Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriEski SEC Başkanı'nın Bitcoin ETF'i hakkındaki öngörüleri

Eski SEC Başkanı’nın Bitcoin ETF’i hakkındaki öngörüleri

Eski SEC başkanı Jay Clayton, spot Bitcoin ETF'si hakkındaki görüşlerini bildirdi.

Eski SEC Başkanı'nın Bitcoin ETF'i hakkındaki öngörüleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski başkanı olan Jay Clayton, CNBC’nin Squawk Box programında verdiği son röportajda, spot Bitcoin ETF’inin onaylanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Clayton, Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığının altını çizdi. Bu nedenle spot BTC ETF’sinin onaylanmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Jay Clayton: Spot Bitcoin ETF başvuruları onaylanacak

“Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını tartışmaya gerek yok. Bitcoin, perakende yatırımcıların erişmek istediği, kurumsal yatırımcıların talep ettiği ve daha da önemlisi, güvene dayalı veya çıkarları gözetme amacında olan bazı güvenilir sağlayıcılarımızın perakende halka sunmak istediği bir ürün olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla, onayın kaçınılmaz olduğuna inanıyorum. Vadeli işlem ürünleri ile spot ürünler arasındaki ayrımın sonsuza kadar sürdürülmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.”

Geçtiğimiz ay SEC, kripto şirketinin spot Bitcoin ETF’si oluşturma başvurusunu reddettikten sonra Grayscale’e karşı verilen mahkeme savaşını kaybetti. Davayı inceleyen yargıç, SEC’in tutarlılık sağlamak için başvuruyu yeniden gözden geçirmesi gerektiğine karar verdi.

Daha önce SEC, Bitcoin vadeli işlem ETF’lerini onaylamış, ancak perakende yatırımcıların bir aracı kurum vasıtasıyla Bitcoin’e benzer şekilde erişmelerini sağlayacak spot Bitcoin ETF’leri başvurularını reddetmişti.

Clayton’a göre, büyük finans kuruluşlarının spot Bitcoin ETF’lerini izlemek için gözetim mekanizmaları kuruyor olması, SEC’in yatırımcı güvenliği konusundaki endişelerini giderilmesi gerektiği anlamına geliyor.

“Benim görüşüm, spot piyasanın perakende yatırımcılar için erişilemez olup olmadığına dair belirsizlikti ve piyasanın kolayca manipüle edilip edilemeyeceğine dair emin değildik. Ancak şimdi büyük kurumların gözetim mekanizmaları devreye girdi ve ‘Hayır, durum böyle değil’ diyorlar. Eğer bu ürünün meşru olduğuna inanırsak, spot piyasanın verimliliğine yeterince güvenebiliriz.”

(Visited 44 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Bitcoin fiyatı 27 bin doları aştı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz