol oynar.

1.Ağın güvenliğini sağlama

Fantom, doğrulayıcıların FTM’yi tutmasını gerektiren bir Proof-of-Stake sistemi kullanır.
En az 1.000.000 FTM’ye sahip olan herkes, dönem ödülleri ve işlem ücretleri kazanmak için kendi doğrulayıcı düğümünü çalıştırabilir. Her FTM sahibi, epoch ödüllerini almak için tokenlerini bir doğrulayıcıya devretme seçeneğine sahiptir. Doğrulayıcılar daha sonra hizmetleri için küçük bir ücret alırlar. Doğrulayıcılar, FTM’lerini kilitleyerek ağın merkezi olmayan ve güvenli olmasına yardımcı olur.

2.Ağ ücretleri

Doğrulayıcıların hizmetleri ve işlem spam’ini önlemek için, Fantom ağı içinde gerçekleştirilen her eylemin küçük bir ücreti vardır. Bu ücret FTM’de ödenir.

3.Zincirleme yönetimde oylama

Fantom ekosistemiyle ilgili kararlar, şeffaf zincir üstü oylama kullanılarak alınır. Oylar, bir işletmenin sahip olduğu FTM miktarına göre ağırlıklandırılır. Temel olarak, 1 FTM 1 oya eşittir. Yönetim tokeni olarak FTM ile, doğrulayıcılar ve yetki verenler, blok ödülleri, teknik komiteler ve benzeri gibi ağ parametrelerine oy verebilirler.

4.Ek kullanım durumları

FTM yaklaşan Fantom Defi paketi üzerinde teminat olarak kullanılacaktır fantom.finance.

Fantom’da stake yapmanın amacı nedir?

Staking, Fantom Ağı’nın güvenliğini sağlamak için kullanılır. Opera ağı Proof-of-Stake kullanır: onaylayıcılar ve yetki verenler, tokenlerini stake ederek ağın güvenliğini sağlamaya katkıda bulunur ve karşılığında ödüller alır.

FTM’yi nasıl stake edebilirim?

Fantom’un FTM tokenini en az 1 FTM ile stake edebilirsiniz.

Stake yapmak kolaydır: PWA cüzdanını (masaüstü/mobil) kurun. FTM’nizi bir borsadan veya bir ERC20 cüzdanından Opera adresinize aktarın. Saygın bir doğrulayıcı seçin ve hisseye tıklayın.

Binance gibi borsalarda FTM stake edebilir miyim?

Şu anda borsalarda FTM yatıramazsınız.

FTM için stake ödülleri nelerdir?

Şu anda, FTM için stake ödülleri %13 APR’dir. Fantom’daki ödüller dinamiktir ve staking katılımı arttıkça azalır.

Opera’da doğrulayıcı nasıl çalıştırılır?

Fantom’un Opera Zincirinde bir doğrulayıcı düğümü çalıştırmak için minimum 1.000.000 FTM hissesi ve bazı donanım özellikleri gereklidir.

FTM’yi nerede saklayabilirim?

Opera FTM’yi mobil ve masaüstü için resmi PWA cüzdanda saklayabilirsiniz .

Bu cüzdanlar yalnızca Opera Network FTM’yi destekler. ERC20 veya BEP2’yi desteklemezler.

Opera ağı

Fantom Foundation Partners With Dubai 1024x576 1

Fantom’un Opera Ağı, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tamamen uyumludur. Ayrıca Web3JS API ve RPC desteğine sahiptir. Solidity veya Vyper’da yazılan, Ethereum’da derlenen ve dağıtılan tüm akıllı sözleşmeler, Opera Ağı ile tamamen uyumludur.

Fantom şu anda hem Sidney Üniversitesi Programlama Dilleri grubu hem de Yonsei Üniversitesi Gömülü Sistem Dilleri ve Derleyiciler Grubu ile yeni bir “Fantom Sanal Makinesi” (FVM), yorumlayıcı ve veri tabanı oluşturmak için çalışıyor. EVM. FVM, Solidity programlama dili ile uyumlu olacaktır.

Fantom, Cosmos SDK ile de uyumludur. Geliştiriciler, Fantom’un son derece hızlı ve güvenli aBFT fikir birliği mekanizmasını temel katman olarak kullanabilir ve bunun üzerine Cosmos SDK’yı kullanabilir.

Fantom hangi programlama dillerini destekliyor?

Fantom’un Opera ağı, hem Solidity hem de Vyper’ı içeren Ethereum’un EVM için desteklediği tüm akıllı sözleşme dillerini destekler.

Opera nedir?

Uygulamalar için akıllı sözleşme entegrasyonuna sahip tamamen merkezi olmayan bir blok zinciri ağıdır. Ethereum Sanal Makinesi ile uyumludur ve Fantom’un aBFT konsensüsü tarafından desteklenmektedir. Böylece Ethereum üzerinde geliştirilen akıllı sözleşmeler, ölçeklenebilirlik ve güvenlik artışıyla Opera üzerinde çalışabilir.

Fantom ana ağı ne zaman başlatıldı?

Fantom Opera Zinciri 27 Aralık 2019’da başlatıldı.

Fantom nasıl yönetilir? Zincir içi yönetişim neye benziyor?

Fantom Vakfı, topluluk ve doğrulayıcı düğümler tarafından tavsiye edilen ağın yönetiminden sorumludur.

(Visited 206 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,064.45 3.84%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,796.25 5.22%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.542811 4.22%
solana
Solana (SOL) $ 42.91 5.75%
xrp
XRP (XRP) $ 0.382605 1.94%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.26 7.49%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.070518 1.73%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 3.67%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.77 7.27%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.62 9.50%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.12 2.37%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.52 3.37%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.3757 3.83%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.940527 2.79%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.63 10.82%