Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaEthereum (ETH Coin) HaberleriEthereum Name Service (ENS) nedir, ENS Coin nereden alınır?

Ethereum Name Service (ENS) nedir, ENS Coin nereden alınır?

Ethereum Name Service ENS nedir

Paris Hilton’un da kullandığı, DNS’e benzeyen Ethereum Name Service (ENS) nedir, ENS kim tarafından yönetilir, ENS coin nedir, ENS coin nereden alınır? İşte tüm detaylar..

Ethereum Name Service (ENS) nedir?

Ethereum Name Service (ENS), Alan Adı Sistemi’ne (DNS) oldukça benzer faaliyet gösteren bir isim sistemidir. Fakat ENS’yi DNS’ten ayıran en temel fark, ENS’nin blok zincir tabanlı olması ve Ethereum blok zincirini kullanmasıdır.

DNS’e benzeyen Ethereum Name Service, web sitesi alanlarını yönetmek, ETH ve ERC20 tokenlerini göndermek için güvenli ve merkezi olmayan bir yol sunar. Kurucuları ise Ethereum Vakfı’ndan Nick Johnson ve Alex Van de Sande’dir.

ENS coin nedir?

ENS coin, Ethereum Name Service’nin asli tokenidir. ENS token sahipleri varlıklarını şirket yönetiminde kullanabilirler. Örneğin; fiyatlandırma, protokol değişiklikleri ve hazine içindeki fonların nasıl yönetileceğine ilişkin kararlar alabilirler.
ENS token, kripto borsalarında ABD doları ve diğer kripto para birimleriyle takas edilebilir bir tokendir ve projenin geliştiricilerine finansal bir yaşam çizgisi sağlar.

ENS coin nereden alınır?

ENS coin dünyanın en büyük borsalarından birisi olan Binance üzerinden satın alınabilir. Satın alma işleminden önce Binance borsasına üye olmak gereklidir. Üyeliğin ardından güvenli bir şekilde satın alma işlemini gerçekleştirilebilir.

ENS Coin; Binance platformunda ENS/BTC, ENS/BNB, ENS/USDT ve ENS/BUSD paritelerinde bulunmaktadır.

ENS coin piyasa değeri ne kadar?

ENS coin şu anda CoinGecko verilerine göre 24 saatlik grafikte %5.1 artışla 15.10 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 346.808.065 dolar seviyesinde. 

İlginizi çekebilir:  Valkyrie Ether vadeli işlemlerine erişim sunacak

ENS’yi bu kadar özel kılan şey ne?

parishiltonens
Kaynak: Twitter / Paris Hilton
Ethereum Name Service, Ethereum’un akıllı sözleşmeleri üzerine kuruludur ve DNS’den daha güvenli, özel ve sansüre karşı dirençlidir.
ENS’nin arkasındaki ekip, internet adlandırma altyapısını; açık, merkezi olmayan, toplum odaklı ve kâr amacı gütmeyen temel bir bileşen olarak görüyor.
Ayrıca ENS, bazı rakiplerinin aksine DNS’yi değiştirmek istemiyor. ENS, her şeyden önce blok zincir adresleri ve Web3 kaynakları için dağıtılmış, güvenilir ad çözümlemesi sağlamaya odaklanıyor.
Ek olarak; .eth alan adları aslında birer NFT’dir. Kayıtlı bir kişiyi transfer etmek istiyorsanız farklı bir kişiye .eth adını vererek silinemez tokenler gönderebilirsiniz. Örneğin Paris Hilton, .eth adını kullanan bir hesaba sahip ve bu hesap ismi, onu bir NFT haline getiriyor.

Kendi ENS alan adınızı nasıl edinebilirsiniz?

Ethereum Name Service ile alan adı almak birçok kullanıcı için merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Aynı DNS’de olduğu gibi kullanıcılar sadece kullanılabilir alan adlarını alabilirler. Kullanılabilir alan adlarını bulmak için ise için ens.domains adresi üzerinden arama yapılmalıdır.

Kullanmaya uygun bir alan adı bulduktan sonra, sistem kayıt işlemleri ile ilgili neler yapılması gerektiği konusunda kullanıcıları yönlendirir. Ek olarak yılda 5.00 ABD Doları bedeli olan bir etki alanını kaç yıl kullanmak istediğinizi de seçtirir.

(Visited 101 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz