Perşembe, Eylül 21, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriEthereum (ETH) için Arz Şoku mu Geliyor? İşte Detaylar...

Ethereum (ETH) için Arz Şoku mu Geliyor? İşte Detaylar…

“Ultrasound para” tezinde nelere dikkat etmek gerekir?

Ethereum (ETH) için Arz Şoku mu Geliyor?

Merge’ün en büyük sonucu, Ethereum’un enerji ihtiyacındaki büyük düşüş oldu. Yükseltme, işlem ücretlerini ve ölçeklenebilirliği doğrudan iyileştirmiyor, ama bunu sağlamak için gelecekte yapılacak yükseltmelerin bir ön koşulu oluyor.

Net Ethereum Enflasyon Oranı Hala Belirsiz 

Ethereum Vakfı’na göre Merge öncesinde, madencilik için ETH ödüllerinin verilmesi günde yaklaşık 13.000 adetti. Bu, bir anlamda Ethereum’un güvenlik bütçesi olarak düşünülebilir.

Madencilerin, donanım, fiziksel alan ve enerji giderleri olduğu için, genellikle kazandıkları ETH’lerin önemli bir kısmını satmak zorunda kalıyorlardı.

Fakat hisse kanıtı mekanizmasında, validatörler çok daha küçük ve enerji açısından daha verimli donanımlarla çalışabiliyor. Ancak, stake ödülleri günde yaklaşık 1.600 ETH ile sınırlı olması, ihraçta (issuance) kabaca %90’lık bir düşüşe neden oluyor.

Yani madencilerin yokluğunda, Ethereum arzı düşüyor. Peki talep ne olacak? Dapp’leri kullanmak için Ether’in işlem ücreti ödemesi ihtiyacı çok net bir gerçek.

Bir işlemin onaylanmasında 100 gwei’in üzerindeki gas ücretletinin yaygın olduğu 2021 boğa piyasası zamanından bu yana, ağ kullanımı önemli oranda düştü. Son haftalardaysa, Ethereum kullanıcıları genellikle tek haneli gwei’lerdeki gas ücretleri buluyorlar.

Bu durum büyük oranda, (çeşitli rollup’ların dapp’leri maliyetinin çok altında çalıştırdığı) Layer-2 protokollerinde artan ağ etkinliği ve mevcut kripto kışının bir sonucudur.

2021 Ağustos’tan bu yana, ETH işlem ücretlerinin bir kısmı yakılıp, kalıcı olarak dolaşımdan kaldırıldı. O zamandan beri yaklaşık 2.63 milyon ETH (3.73 milyar dolar) yakıldı.

İşte burada, Ether’in net enflasyonist mi yoksa deflasyonist mi olduğunu belirleyen parametreler simüle edilebiliyor. Merge’den beri, arz yaklaşık 400 ETH (568.000 dolar) arttı. Rakam, iş kanıtı olsaydı meydana gelecek artışın sadece %2,2’si olacaktı.

15 Gwei veya Üzeri Maliyet Olursa, ETH Deflasyonist Oluyor

Çıkarım (Issuance) oranı, stake ödülleri kazanan doğrulayıcıların sayısına bağlıdır. Beaconcha.in’e göre 428 bin adedi aktif. Mevcut stake oranında Ethereum, 15 gwei’lik bir taban ücret oranında deflasyonist hale geliyor.

Uzun vadede talebin arzı geçip geçmeyeceği durumunu kimse bilemez fakat, Merge sonrasında bunun gerçekleşme olasılığı kesinlikle artmış durumda.

(Visited 179 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz