Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaEthereum (ETH Coin) HaberleriEthereum geliştiricileri o işlemi İki ay erteledi

Ethereum geliştiricileri o işlemi İki ay erteledi

Ethereum geliştiricileri, “zorluk bombasını” iki ay ertelemeye karar verdi, bu da The Merge (birleştirme) için daha uzun bir bekleme anlamına gelebilir.

Ethereum geliştiricileri o işlemi İki ay erteledi

Ethereum çekirdek geliştiricileri Cuma günü, ağı hisse kanıtına taşıyacak olan Birleştirme’de (The Merge) önemli bir katalizör olan “zorluk bombasının” (Difficulty Bomb) işlenmesini erteleme kararı aldılar.

Zorluk bombası, 2015 yılında, doğrulayıcıları birleştirmeyi kabul etmeye zorlamak için blok zincirinin koduna yerleştirildi.

Test ağı birleştirmesinin ardından geliştiriciler, EIP-5133 zorluk bombasını Ağustos 2022’ye erteleme kararı verdiler. Daha önceden de beş defa ertelenmişti.

Ethereum geliştiricileri, Birleştirme için kesin bir tarih belirlememiş olsa da, hedefin Ağustos 2022 ortasından önce gerçekleşmesi olduğu belirtiliyor.

Zorluk bombası nedir?

Ethereum, iş kanıtı (PoW) konsensüs  modelinden, blok zincirini çok daha verimli ve az enerji tüketen hisse kanıtı (PoS) modeline geçiyor.

Mevcut iş kanıtı modelinde, işlemleri kaydetmek ve doğrulamak için karmaşık matematik problemlerini çözmek için uzak bilgisayarları kullanan doğrulayıcılar (veya madenciler) tarafından desteklenmektedir. Birleştirme’nin ardından, doğrulayıcılar işlemleri onaylamak için coin’leri stake edecekler ve bazı doğrulayıcıların hisse kanıtını reddedebileceğine dair birtakım endişeler bulunuyor.

Bu senaryoyu önlemek için, zorluk bombası, blok zorluğunu (doğrulayıcıların doğrulamaları ve blok zincirine bir işlem eklemeleri için geçen süre) zamanla katlanarak artıracak. Uzun bir süredir, doğrulayıcıların neredeyse sonsuz blok zorluğu, yeni işlemler madenciliğinü imkansız hale getiriyor ve ağdaki iş kanıtına bir son vermeye zorluyor.

Öte yandan, zamanlaması yanlış bir “zorluk bombası”, Ethereum’u Birleştirme tamamlanmadan önce durdurabilir ve kötü finansal sonuçlara yol açabilir.

Ethereum fiyat hareketi

ETH makroekonomik faktörlerin bir araya gelmesi nedeniyle son yedi gün içinde yüzde 19 düştü. Geçen hafta teknoloji hisseleri de düşmüştü ve ayrıca enflasyon verisi beklenenden daha fazla gelmişti. Hafta başlarındaki Ropsten test ağı birleşmesinin, görünüşe göre fiyatta hiçbir etkisi olmamış.

ETH Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) yüzde 70 düşük seviyede.

(Visited 173 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,177.01 2.03%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,042.15 0.79%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.448377 0.82%
solana
Solana (SOL) $ 32.31 3.56%
xrp
XRP (XRP) $ 0.313334 2.41%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.70 1.67%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.066819 2.92%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 0.93%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.13 2.86%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.03 2.25%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.74 2.44%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.93 4.14%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.302108 0.90%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.454238 3.42%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.29 0.19%