Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriEthereum Kurucusu: "Layer-3'ler Devrim Yaratacak"

Ethereum Kurucusu: “Layer-3’ler Devrim Yaratacak”

Ethereum Kurucusu: "Layer-3'ler Devrim Yaratacak"

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, yakın tarihli bir gönderide, Layer-3 kavramının genellikle Layer-2 ölçeklendirme tartışmalarında olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Kısaca Buterin, 2. katman çözümlerin ağdaki hiper ölçeğe çok daha fazla odaklandığını belirtti. Bununla birlikte, L3, özelleştirilmiş işlevsellik sağlayacak. Ona göre Layer-3’ün dikkate alınması çok önemlidir çünkü 2. katmandan farklı işlevler üstlenir.

Aynı ölçekleme şemasını kendi üzerine yığmaktan oluşan üç katmanlı bir ölçekleme mimarisi genellikle iyi çalışmaz. İki roll-up katmanının aynı teknolojiyi kullandığı roll-up’ların üstündeki roll-up’lar kesinlikle kullanmaz. Ancak ikinci katmanın ve üçüncü katmanın farklı amaçlara sahip olduğu üç katmanlı bir mimari çalışabilir.

Buterin, kullanım durumlarının üç vizyonunu paylaşarak, L3’ün gelecekte çok önemli bir yerde olacağına inanıyor. Gizlilik için “zk” kanıtlarından yararlanacak gizlilik tabanlı uygulamalara atıfta bulunmada büyük bir rol oynayabileceğini söyledi. Buterin, bunu “Özelleştirilmiş İşlevsellik” olarak tanımladı.

Ek olarak, hesaplama için Ethereum Sanal Makinesini (EVM) kullanmak istemeyen özel uygulamalar için özelleştirilmiş ölçeklendirme, gelecekte Layer-3’ün başka bir kullanım durumu olacaktır.

Ayrıca Validium’lar aracılığıyla “zayıf güvenilen” bir ölçeklendirme olan zk kanıtı (zk-Proof) bir teknoloji için de kullanılabilir. Ona göre kurumsal blok zinciri uygulamaları için önemli olabilirler.

Zincirler Arası İşlemleri İki Farklı L2 Yürütebilir

Ne olursa olsun, L-3 yapısının L-2 modellerinden daha verimli olup olmayacağı belirsizdir. 

İki katmanlı model yerine üç katmanlı model için olası bir argüman şudur: üç katmanlı bir model, tüm bir alt ekosistemin tek bir roll-up içinde var olmasına izin verir, bu da ekosistem içindeki etki alanları arası işlemlerin pahalı olan L-1’den geçmek zorunda kalmadan çok ucuza gerçekleşmesine izin verir.

Buterin, aynı zincire bağlı iki farklı L-2 arasında zincirler arası işlemlerin kolay ve ucuz bir şekilde gerçekleştirilebileceğini de belirtti. Ancak, Layer-3’leri oluşturmak, ağı daha verimli hale getirmeyebilir.

İlginizi çekebilir:  Ünlü analist: Bitcoin ve Ethereum'da son büyük fırsat!

StarkWare’in yeni üretilen özyinelemeli geçerlilik kanıtlarının (Validity Proof) artık Ethereum ölçeklenebilirliği ile ilgili olmadığı da bilinen bir durum. Ethereum yazılım firması ConsenSys’in ürün müdürü Declan Fox da özyinelemeli roll-up’lar ve ispatlarla sonsuz ölçeklendirmenin teorik olarak mümkün olduğuna inanıyor.

StarkWare kurucu ortağı Eli-Ben Sasson, Immutable X üzerinde tek bir işlemde 600.000 değiştirilemez token’ın (NFT) özyinelemeli kanıt sayesinde toplandığını açıkladı.

(Visited 80 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz