Cuma, Ocak 28, 2022
Ana SayfaBitcoin HaberleriFaiz artış rüzgarları, kripto piyasalarını baskılıyor!

Faiz artış rüzgarları, kripto piyasalarını baskılıyor!

Faiz artışları ve Fed'in varlık alımlarını azaltması, kripto piyasalarındaki belirsizliği artırıyor. Bitcoin hisse senetleri ile giderek daha fazla bağıntılı hale geldi ve asimetrik bir varlık olduğu hikayesi değişiyor.

Kripto piyasaları, abd

ABD’de en son açıklanan işsizlik başvurularındaki artış ve FED’in beklenen faiz artışları, hisse senedi ve kripto piyasaları üzerinde baskı yaratıyor.

Bitcoin yavaş yavaş hisse senetleri ile daha fazla bağıntılı hale geldi ve bağlantısız bir varlık olduğu hikayesi gücünü kaybetti.

Piyasalar önceki gün yıllık enflasyon oranının %7,0’a ulaştığı haberleriyle keskin bir yükseliş yaşadı. Enflasyona karşı Bitcoin’in bir korunma aracı olduğu anlatısı, artışta etken oldu.

Diğer göstergeler de, kriptolardaki olumlu duygularda artışa yol açtı. Vadeli işlemlere açık pozisyonlar yükseldi, borsalardan daha fazla BTC akışı olması daha az satıcı olduğunu gösterdi. Long pozisyonların sayısı arttı.

İşsizlik oranı istikrarlı bir şekilde iyileşti, ancak son işsizlik başvuruları raporu, yeni Covid-19 dalgasının ekonomiye zarar verdiğini gösteriyor.

Covid-19’un son yükselişinin yarattığı belirsizlik ve FED’in varlık alımlarını azaltma ve faiz oranlarını artırma planları nedeniyle, piyasa oyuncuları kısa vadeli kripto piyasalarında hala ikna olmamış gibi gözüküyor.

Bitcoin son 24 saatte yine bir geri çekilme yaşadı. BTC son 24 saatte yüzde 2 düşerek yazım esnasında 42.892 dolar seviyesinde görünüyor.

İşsizlik iddiaları

Kriptolar ve  geleneksel piyasalar, ABD Bureau of Labor Statistics (BLS) tarafından açıklanan ilk işsizlik başvurularındaki keskin artıştan olumsuz etkilendi. 

Son artış, Kasım ayından bu yana işsizlik başvurularındaki en büyük artış olup ekonomiyi tehdit edebilecek ölçüde artan Covid-19 vakalarının ardından bir eğilime işaret ettiği yönünde bir endişe oluşturdu.

Faiz oranı artırımları ve varlık alımlarının azaltılması

Dün FED’den Lael Brainard, Senato Bankacılık Komitesi’ndeki oturumda, “FED’in muhtemelen Mart ayı ortasında tahvil alımlarını yavaşlattığı anda, bir dizi faiz artırımına başlayabileceğini” söyledi.

Öte yandan mevcut piyasadaki psikoloji, daha önce tamamen ilişkisiz olduğu düşünülürken, geleneksel piyasalar ile kripto piyasaları arasında bir korelasyon meydana getirdi.

4CB0168E 3100 4F94 A79A 43BB0AF05B49
SPX/BTC Korelasyonu, Kaynak: Delphi Digital

Hisse senetleri ve kriptolar arasındaki korelasyon bize ne anlatıyor?

Bitcoin ve kripto paraların ilk amacı, fiat paraların sistemini ve devletlerin yapacağı ekonomik müdahaleleri atlatmak için bir araç olarak kullanılabilmeleriydi.

Bazıları hala kripto paraları bu şekilde görse de, ana akım medyaya sıklıkla konu olması ve son yıllarda kurumlar ile vatandaşların piyasaya yoğun girişleri, kriptoları yavaş yavaş geleneksel piyasalardaki dalgaların etkisine açık hale getirdi.

Kripto varlıklarının, öngörülebilir bir gelecekte daha çok benimsenmesi veya şimdikinden daha yüksek enflasyon seviyeleri (ABD’de) gerçekleşene kadar, bir dereceye kadar geleneksel piyasalarla ilişkili kalmaya devam etmesi muhtemel görünüyor.

Bitcoin’in yönü

İleriye dönük muhtemel senaryolara göre, Bitcoin ve kripto piyasalarının hisse senetleri ile senkronize hareket etmesi ve yatırımcıların artan faiz oranları nedeniyle nakit paraya dönmesiyle daha da derin bir düşüş yaşanabilecektir.

Özellikle Bitcoin’in kısa vadede 40.000 dolar destek ile 46.000 dolar direnç seviyleri arasında yanal hareket etmesi muhtemel görünüyor.

(Visited 138 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 36,904.00 1.94%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,451.60 1.16%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 384.84 4.34%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.03 0.44%
solana
Solana (SOL) $ 90.80 0.45%
xrp
XRP (XRP) $ 0.601032 0.57%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 17.83 0.92%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.139439 0.68%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021 0.52%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 48.38 14.53%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 64.99 0.40%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.65 4.50%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.33 1.89%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 106.93 0.19%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.94754 1.23%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.63 1.84%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 45.11 4.02%