Pazar, Haziran 4, 2023
Ana SayfaAltcoin Haberleri“Ethereum Shangai Yükseltmesi” sonrası ETH 1.900 doları geri kazandı

“Ethereum Shangai Yükseltmesi” sonrası ETH 1.900 doları geri kazandı

Ethereum Shangai Yükseltmesi sonrası ETH 1.900 doları geri kazandı

Yaklaşık 35 milyar dolarlık ETH’nin kilidini açarak, geri çekilebilmesini sağlayan Ethereum Shangai yükseltmesi bu geceyarısı başarıyla gerçekleştirildi.

(Daha sonradan Shapella olarak adlandırılan) Ethereum Shanghai yükseltmesi sonrasında, ETH’nin fiyatı büyük ölçüde değişmeden kaldı, hatta hafifçe yükseldi. Geceyarısından bu yana Ether fiyatı kabaca yüzde 3 yükseldi.

Yeni güncelleme, kullanıcıların Beacon zincirinin piyasaya çıkmasından bu yana stake ettikleri ETH’lerini geri çekmelerine izin verdiği için Ethereum topluluğu için büyük bir olay olarak görülüyor.

Bu geceyarısı saat 01:42’de tamamlanan güncellemeden yaklaşık 30 dakika sonra, 5.413 ETH’lik (yaklaşık 10 milyon dolar değerinde) 285 çekim işlemi gerçekleştirildi.

Yükseltme, Ethereum’un, stake edilmiş ETH’nin ağdan çekilmesini sağlayarak, kullanıcıların işlemleri doğrulamak için ağla ETH’yi paylaştığı ve yeni oluşturulan Ether ile ödüllendirildiği hisse kanıtı (PoS) ağına geçişini tamamladı. Ethereum’a yatırılmış 35 milyar dolarlık ETH, daha öncesinde, kilitli ve erişilemezdi.

Güncelleme gerçekleşirken, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin şöyle söyledi:

Protokolün geçişinin en zor ve hızlı bölümlerinin temelde sona erdiği bir aşamadayız. Hala çok önemli şeyler yapılması gerekiyor, ancak bunlar daha yavaş bir şekilde, güvenle yapılabilir. Ethereum Shangai yükseltmesinden sonra, işlemleri daha ucuz ve daha hızlı hale getirmek geliştiriciler için bir sonraki büyük zorluk olacak.

Şangay yükseltmesi ETH'de satış baskısına neden olacak mı

Ethereum Shangai yükseltmesi sonrası volatilite bekleniyordu

Daha öncesinde bazıları, ETH çekimlerinin fiyat üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacak büyük bir arz artışı yaratabileceğine dair endişelerini paylaşmışlardı. Hatta bazı analistler, yükseltmenin hemen ardından 300 milyon dolardan fazla ETH’nin tasfiye edilmesini bekliyorlardı.

Ancak ETH fiyatı herhangi bir şekilde etkilenmemiş görünüyor, en azından şimdilik. Peki neden?

Bunun bir nedeni, stake edilmiş tokenlerin çoğunun, müşterilere staking tokenları veren aracı staking havuzları ve merkezi kripto borsaları aracılığıyla Ethereum’a yatırılmış olması olabilir. Bu anlamda, “Ethereum Shangai Yükseltmesi” öncesinde rehin tutulduğu varsayılan tokenlerin çoğu aslında bir süredir likit durumda.

İlginizi çekebilir:  Bu yeni hamle LUNC fiyatını 1 dolara çıkarabilir

Nitekim, Ethereum katmanı ürün başkanı Jacobc.eth şöyle söylüyor:

Çoğu insan [stake edilmiş ETH]’yi oldukça uzun bir süredir satabiliyor, çünkü ETH’nin çoğunluğu Lido veya Rocket Pool gibi likit staking programlarına sahip platformlar aracılığıyla stake ediliyor.

Bununla birlikte, uzun süredir ETH stake edenler, mevcut fiyat itibariyle hala maliyetin altında olup, tokenlerini mevcut fiyattan satmaları daha az olası görülüyor.

Yeni durumla, kısa vadede ETH fiyatında dalgalanmalar olabilir. Ancak, ağda stake edilmiş durumdaki 18 milyon ETH’nin tamamı, limitleri korudukları için hemen çekilmeye müsait olmayacak.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel