Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Elrond (EGLD) Nedir?

elrond egld nedir 60212f0de21eb

Elrond, parçalama yoluyla son derece yüksek işlem hızları sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri protokolüdür. Proje kendisini yeni internet için fintech, merkezi olmayan finans ve IoT içeren bir teknoloji ekosistemi olarak tanımlıyor. Akıllı sözleşme yürütme platformu, altı saniyelik gecikme süresi ve 0,001 ABD doları işlem maliyeti ile saniyede 15.000 işlem yapabiliyor.

Blok zincirinin eGold veya EGLD olarak bilinen ve ağ ücretlerini, bahisleri ve ödül doğrulayıcılarını ödemek için kullanılan kendi tokeni vardır.

Elrond ilk olarak Ağustos 2019’da duyuruldu ve ana ağı Temmuz 2020’de yayına girdi.

Elrond kendisini yeni internet ekonomisi, merkezi olmayan uygulamalar (DeFi) ve kurumsal kullanım için bir blok zinciri platformu olarak tanımlıyor. Ana avantajı, durum, ağ ve işlem paylaştırmayı uygulayan ilk blok zinciri ağı olduğundan yüksek ölçeklenebilirliktir. Whitepaper’a göre proje, ekosistemini oluşturmayı ve EGLD’yi bir değer deposu haline getirmeyi hedefliyor.

Bu hedefe ulaşmak için ağ, dört bölüme ayrılmış 2.169 onaylayıcı düğüm üzerinde çalışır: her biri saniyede 5400 işlem yapabilen üç yürütme bölümü ve bir koordinasyon bölümü olan “Metachain”.

Elrond’un uyarlanabilir durum parçalama mimarisi, durumu, işlemleri ve ağı tamamen ayırır. Bant genişliği talebi karşılanmadığında fazladan bir bölüm eklenerek ölçeklendirilebilir. Parçalama mimarisi, halka açık bir ortamda 263.000 TPS’yi çalıştıracak şekilde test edildi ve 29 ülkeden 1.500 düğüm 50 parça halinde gruplandı.

Proje, benimsemeyi artırmak için platformda çalışan geliştiricileri de destekleyerek akıllı sözleşme ücretlerinin %30’unu telif ücreti olarak kazanmalarına olanak tanıyor.

Şirket, ilk yıl boyunca ağa katılmak için EGLD token tedarikini destekliyor ve doğrulama düğümleri yılda %36 alıyor.

Elrond’un ekonomik modeli, ağ doğrulayıcılarını ödüllendirmek için basılan yeni tokenlerle 20.000.000 EGLD’den başlayan sınırlı bir teklif sunuyor. Maksimum arz hiçbir zaman 31,415,926 EGLD’yi geçemez, ancak daha fazla işlem işlendikçe bu sayı azalacaktır.

Elrond’un kendi tokeni ilk önce özel bir satış yoluyla satın alınabiliyordu; bu sırada orijinal teklifinin %19’u satıldı, %7,5’i token oluşturulduktan hemen sonra mevcuttu ve %15,41’i her üç ayda bir çıkarıldı. Elrond ayrıca Binance üzerinde %25’inin satıldığı ve hemen kullanıma sunulduğu bir ICO yürüttü.

Elrond tokenleri ilk olarak Binance Chain’de ERD adı altında toplam 20 milyar değerinde yayınlandı. Kasım 2019’da 500 milyon yakıldı ve Ethereum blok zincirinde ERC-20 tokenları olarak basıldı ve Eylül 2020’de şirket, token sahiplerinin ERC-20 ve BEP-2 tokenlerini mainnet EGLD tokenleri için takas etmeleri için bir token swap etkinliği başlattı. Bu süreçte, değişim oranı 1 EGLD başına 1000 ERD olarak ayarlanarak toplam token arzı 20 milyardan 20 milyona düşürüldü.

Elrond, düğümlerin doğrulama sürecine katılmak için EGLD belirteçlerini yatırması gereken ve her doğrulayıcıya, seçilip seçilmeyeceklerini de etkileyen, geçmiş etkinliğe dayalı bir derecelendirme atandığı, sözde güvenli bir teminat kanıtı fikir birliği algoritması kullanır. Doğrulayıcının derecesi çok düşük olursa, seçilmez ve bir ceza ödemesi gerekir. Doğrulayıcılar ayrıca ağın bütünlüğüne aykırı bir şekilde sürekli hareket ederlerse ağdan çıkarılabilir ve oranları düşürülebilir.

Doğrulayıcılar, bir önceki doğrulama turuna göre tahmin edilemeyen veya değiştirilemeyen rastgele seçilir. Buna ek olarak, doğrulayıcılar, gizli anlaşmaları önlemek için periyodik olarak parçaları değiştirir. Düğümler, güçlü kriptografik koruma için değiştirilmiş Boneh-Lynn-Shacham çoklu imzalarını veya BLS’leri kullanarak birbirleriyle iletişim kurar.

Elrond’un kurucuları hakkında

Elrond, 2017’nin sonlarında Beniamin ve Lucian Minku kardeşler tarafından Lucian Todea ile birlikte, sektörün karşı karşıya olduğu en acil sorun olarak gördükleri blok zinciri ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için kuruldu.

Elrond’dan önce Beniamin ve Lucian Minku, Beniamin Minku’nun CEO ve Lucian Minku’nun CTO olduğu bir dijital varlık yatırım fonu olan MetaChain Capital’i kurdular. Ayrıca bir ICO bilgi toplayıcısı olan ICO Market Data’nın kurucularından oldular.

Beniamin Minku, 2014’ten 2015’e kadar NEM blockchain platformunun ürün, pazarlama ve topluluktan sorumluydu ve ayrıca Zilliqa (ZIL), Tezos (XTZ), Brave ve Binance gibi projelerin ilk yatırımcılarından biriydi. Lucian Mincu, Bilgi Teknolojisi Mühendisi ve Güvenlik Uzmanı olarak ek deneyime sahiptir. Uhrenwerk 24, Cetto ve Liebl Systems ile çalıştı.

Todea, daha önce bir yazılım inceleme ve indirme sitesi olan Soft32’nin CEO’su ve bir mobil ödeme uygulaması olan mobilPay’in ortağı olan bir seri teknoloji girişimcisidir. Kendisi ayrıca biyometrik teknoloji şirketi TypingDNA ve SmartBill muhasebe platformuna yatırım yapan bir melek yatırımcıdır.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,064.45 3.84%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,796.25 5.22%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.542811 4.22%
solana
Solana (SOL) $ 42.91 5.75%
xrp
XRP (XRP) $ 0.382605 1.94%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.26 7.49%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.070518 1.73%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 3.67%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.77 7.27%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.62 9.50%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.12 2.37%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.52 3.37%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.3757 3.83%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.940527 2.79%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.63 10.82%