Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriEthereum Layer 2 ölçeklendirme çözümü Arbitrum One çöktü

Ethereum Layer 2 ölçeklendirme çözümü Arbitrum One çöktü

arbitrum, layer 2, ethereum

Ethereum’un önde gelen Layer 2 ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum One çöktü.

Projenin arkasındaki ekip, Pazar öğleden sonra ağın sorunlardan muzdarip olduğunu doğrulayan bir tweet yayınladı. Gönderide şu ifadelere yer verildi:

“Şu anda Sıralayıcı (Sequencer) kesintisi yaşıyoruz. Biz onu geri yüklemeye çalışırken gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz. Sistemdeki tüm fonlar güvende ve güncellemeleri burada yayınlayacağız.”

Arbiscan ve Offchain Labs’tan alınan veriler, projenin Arbitrum One zincirindeki son bloğun 4509808 olduğunu ve bu bloğun 13:29’da işlendiğini gösteriyor. Yani haber yazım saatine göre altı saatten fazla bir süredir kapalı olduğu anlamına geliyor.

Arbitrum daha önce de benzer sorunlar yaşadı, ancak bugünkü olay daha şiddetli görünüyor. Eylül ayında Arbitrum One zinciri bir kez daha kesintiye uğradı ancak sorun bir saat içinde çözüldü.

Arbitrum, Ethereum’un bugün en çok kullanılan Layer 2 çözümü olup, toplam değeri 2,5 milyar doların üzerinde. Ağustos 2021’de ana ağda piyasaya sürülmesinden bu yana, Ethereum’un Balancer ve Uniswap gibi en iyi DeFi protokollerinin birçoğunun ilgisini çekti. Öte yandan gelecekte daha fazlasının gelmesi bekleniyor.

Arbitrum, işlemleri çağrı verileri olarak Ethereum ana ağına göndererek işlemleri temel zincirden önemli ölçüde daha yüksek hızlarda ve daha düşük maliyetlerde işleyen Optimistic Rollup’lardan yararlanır. Optimistic Rollup’lar varsayılan olarak hesaplamayı işlemez, ancak para çekme işlemleri zor bir sürece tabi olduğu için mainnet’e para göndermenin bir hafta kadar sürebileceği konusunda bir zayıflık yaşarlar.

Yüksek gas ücretleri Solana ve Avalanche’a fırsat sundu

Optimistic Rollup’lar, Optimistic Rollup’larda kullanılan sahtekarlık kanıtları yerine Sıfır Bilgi kanıtlarını (Zero-Knowledge proofs) kullanan ZK-Rollup’ların yanı sıra Ethereum’un ana Layer 2 ölçeklendirme silahından biri olarak kabul edilir. Ethereum inananları, yeni Optimistic Rollup ve ZK-Rollup‘un ortaya çıkmasının 2022’de ağ ölçeğine yardımcı olacağını umuyor, çünkü 64 yeni parça zincirinin ekleneceği Ethereum 2.0’ın tamamlanmasına hala biraz zaman var.

İlginizi çekebilir:  Tarih belli oldu! Ripple davasında karar çıkıyor

Ethereum, NFT’lere, DeFi’ye ve genel olarak kripto varlıklarına artan ilgi sayesinde geçen yıl artan kullanım görse de, ETH’nin fiyatı yükseldikçe kullanıcılar yıl boyunca yüksek gas ücretlerinden rahatsız oldu. Sonuç olarak, Solana ve Avalanche gibi daha yeni Layer 1 ağları, 2021’in ikinci yarısında ön plana çıktı. 

2022’nin Layer 2’nin benimsenmesi için önemli bir yıl olması bekleniyor. Bununla birlikte, bugünkü kesintinin kanıtladığı gibi, Layer 2 ekosistemi hala emekleme aşamasında ve Ethereum rakiplerinin ağdaki pazar payının bir kısmını yakalamaları ve almaları için bir fırsat sunmaya devam ediyor.

(Visited 94 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz