Çarşamba, Ocak 26, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriEthereum 200 Milyar Dolar Kulübüne Katıldı!

Ethereum 200 Milyar Dolar Kulübüne Katıldı!

Ethereum 200 Milyar Dolar Kulübüne Katıldı

Ethereum, Novartis ve AT&T gibi uzun soluklu şirketleri geride bırakarak 200 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.

Ether (ETH) 2021’de %150’lik bir artış gösterdi ve piyasa değerinin 200 milyar doların üzerine çıkmasına sebep oldu. Çoğu trader tamamen keyfi olmakla birlikte birim fiyatı üzerine odaklanmış durumda, bu yüzden ilgili dönüm noktaları ve bu olaylarla kıyaslanabilir durumları kaçırıyor.

Çoğunlukla geleneksel endüstriden gelen yatırımcılar, kazançların, satışların ve piyasa payının katlarını karşılaştırmaya alışkın. Bu sırada ise çoklu kullanıma sahip bir kripto paraya değer biçerken, potansiyelini ölçmek için kullanılan tek bir ölçüt bulunmuyor. Ether hem dijital bir depo olarak değerlendirilirken hem de Ethereum ağına erişmek için gerekli olan bir token olarak da görev yapmaktadır.

Birim fiyatı yüzünden ileriyi görememe durumuna, Cardano’nun (ADA) 1 dolardan daha az değer biçilmesine rağmen, 26 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olması örnek olarak gösterilebilir. Bu sebeple, öne çıkan coinlerin sayısı da aynı derecede önemlidir. Öte yandan, Cover Protocol (COVER) birim fiyatı neredeyse 1.600 dolar olmasına rağmen piyasa değeri 100 milyon doların altındadır.

Farklı sınıflarda bulunan varlıkları yan yana karşılaştırmanın yararları tartışmalı olsa da piyasa değeri emtia, hisseler ve yatırım fonlarıyla aynı şekilde çalışmaktadır. Bireysel yatırımcıların bir şirketin hisselerinin büyük bir kısmına sahip olması (publicfloat), alım satım için mevcut olan miktar ve ortalama alım satım hacmi gibi bazı ek ölçütler, bir varlığın büyüklüğünü analiz etmek için sıklıkla kullanılmaktadır.

Daha Fazla Oku: Kurumsal Yatırımcılar Ethereum Dedi!

Ethereum Hangi Kurumları Geride Bıraktı?

8marketcap.com’a göre, Ether’in piyasa değeri yakın zamanda Novartis ($NVS), AT&T ($T) ve Cisco ($CSCO) değerlerini geride bıraktı. Böylece, yatırımcılar başka şirketlere yöneleceği için bu şirketler hakkında genel karşılaştırmalar yapmak mümkün oluyor.

İsviçre merkezli Novartis International AG, 1857’de kuruldu. 110.000’den fazla çalışanı olan ilaç üreticisi, 2020 yılında 8,1 milyar dolarlık bir net gelir elde etti. Bu yüzden araştırma, üretim ve dağıtıma kendini adamış 165 yıllık bir şirket ile serverları ve bir geliştirme ekibi bile bulunmayan teknoloji bazlı bir protokol ile karşılaştırmak saçma görünüyor.

Buna ek olarak, şirketler ek hisselerin oluşturulma riskini taşırken, Ether sabit bir arz takvimi ile ilerlemektedir. Benzer sorunlar vergiler, yükümlülükler ve olası hükümet kontrolü konularında da çıkmaktadır. Merkeziyetsiz protokoller ise bu tür risklerden ayrı tutulmuştur. Böylece çok daha yüksek bir değere çıkartılmışlardır.

Cisco Systems, Ekim 2020’de bir patent ihlali duruşması kapsamında 1,9 milyar dolar ödemek zorunda kaldı. Ocak 2021’de AT&T’ye, Seattle’daki bir şirket tarafından en az 1,35 milyar dolarlık bir dava açıldı. Görüldüğü üzere, bir hissedarın sürprizlerle karşılaşmasının sonsuz yolu oluyor. Çünkü bu şirketler büyük bir ölçüde üçüncü partilere bağlı kalıyor.

Sonuç olarak, çeşitli varlıkların piyasa değerlerini karşılaştırmak mantıklı gelse de kripto paraların tamamen teknolojik doğası çok daha geniş bir avantaj sağlamaktadır.

(Visited 9 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 37,851.00 5.34%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,507.53 5.53%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 384.13 6.86%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.06 3.64%
solana
Solana (SOL) $ 96.74 10.46%
xrp
XRP (XRP) $ 0.635161 7.16%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 19.05 8.60%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.147546 10.19%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000022 7.18%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 63.31 0.19%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 70.03 12.45%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 16.02 7.48%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.92 4.31%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 110.44 4.13%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.95452 7.80%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.62 13.47%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 52.63 5.62%