Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriEthereum Merge’le Layer-2’lere Gerek Kalmayacak Mı?

Ethereum Merge’le Layer-2’lere Gerek Kalmayacak Mı?

Ethereum Mergele Layer2lere Gerek Kalmayacak Mı

Bugün Ethereum Merge yükseltmesiyle, protokol bir iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından, hisse kanıtı (PoS) tasarımına geçiyor.

Değişiklik aynı zamanda, ağa kaynak sağlamak için ETH ile ödüllendirilen Ethereum madencileri için bir gelir akışının sonu anlamına da geliyor.

Peki, Boba Network, Loopering, Polygon ve Arbitrum One gibi Layer-2 çözümleri hala geçerli olacak mı?

Ethereum Merge’deki Yanılgılar

Geliştiriciler, hisse kanıtına geçişin ağı daha ucuz, hızlı ve çevre dostu hale getireceğini belirtiyorlar.

Fakat bazı popüler Ethereum tabanlı ürünlerin arkasındaki kodlayıcılar bu konuda çok sayıda yanılgı olduğunu söylüyorlar.

Geliştiriciler, faydalarına rağmen, Merge’ün ağı çok daha ucuza veya hemen ölçeklenebilir hale getirmeyeceğini ifade ediyorlar.

Örneğin, kripto güvenlik şirketi Halborn’dan Steven Walbroehl şöyle söylüyor:

Ethereum Merge ilgili en büyük yanılgı, gas ücretlerini düşüreceği hususu. Bu doğru değil. Yükseltme, daha düşük gas ücretleri ile sonuçlanacak bir proses değil, konsensüs mekanizmasının bir değişikliğidir.

Walbroehl ayrıca, Twitter’daki genel kanıya rağmen, Merge’ün Layer-2 veya temel blok zincirleri üzerinde büyük bir etkisi olmayacağı düşüncesinde.

Layer-2’ler çekirdek Ethereum ağında “sınırlamaları telafi etmek için” varken, Arbitrum ve Optimism gibi Layer-2 çözümlerinin hız ve gas maliyetinde tasarruf sağlamaya ve kullanılmaya devam edecektir.

Autonomy Network CEO’su James Key de, Ethereum Merge’ün ölçeklenebilirliği önemli ölçüde iyileştirmesinin olası olmadığını söyleyenlerden.

Merge’ün Ethereum’a daha çok ölçeklenebilirlik getireceği aslında yaygın bir yanılgı; zira, ağı daha verimli ve çevre dostu yaparken, işlemleri daha ucuza getirmiyor.

Key, ölçeklenebilirliğin, ağda, “sharding” tanıtıldığında geleceğini belirtiyor. Sharding, ölçeklendirmek amacıyla Ethereum altyapısını daha küçük parçalara bölmek için önerilen bir yöntemdir.

Ancak o zaman bile, ücretlerin Layer-2 çözümlerindekilerin düzeyine düşmesi muhtemel; bu da kullanıcıların Ethereum yerine bu çözümleri kullanması anlamına gelir.


DeFi uygulamalarının çoğu aynı parça üzerinde olmak isteyeceklerdir. Ücretler Layer-2’lerde hala daha ucuz olacağından, bu çözümleri bugüne kıyasla kullanmak daha da büyük bir teşvik sağlayacaktır.

(Visited 61 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Polkadot Parachain teknolojisi ile ilgili yeni yol haritasını açıkladı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz