Perşembe, Eylül 21, 2023
Ana SayfaPiyasa HaberleriEnflasyonu dizginlemeye çalışan Arjantin’den 2019'dan beri en yüksek faiz artışı

Enflasyonu dizginlemeye çalışan Arjantin’den 2019’dan beri en yüksek faiz artışı

Arjantin

Arjantin merkez bankası, kontrolden çıkan yüksek enflasyonu dizginlemeye ve değer kaybeden para birimi Peso’yu sabit tutmaya çalışırken, bugün gösterge faiz oranını 10 puan artırarak yüzde 91’e çıkardı.

2019 yılından bu yana yapılan en büyük faiz artışı, merkez bankasının yıllık yüzde 104 olan enflasyonla mücadele için geçtiğimiz hafta 300 baz puanlık artışından sonra geldi.

Faiz oranındaki artış, karaborsadaki Peso’nun Dolar’a karşı değerini yüzde 1,3 yükseltti. Karaborsa’da bir Dolar 463’e Peso iken, resmi döviz kuru hâla 222 Peso.

Daha yüksek faiz oranları, tasarruf sahiplerine fonlarını ulusal parada tutmaları için teşvik edici olduğundan para birimini güçlendirir, ancak borçlanma ve ekonomik büyüme üzerinde baskıyı artırır.

Sarandi danışmanlık şirketinden Sergio Chouza, “Oran artışı umut verici bir önlem, ancak geç” diye konuştu.

Piyasa analisti Leonardo Chialva da, hareketin piyasalara şimdilik sakinlik getirebilecek bir “yama” olacağını, ancak hükümetin Ekim ayındaki genel seçimler öncesinde harcama baskısı altında olduğu düşünüldüğünde, temel sorunları çözmeyeceğini söyledi.

0F8577D0 AD23 4A12 AD50 27AEB6A8C3A5
Arjantin Faiz ve Enflasyon grafiği Kaynak: Reuters

Dünya çapında kritik bir tahıl ve sığır eti tedarikçisi olan ülkedeki fiyatların bu yıl %110 ila %130 arasında artacağı tahmin ediliyor. Arjantin Peso’su da Dolar karşısında sürekli değer kaybediyor.

Arjantin’in Uluslararası Para Fonu (IMF) ile, pozitif bir reel faiz oranı, enflasyonu dizginleme ve döviz rezervlerini güçlendirme hedeflerini içeren 44 milyar dolarlık bir kredi programı bulunuyor.

(Visited 64 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz