Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriElon Musk DOGE'dan ne kadar kazandı?

Elon Musk DOGE’dan ne kadar kazandı?

Elon Musk DOGE'dan ne kadar kazandı

Tesla CEO’su Elon Musk, LVMH CEO’su Bernard Arnault’u geride bırakarak dünyanın en zengin insanı unvanını yeniden kazandı. Ancak bu süreçte, bir yatırımcı grubu, Dogecoin fiyatını manipüle ettiği iddiasıyla Musk’a dava açtı.

İddialara göre Musk, Nisan ayında Twitter’ın logosunu değiştirerek milyonlarca dolar kazandı!

Kalabalık bir yatırımcı grubunun Elon Musk’ı üçüncü kez şikayet etmesiyle birlikte, ünlü ismin Dogecoin ile ne kadar kazandığına dair raporlar ortaya çıktı.

Şikayette, Twitter’ın logo değişikliğinin Dogecoin’in fiyatının %30 artmasına neden olduğu ve Musk’ın yaklaşık 124 milyon dolarlık Dogecoin sattığı iddia edildi.

Musk ve açılan davalar

Geçtiğimiz yıl Haziran ayından bu yana devam eden bu manipülasyon davası, Musk’ın sosyal medya gönderilerini, Saturday Night Live programına katılımını ve Twitter’ı Dogecoin’i pump’layarak kâr elde etmek için kullandığını iddia edenler tarafından açılmıştı.

elonmuskdogecoin

Son dava dosyasında Musk, “kasıtlı olarak piyasa manipülasyonu ve içeriden ticaret” yoluyla yatırımcıları dolandırmakla suçlandı. Tesla CEO’su, Dogecoin’in fiyatını iki yılda %36.000’den fazla artırmak suçuyla karşı karşıya kaldı.

Musk sayesinde gelen fiyat tırmanışı

Elon Musk, Mayıs-Kasım 2021 tarihleri ​​arasında 22 farklı günde 30 kez Dogecoin hakkında tweet attı. Bu günlerin beşinde, Dogecoin’in fiyatı %20’den fazla yükseldi. Musk, 20 Mayıs’ta herhangi bir DOGE satmayacağını açıkladığında, fiyat %32 yükselmişti. Ancak bu yükselişler her seferinde aynı hızla düşüşe geçti.

Aynı dönemde altı ayrı olayda, Dogecoin bir Musk tweet’inden sonra haftada %5’ten fazla kazanç elde etti.

2022’nin sonunda, kripto para piyasası kriz içindeyken yine de Musk’ın tweet’leri, DOGE fiyatını ortalama %5 artırmayı başardı, ancak etkisi sınırlıydı.

dogecoinelonmusk

Mahkemenin vereceği karar ne olacak?

ABD bölge yargıcı, Çarşamba günü yapılan üçüncü şikayete “muhtemelen” izin vereceğini belirtiyor. Yargıç Alvin Hellerstein, sanıkların tarafsız olmadığını ifade edilirken, yatırımcıların Dogecoin Vakfı’nı davalı olarak çıkarma talebini kabul etti.

Nisan başında Musk’ın avukatları, 258 milyar dolarlık davanın reddedilmesi için harekete geçti. Onlara göre bu dava “hayal ürünü bir kurgu eseri” idi. Ancak görünüşe göre işler Musk’ın istediği gibi gitmiyor.

Twitter’ın logosunu Doge olarak değiştirme gibi bu son olaylar, görmezden gelinmesi zorlaşan ve giderek büyüyen bir suçlama listesine yakıt sağlıyor.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz